Új orosz információs szájt a terrorizmusról
Az ötletes címen (Terrorizmu.Net, azaz Nem a terrorizmusra) nyílt meg az orosz terrorellenes weboldal. A szájt egyszerre hírportál, komoly adatbázis és vészhelyzet-megelőzési tanácsadó webhely is.
A - rendszeresen frissített - hírrovat tudósít minden, a terrorista-csoportosulásokkal és az azok ellen küzdő szervezetekkel kapcsolatos hírről. E cikk megírásakor például 2-3 percenként kerültek fel új hírek az oldalra; a legfrissebb jelentés arról számolt be, hogy Csecsnia piacain a belügyi egységek olyan videokazettákat és video-CD-ket koboznak el az árusoktól, amelyeken terrorcselekmények felvételei láthatók. Ugyanebben a rovatban olvashatók a szakszolgálatok specialistáinak elemzései a fontosabb oroszországi és nemzetközi történésekkel kapcsolatban. A híroldalak mellett külön publikáció menüpontot is találhatunk, ahol többek között a témában másutt megjelent írásokat elemzik.
A "Terror és antiterror" egy igen terjedelmes adatbázis: az utóbbi évtizedek legfontosabb terrorvonatkozású információinak gyűjtőhelye. Olvashatók a terrorcselekmények részletes krónikái egy 1956-os kolumbiai robbantástól egészen a tavalyi beszláni túszdrámáig (hogy teljes lenne az adatbázis, azt azért túlzás lenne kijelenteni, hiszen például a 2004. márciusi tragikus madridi események egyszerűen hiányoznak a felsorolásból). Az adatbázis részét képezi továbbá a világ legismertebb terrorszervezeteinek alapos bemutatása; külön alrovatban szerepelnek a leghírhedtebb terroristák. Ugyanitt olvashatunk azokról a szervekről, az FBI-tól a Moszadig, amelyek feladatai közé tartozik a terrorcselekmények elhárítása, megelőzése.
Külön menüpontban találhatók azok az orosz törvények és rendelkezések, amelyek érintik a terrorizmus kérdését; a szájt legérdekesebb rovata azonban talán a "Túlélés iskolája": ezeken az oldalakon azzal kapcsolatban olvashatók tudnivalók, hogy mit lehet, vagy mit kell tenni terrortámadás esetén. Ugyan a leírás azzal a frázissal kezdődik, hogy "az ember általában nem szereti, ha megmondják neki, hogyan éljen", ám gyorsan hozzá is teszik, hogy "vészhelyzet esetén azonban már sajnálja, hogy nem tett szert korábban azokra az ismeretekre, amelyeket most hasznosíthatna".
Ebben a rovatban olvashatók a szakszolgálat tanácsai arra az esetre, ha az embert túszul ejtik; itt tájékoztatják az újságírókat is, hogy mit tegyenek, ha ilyen drámai helyzetről tudósítanak (pontosabban: mit ne tegyenek, hiszen előfordulhat, hogy a sajtó munkatársai akaratlanul, de rontanak a túszul ejtett emberek esélyein); és itt található az a részletes országos telefonkönyv is, amely terrorcselekmény gyanúja esetén értesítendő szakszolgálatok számait tartalmazza.