A bíróság megsemmisítette a Samsung gödi gyárának környezetvédelmi engedélyeit

Az ügyben keresetet benyújtó egyesület szerint ez azt jelenti, hogy a gyárnak napokon belül le kell állnia.

  • HVG

Megsemmisítette a Samsung gödi gyárának összes működési típusú környezetvédelmi engedélyét a Budapest Környéki Törvényszék – számolt be kedden közösségi oldalán az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület. Mint írják, ez azt jelenti, hogy amint az írásos végzés (pár napon belül) megérkezik, a gyár nem működhet tovább. Legfeljebb új engedélyeztetési eljárást kezdeményezhetnek.

EMLA Egyesület

A mai nap (meg talán még pár hét) híre, hogy ismét pert nyertünk. A Törvényszék megsemmisítette a gödi Samsung összes működési típusú környezetvédelmi engedélyét, azaz amint az írásos ítélet…

A gödi Samsung-gyár körüli jogi vita hátterében az áll, hogy a hatályos jogszabályok szerint minden nagyobb ipari létesítménynek “egységes környezethasználati engedélyre” van szüksége. Ehhez a hatóságoknak kell megállapítaniuk, hogy az üzem nem terheli túl a környezetét, és a technológiája megfelel a Legjobb Elérhető Technika nevű környezethasználati irányelvnek.

Bár a Samsung már évek óta működik, korábban – jelentős mérete dacára – nem kérték tőlük ezt az engedélyt, ehelyett 2023 júniusában a kormányhivatal folytatott le egy környezetvédelmi felülvizsgálati eljárást, aminek a végén tíz évre adta ki a szükséges engedélyt. Ezt a Göd-ÉRT Egyesület támadta meg 2024 januárjában, az elsőfokon eljáró bíróság pedig áprilisban fel is függesztette az érvényességét, csakhogy a gyár ennek ellenére is folytatta a termelést, ősszel pedig a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte az engedély felfüggesztését. A gyár tehát az elmúlt egy évben ismét a vitatott jogszerűségű környezethasználati engedély birtokában üzemelhetett.

A gödi civilek bíróságra viszik az akkugyár ügyét

Per indult a Samsung-gyár környezethasználati engedélye ellen.

Kiss Csaba, az EMLA Egyesület jogásza a Telexnek elmondta, hogy a mostani ítélet azért más az egy évvel korábbihoz képest, hogy ezt csak a Kúrián lehet megtámadni, másodfokon nem helyezhetik hatályon kívül, ráadásul idő közben az akkumulátorgyárakra vonatkozó környezetvédelmi előírások is szigorodtak, ami miatt most már arra a kiskapura sem hivatkozhat a gyár, amire az engedély első felfüggesztésekor tette.

A civilek és a pert megnyerő egyesület számára azonban így is marad egy nyugtalanító körülmény: az ítéletet továbbra is annak a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak kell betartatnia, amelyik korábban már többször a gyár érdekeit képviselte a jogvitában.

Nyitóképünk: A gödi akkumulátorgyár a távolból. (HVG)

Hozzászólások