Elkezdődött a G8-csúcs - összecsapások
A világ hét vezető hatalma és Oroszország vezetői a skóciai Gleneaglesben szerdától péntekig igyekeznek egyezségre jutni a földkerekség legszegényebb térségeinek megsegítéséről. A találkozóra szintén készülő anarchista csoportok rendbontását követően hatvan embert vettek őtizetbe.
Már a csúcs szerda esti kezdete előtt összecsapások sorozata zajlott le helyszíntől nem messze lévő Stirlingben és környékén a rendezvény ellen tiltakozó anarchisták és a rendőrség között; több rendőr és tüntető megsérült. Több száz tüntető reggel több irányból behatolt a történelmi városba, ahol törni-zúzni kezdtek, teljesen megsemmisítettek egy Burger King gyorséttermet, amelynek falára antikapitalista jelszavakat mázoltak, feldúltak több más üzletet, és számos gépkocsit is összetörtek. A zömmel fekete ruhába, bukósisakba öltözött tiltakozók a rendőrségi járműveket sem kímélték; ezeknek vasrudakkal estek neki. Délutáni rendőrségi tájékoztatás szerint összesen 60 tüntetőt vettek őrizetbe.
Szerda délután egy engedélyezett tiltakozó felvonulás indult el Gleneagles felé szoros rendőri kísérettel. A hatóságok először ezt a korábban már engedélyezett demonstrációt is betiltották, de szervezők azon érvére, hogy ebből nagyobb baj lehet, mint a menet lehetővé tételéből, végül visszavonták a tilalmat. A mintegy négyezer tüntető délután elérte a csúcs helyszínétől fél kilométerre kihúzott acélkordont, de többen át tudtak rajta hatolni, és a kordon és a szálloda közötti mezőn vertek tanyát, lovas rendőrök sorfala előtt. A kijelölt útvonalat áthágó tüntetők - akik közül sokan sarló-kalapácsos vörös zászlót lobogtattak - eleinte békésen viselkedtek, de aztán szórványos összecsapások törtek ki. A biztonsági erők végül egy Chinook helikopterrel erősítést küldtek a helyszínre, ezután helyreállt a rend.
Afrikának szánt kedvezmények
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország, Kanada, Japán, valamint Oroszország G8 néven ismert csoportjának soros elnöki tisztségét jelenleg Nagy-Britannia tölti be az EU-elnökséggel együtt.
A skóciai kisváros luxus parkszállójában Tony Blair angol kormányfő vendégei elé terjeszti a brit G8-elnökség átfogó kezdeményezéseit, amelyeknek fő eleme az adósságleírás és a fekete földrésznek nyújtandó segélyek megkétszerezése.
E kezdeményezés legfontosabb részleteiben a csoport pénzügyminiszterei már két hete megegyeztek londoni találkozójukon. Az egyes esetekben 100 százalékig terjedő adósságleírási javaslatcsomag kedvezményezett országegyütteséhez a világ 38 legszegényebb, súlyosan eladósodott állama tartozik. Ezeknek legtöbbje afrikai. Tartozásuk a Nemzetközi Valutaalappal, a Világbankkal és az Afrikai Fejlesztési Alappal szemben 55 milliárd dollár.
Ez azonban csak a multilaterális nemzetközi pénzügyi szervezetekkel szembeni adósság. Az afrikai országok 1970-2002 között összesen 540 milliárd dollár hitelt vettek fel a kereskedelmi hitelekkel együtt. A visszafizetések ellenére a további kamatterhek miatt még mindig 295 milliárd dollár a hátralékuk, és évi 11 milliárd dollár az adósságszolgálati terhük. Csak Afrikában naponta 30 ezer gyermek hal meg a szegénység közvetlen következményeként.
A brit kormány erőteljes kezdeményezéseket tett a főleg Afrikának szánt segélyek öt éven belüli megkétszerezéséért - hozzávetőleg évi 50 milliárd dollárra emelésére -, valamint a legszegényebb, eladósodott országok adósságának 100 százalékig terjedő leírására, de a fogadtatás a többi G8-ország részéről nem egyértelműen lelkes.
