Vincze Szabolcs

Fantasztikus százhúsz perc után a Chelsea jutott be a Bajnokok Ligája Moszkvában rendezett fináléjába. Didier Drogba két gólt szerezve főszerepet játszott a hazaiak sikerében, de Frank Lampard hosszabbításban szerzett tizenegyesgólja törte meg a jeget. A Liverpool 2005 és 2007 után idén nem jutott be a BL fináléjába.

Ma este Didier Drogba emelkedett a legmagasabbra
© MTI/EPA
A két csapat sokszor küzdött már meg egymással, és a Bajnokok Ligája összecsapások tekintetében a Liverpool javára billen a mérleg. Mégis a Chelsea kezdett erősebben, nagyon össze kellett kapnia magát a vendégek védelmének. Különösen a Rafael Benítezre, a Liverpool edzőjére előzőleg megsértődött Didier Drogba játszott nagyon gólveszélyesen.

Bár a másik oldalon Fernando Torres hagyott ki egy ordító helyzetet, a labda nagyrészt a hazai térfélen volt. Drogba több kísérlete is hajszál híján gólt eredményezett, és Michael Essien is jól helyezett lövésekkel próbálkozott távolról. Helyesnek bizonyult az elefántcsontparti csatár, Drogba azon elmélete, miszerint a Pool támadósora veszélyes, de védelme megzavarható.

A 33. percben pontosan ez történt. Salomon Kalou indult meg baloldalt a leshatáron a tizenhatos felé, egy gyors csellel becsapta a hátráló Sami Hyypiät, majd 15 méterről tüzelt. Pepe Reina a levegőben úszva kipaskolta a labdát, szerencsétlenségére éppen a berobbanó Drogba elé.

A Chelsea első számú támadója kapásból, laposan, éles szögből a visszavetődő Riise mellett és a spanyol kapus keze alatt nagy erővel a hálóba lőtt. (1-0) A hazaiak vezető gólja már nagyon érett, ráadásul a vendégek támadójátékában ezúttal nem volt benne az egyenlítő gól.

A második félidőben rákezdett az eső, a Liverpool pedig összeszedte magát. Előbb Dirk Kuyt pöckölt bele a labdába az ötösön belül, ami gól is lett volna, ha Petr Cech nem ér bele lábbal, majd újra Kuyt veszélyeztetett. A szünetben Benítez megcserélte a két szélen játszó játékost (csinált már ilyet korábban is), és ez kicsit megzavarta a hazai védőket, éppen annyira, hogy a „Vörösök” ki tudjanak egyenlíteni.

Yossi Benayoun indult meg befelé a jobb oldalról, kitűnő cselek után két védő között a kapu felé mozgó Fernando Torreshez passzolt, aki a földön fekvő Cech mellett kapásból a kapu bal oldalába gurított. (1-1) Az iram ugyan nem változott, de az időjárás megtette a magáét: a játékosok láthatóan lassabban mozogtak, nem tudtak olyan gyorsan indulni a labdákért, ez pedig egyre több szabálytalanságot eredményezett.

A meccs hosszabbításra állt, bár a csapatok mindent elkövettek annak érdekében, hogy megszerezzék a győzelmet, vagyis a továbbjutást jelentő gólt. Cechnek és Reinának, valamint a védelmeknek is egyre jobban kellett koncentrálnia és helytállnia, ami sikerült is, így újabb gól hiányában hosszabbítás következett.

A hosszabbításban Frank Lampard törte meg a jeget (Oldaltörés)

Szavazás box
Melyik csapat lesz Ön szerint a Bajnokok Ligája győztese 2008-ban?

Avram Grant a rendes játékidő leteltével eleget tett Drogba korábbi óhajának, és behozta mellé Nicolas Anelkát, hátha ők ketten végre döntésre viszik az ügyet. Eseménydúsan kezdődött az újabb fél óra: egy vendégszögletet követően Hyypiä hajszál híján gólt fejelt a hosszabbítás első perceiben, majd Carragher mentett óriási ziccerben Drogba elől. A szöglet után a lepattanó labdát Anelka bombázta a védőkbe, majd Essien lőtt óriási gólt Reina kapujába.

Az akció szépséghibája egyedül az volt, hogy mivel Drogba zavarta a kapuvédőt, Rosetti játékvezető – teljesen jogosan – érvénytelenítette a találatot. Pár perc múlva azonban örülhetett a hazai szurkolótábor, miután Michael Ballackot Hyypiä a tizenhatoson belül buktatta, a közelben álló játékvezető pedig – újfent jó döntés – azonnal büntetőt ítélt. A tizenegyest az édesanyja halála után a játékot mégis vállaló Frank Lampard értékesítette, aki a gól után könnyezve, fekete karszalagját megcsókolva az égre mutatott. (2-1)

Újabb pár perc elteltével akcióból is betalált a Chelsea. A Pool védői nem találták meg a helyüket, Riise és Carragher is rosszul helyezkedett,  Essien középre passzolt, a menetrendszerűen érkező Drogba pedig a tehetetlen Reina mellett laposan a bal alsóba lőtt. (3-1) Bár még hártra volt negyed óra a hosszabbításból, a vendégegyüttes innen már nem tudott felállni. Babel ugyan még szerzett egy távoli gólt (3-2), de ez valójában Cech csúszós kesztyűjéről vágódott a hálóba. Nem mintha ez kisebbítené a holland támadó érdemeit, aki remekül vette észre a kínálkozó lehetőséget.

A szépítő gól azonban már későn érkezett. 4-3-as összesítéssel a "Kékek" jutottak a fináléba, azaz a Premier League után a Bajnokok Ligája is a Manchester United és a Chelsea között dől majd el.

BAJNOKOK LIGÁJA ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ

CHELSEA - LIVERPOOL 3-2 (1-0, 1-1)
London, Stamford Bridge, 42000 néző, V.: Roberto Rosetti (olasz)
CHELSEA: Cech - Essien, R. Carvalho, Terry, A. Cole - Makelele - Ballack, Lampard (Sevcsenko 119.) - J. Cole (Anelka 91.), Kalou (Malouda 70.) - Drogba Vezetőedző: Avram Grant
LIVERPOOL: Reina - Arbeola, Carragher, Skrtel (Hyypiä 22.), Riise - Alonso, Mascherano - Kuyt, Gerrard, Benayoun (Pennant 78.) - Torres (Babel 98.) Vezetőedző: Rafael Benítez
Gólszerző: Drogba (33., 105.), Lampard (98.) ill. Torres (64.), Babel (117.)
Továbjutott: a Chelsea 4-3-as összesítéssel

A meccs embere a hvg.hu szerint: DIDIER DROGBA (Chelsea)
Az elefántcsonparti csatár két gólt szerzett és egész végig veszélyesen játszott. Minden támadásban benne volt, a Chlesea továbbjutásában döntő szerepet játszott.

Vincze Szabolcs Világ

Paul Scholes a BL döntőjébe lőtte a Manchester Unitedet

A Manchester United 1-0-ra legyőzte az Old Traffordon a Barcelona csapatát a Bajnokok Ligája elődöntőjében, így jegyet váltott a sorozat moszkvai döntőjébe. Paul Scholes 25 méterről szerzett bombagólja után nem született újabb találat, így már biztos, hogy idén két angol résztvevője lesz a sorozat fináléjának.