Vincze Szabolcs

Egyik londoni csapat továbbjutott, a másik elbúcsúzott a Bajnokok Ligája további küzdelmeitől. A Liverpool-Arsenal párharc végére ma este pont került, Rafael Benítez csapat újra a legjobb négy közé jutott a BL-ben. A Chelsea a vártaknak megfelelően legyőzte a Stamford Bridgen a török Fenerbahcét, viszont egy időre elvesztette kapusát, Carlo Cudicinit.

Senderos (balra) és Crouch nem kíméli egymást
© MTI/AP
Az első meccsen elért 1-1-es döntetlen inkább a Liverpoolnak kedvezett, ehhez képest az első negyed órában nem tudták felvenni a meccs ritmusát. Pontatlanul, kicsit kapkodva kezdtek a hazaiak, és egy vendéggólra volt szükség ahhoz, hogy magukra találjanak.

A 13. percben már úgy tűnt, sikerült felszabadítani Pepe Reina kapuját, de a kipattanót Alekszandr Hleb vette le (a reklamáló vendéglátók szerint kézzel), majd a tizenhatoson belülre passzolt Abou Diabynak. A francia légiós (vannak páran az Arsenalban) tolt egyet a labdán, majd hét méterről kapura lőtt. Reina rosszul zárta a szöget, és a térdéről a kapuba vágódott a játékszer.

Öt perc újabb zavarodottság után már a Liverpool is elkezdett focizni, és sikerült is kialakítaniuk kisebb-nagyobb helyzeteket. Az egyenlítő gól mégis kicsit váratlanul jött a harmincadik percben, mikor vendéglátók finn védője, Sami Hyypiä fejelte 12 méterről védhetetlenül Steven Gerrard szögletét a kapu bal oldalába.

Mintha csak azt várták volna a játékosok, hogy harmadszor is 1-1 legyen az eredmény, egyre izgalmasabb lett a játék. A mezőnyfölényt szinte észrevétlenül a Pool vette át és a helyzetek tekintetében is kiegyenlítetté vált a mérkőzés. A határozott védelemre egyre inkább szükség volt mindkét oldalon.

Már éppen kezdett volna leülni az összecsapás, amikor a spanyol Fernando Torres kapta meg a labdát Peter Crouchtól, könnyedén lefordult az egyébként is indiszponáltan játszó Philippe Senderosról, és bombagólt ragasztott Manuel Almunia kapujának jobb felső sarkába. Ez  – mint kiderült  –  alaposan felrázta a meccset.

Ugyan a hazaiak fellelkesülve átvették a kezdeményezést, az átmeneti fölény eredménytelen volt. Ekkor pedig jött Theo Walcott, aki számos hívás ellenére sem hagyta el az "Ágyúsokat", még ha kevesebb játéklehetőséget kap is. Négy embert lecselezve száguldott hatvan métert a jobb oldalon, majd amikor már mindenkit lehagyott, laposan középre passzolt Emmanuel Adebayornak, aki hat méterről a kapus mellett könnyedén passzolt a hálóba.

Wenger és csapata még javában örült, amikor már ismét a Liverpool állt továbbjutásra. Két perc múlva Ryan Babel tört be a tizenhatoson belülre, de az elefántcsontparti Kolo Touré  – teljesen feleslegesen  – lerántotta, amiért a játékvezető – ő viszont jogosan – büntetőt ítélt. A labda mögé Steven Gerrard állt, aki ilyen helyzetekben nem szokott hibázni. Most sem tette.

Öt perc múlva aztán Babelt már senki sem rántotta le egy hosszú indításnál. A holland támadó egy sprintet követően lerázta magáról Cesc Fabregast, majd 14 méterről a kiszolgáltatott kapus mellett a kapu jobb oldalába lőtt. Két 1-1-es döntetlen után a Liverpool keveredett ki győztesen a két csapat párharcából és jutott be a Bajnokok Ligája elődöntőjébe – megérdemelten.