Maga a legfőbb kezdeményező, Gordon Brown brit pénzügyminiszter is elismerte a csúcstalálkozó előtti nyilatkozataiban: a szegénység leküzdése egy életre szóló feladat, egyetlen értekezlettel nem lehet megoldani.
Szavait alátámasztotta a Make Poverty History - Adjuk át a múltnak a szegénységet - nevű, idén alakult, 400 tagszervezetből álló nemzetközi szegénységellenes koalíció, amelynek a gleneagles-i csúcs elé időzített összeállításában egyebek mellett az áll: naponta 800 millió ember fekszik le éhesen, és a jelenlegi ütem alapján 130 évet venne igénybe az éhezés globális felszámolása.
A csoport kimutatása szerint az Európai Unió minden egyes szarvasmarha fenntartására évente 913 euró támogatást ad a gazdáknak, ugyanakkor a Szaharától délre fekvő afrikai országok egy-egy lakójára átlagosan évi 8 euró EU-segély jut.
Nem ígér gyors előrelépést a klímaváltozás ügye sem. George Bush amerikai elnök már jó előre közölte az egyik brit kereskedelmi tévének adott interjúban, hogy az Egyesült Államok továbbra sem akar hallani a kiotóihoz hasonló, a károsanyag-kibocsátás csökkentését globálisan és tételesen előíró egyezségről, mert "tönkretenné" az amerikai gazdaságot.
A csúcs előtt nyilatkozó környezeti szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy lassan a kínai gazdaság válik a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátójává, sőt ez bizonyos szennyezőanyagok esetében már meg is történt. Az évente 9 százalékkal - vagyis az 1 százalék körüli növekedésű euróövezethez képest szinte fénysebességgel - növekvő kínai gazdaság áramigényének 95 százalékát az országban működő 30 ezer szénbánya szenének eltüzelésével fedezik, és a világ legszennyezettebb húsz városa közül 16 Kínában van.
A kínai gazdaság olajfelhasználása is meredeken emelkedik: 1994 és 2004 között megkétszereződött, és eléri a napi 6 millió hordót, amivel a 20 millió hordós fogyasztású Egyesült Államok mögött a világon a második.
Az előzetesen kiszivárgott hírek szerint a skóciai G8-csúcs külön határozatban foglalkozik majd a magas olajárak növekedési kockázataival, felszólítva a termelő országokat, hogy megfelelő mértékű beruházásokkal gondoskodjanak a szükséges ellátási kapacitásokról.
Londoni elemzők szerint azonban a már 60 dollár körül mozgó szabadpiaci olajár egyik fő oka az olthatatlan kínai olajszomj, amelynek kielégítéséhez a lehetséges többletkapacitások teljes kiaknázása sem lenne elegendő. A Barclays Capital londoni befektetési ház minapi éves elemzése szerint az utóbbi két évben megkétszereződött olajár a fogyasztó gazdaságoknak eddig több mint 900 milliárd dolláros többletköltséget okozott, és nem lehet kizárni, hogy a fizikai végfelhasználói kereslet, valamint a fedezeti és készletfeltöltési vásárlások növekedése miatt az év végére már 75 dollár lesz a nyersolaj hordója.
Bob Geldof rockzenész, aki az 1985-ös Live Aid-segélykoncerteket szervezte, a csúcs előtt négy földrész tíz nagyvárosában rendezett Live 8 gyűjtőcímmel példátlan méretű figyelemfelhívó koncertsorozatot. Az volt a cél, hogy emlékeztessék a Nyolcakat a "fejlődő" világ, főleg Afrika növekvő nyomorára.
A találkozó színhelyének biztonságára 10 ezernél több rendőr, egy amerikai repülőgép-anyahajó, a brit királyi légierő és kétezer amerikai tengerészgyalogos ügyel.