BAJNOKOK LIGÁJA NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ

LIVERPOOL - ARSENAL 4-2 (1-1)
Liverpool, Anfield Road, 42000 néző, V.: Peter Fröjdfeldt (svéd)
LIVERPOOL: Reina - Carragher, Hyypiä, Skrtel, Fábio Aurélio - Kuyt (Arbeola 91.), Mascherano, Alonso, Gerrard - Torres (Riise 87.), Crouch (Babel 78.) Vezetőedző: Rafael Benítez
ARSENAL: Almunia - Touré, Gallas, Senderos, Clichy - Eboué (Van Percie 72.), Fabregas, Flamini (Gilberto Silva 42.), Diaby (Walcott 72.) - Hleb - Adebayor Vezetőedző: Arséne Wenger
Gólszerzők: Hyypiä (30.), Torres (69.), Gerrard (86.-11-esből), Babel (91.) ill. Diaby (13.), Adebayor (84.)
Továbbjutott: a Liverpool 5-3-as összesítéssel

A meccs embere a hvg.hu szerint: RYAN BABEL (Liverpool)
A holland csatár ugyan csak csereként állt be az utolsó negyed órára, de főszerepet játszott az utolsó két gólban. Előbb kiharcolt egy tizenegyest, majd gólt is szerzett, ezek pedig a továbbjutást jelentették a Liverpool számára.

Hamar összetörtek a törökök álmai (Oldaltörés)

Szavazás box
Melyik csapat lesz Ön szerint a Bajnokok Ligája győztese 2008-ban?

Michael Ballack (középen kék mezben) gólt érő fejese
© MTI/AP
A vártaknak megfelelően a Chelsea kezdett vehemensebben, és tartotta kézben a mérkőzést, szándékait pedig egy villámgyors góllal tette nyilvánvalóvá. Csak négy perc telt el a kezdő sípszó után, és Michael Ballack fejelte a hálóba hat méterről Frank Lampard jobb oldali szabadrúgását.

Két perc múlva Joe Cole riogatta a török védelmet egy kapufával, a legnagyobb eseményt mégis a másik oldal szolgáltatta. A Chelsea amúgy sem volt jó helyzetben, mivel a hétvégén lesérült Petr Cech, a "Kékek" első számú kapusa. A helyére állított olasz Carlo Cudicini azonban még fél óráig sem bírta, és hasonló okok miatt ő is kiesett.

Így a portugál Henrique Hilário állt a hazaiak kapujába, aki csak harmadik számú portás, de  ez – mint kiderült – a világon semmit sem jelent. A Chelsea védelme egyáltalán nem gyengült, Hilário remekül ellátta a feladatát, sőt a második játékrész hajrájában akkor is a helyén volt, amikor bravúrokra volt szükség.

Ettől függetlenül nem fért kétség a Chelsea győzelméhez, a törökök nem tudtak az első mérkőzéshez hasonló teljesítménnyel előrukkolni, bár hősiesen küzdöttek a továbbjutásért. Frank Lampard a 87. percben végleg eldöntötte a továbbjutás kérdését: Michael Essien játszotta magát tisztára a jobb oldalon az alapvonalnál, középre adott, a berobbanó Lampard pedig négy méterről, egy védővel a nyakán a léc alá bombázott.

Megérdemelten ment tovább a Chelsea, ami egyben azt is jelent, hogy három angol csapatból kettő már a Bajnokok Ligája elődöntőire készülhet.

CHELSEA - FENERBAHCE 2-0 (1-0)
London, Stamford Bridge, 41000 néző, V.: Herbert Fandel (német)
CHELSEA: Cudicini (Hilário 23.) - Essien, Carvalho, Terry, A. Cole - Makalele - Ballack, Lampard - J. Cole (Malouda 85.), Kalou (Belletti 58.) - Drogba Vezetőedző: Avram Grant
FENERBAHCE: Volkan Demirel - Gökhan Gönül, Lugano, Edu, Gökcek Vederson (Bilgin 89.) - Maldonado (Kezman 59.), Aurélio, Kazim Richards - Deivid, Alex - Semih Sentürk (Boral 76.) Vezetőedző: Zico
Gólszerzők: Ballack (4.), Lampard (87.)
Továbbjutott: a Chelsea 3-2-es összesítéssel

A meccs embere a hvg.hu szerint: MICHAEL BALLACK (Chelsea)
A sokáig sérült középpályás fejesgóljával gyorsan végett vetett a Fenerbahce reményeinek, és Lamparddal karöltve remekül irányította az angolok középpályáját. Bizonyította: egyelőre valóban ő az egyik legjobb német futballista.

Ránk számíthatsz – mi is számítunk Rád!

A koronavírus korunk legnagyobb krízise, melyben szó szerint létfontosságú a hiteles forrásból való tájékozódás. A HVG-ben ebben a helyzetben is elhivatottan teszünk eleget küldetésünknek: pontos, tényszerű és független tájékoztatást biztosítunk olvasóinak.

Arra kérünk támogasd munkánkat, hogy a nehéz körülmények között is naprakész információval szolgáljunk neked.