Milyen hatással van Európára a gázvita?
Az orosz-ukrán földgáz árvita kiterjedt energiaválsággá szélesedett azután, hogy jelentős mértékben csökkentek hétfőre a közép-európai országoknak szánt földgázszállítások. Összeállításunkból kiderül, a gázvita milyen hatásokat váltott ki egyes európai országokban. Baljós jel, hogy Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb földgáz exportőre már nem tudja tovább növelni kitermelését.
Magyarország Mit kell tudni a gázvitáról? Miért emeli ilyen mértékben az Ukrajnának értékesítendő gáz árát Oroszország? Mi a bizonyíték arra, hogy az orosz döntés politikailag, s nem gazdaságilag motivált? Korlátozhatóak-e az ukrán készletek anélkül, hogy ez hatással lenne Nyugat-Európára? Ezekre és más kérdésekre is választ kaphat, ha elolvassa összeállításunkat!
A Magyarországra érkező gáz mennyisége negyven százalékkal csökkent - ettől függetlenül, a MOL eddig nem léptetett életbe semmilyen gázfelhasználási korlátozást, s egyelőre nem is tervez ilyet.
A MOL 34 nagy fogyasztó esetében a kétoldalú kereskedelmi szerződésekben foglaltak szerint élt a fogyasztói megszakítással, azaz arra kértek például több erőművet, hogy gáz helyett alternatív tüzelőanyagra, például fűtőolajra térjenek át, de ez nem jelent korlátozást. Ilyet azonban ezektől a nagy fogyasztóktól gyakorlatilag minden télen kérnek - nyilatkozta Zsuga János, a MOL Földgázszállító Rt. vezérigazgatója.
A gáznyomás-csökkenés a szállító vezetékekben hétfőn reggel már 25-30 százalékot tett ki, és nem csak a magyar-ukrán határon, hanem már a nyugati betáplálási ponton is - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn. A miniszter megjegyezte, hogy vasárnap még csak a keleti betáplálási
Az EU aggódik |
A bécsi külügyminisztériumba kérették hétfőn Oroszország és Ukrajna diplomáciai képviselőit, akik előtt kifejezték az Európai Unió aggodalmát az Ukrajnába irányuló orosz gázszállítások leállítására vonatkozó moszkvai döntés miatt. Johannes Kyrle, a külügyminisztérium főtitkára felkérte az orosz és az ukrán felet, hogy tartózkodjanak a további egyoldalú lépésektől, és közölte: az unió olyan tárgyalásos megállapodást vár Moszkvától és Kijevtől, amely a térségben és Európában is teljességében tartósan biztosítja az energiaellátást. |
Norvégia
Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb föld gáz exportőre nem tudja pótolni azt a gáz mennyiséget, ami a közép-európai országokban kiesett az orosz-ukrán gáz vita miatt - jelentették hétfőn ipari források. A norvég csővezeték rendszer jelenleg is közel teljes kapacitással működik, napi 270 millió köbméter föld gázt szállítanak rajta Európába és Nagy-Britanniába, de ha még lenne is hely további mennyiség szállítására, a kitermelést Norvégia nem tudja növelni.
Horvátország
A Horvátországba szállított föld gáz mennyisége 18 százalékkal csökkent vasárnap - jelentette be az INA horvát olajtársaság hétfőn. A mennyiség az óránkénti 131 ezer köbméterről 107 ezerre csökkent, ami azonban nem okoz ellátási zavart, amennyiben a kimaradó mennyiség nem növekszik és a helyzet nem válik tartóssá. Horvátország az orosz föld gáz teljes kimaradása esetén 15 napig tudja kielégíteni a szükségleteket. Elhúzódó válság esetén Zágráb az ipari fogyasztók felhasználását fogja korlátozni.
Lengyelország
Lengyelországba jelenleg napi 8 millió köbméter föld gáz érkezik a korábbi 13 millió köbméterrel szemben az Ukrajnán át szállított mennyiség csökkenése miatt. A lengyel PGNiG csoport hétfőn bejelentette, hogy kéréssel fordult a Gazprom olajtársasághoz, hogy az a Fehér-Oroszországon át (Lengyelországba és Németországba vezető) Jamal csővezetéken növelje a szállításait, pótolja a kiesett mennyiséget. A Gaz-System csővezeték üzemeltető lengyel társaság már csökkentette egyes ipari felhasználók ellátását, elsősorban a nehézvegyipari cégeket.
Olaszország
Az olasz kormány közölte, hogy fokozza gáz importját, tekintettel az orosz gáz szállítások körül kialakult bizonytalan helyzetre. A kormány iparügyi minisztere szerint kéréssel fordultak az importőrökhöz, köztük elsősorban az Eni óriásvállalathoz, hogy növeljék behozatalukat.
Románia
Romániában 25 százalékkal esett vissza az Oroszország felől érkező földgáz mennyisége egy nappal azután, hogy a Gazprom orosz gázmonopólium elzárta az Ukrajnának szánt gázszállítások csapját - közölte hétfőn Ioan-Codrut Seres román gazdasági és kereskedelmi miniszter. "A jelenlegi tartalékaink mindazonáltal elegendőek ahhoz, hogy a fogyasztókat ez ne sújtsa" - jelentette ki a miniszter. A Transgaz román gázszolgáltató egyik vezetője korábban arról beszélt, hogy "egyelőre semmilyen nyomáscsökkenést nem észleltek" a Gazprom által biztosított földgázszállításokban.
Nagy-Britannia
A brit lakossági piacon is meredek gáz áremelkedéshez vezethet az orosz-ukrán gáz árvita, jóllehet Nagy-Britannia egyetlen köbméter föl gázt sem importál közvetlenül Oroszországból - mondta a brit kormány illetékes minisztere. Nagy-Britannia egyelőre 90 százalékban önellátó föld gázból északi-tengeri lelőhelyei révén; a fennmaradó 10 százalék zöme Norvégiából érkezik. A hétfői brit lapok orosz energiafegyverről írnak. Bár a liberalizált brit gázpiacon a lakossági fogyasztók is több kiskereskedelmi ellátó között választhatnak, a szolgáltatók a nagybani beszerzési árak meredek emelkedésére hivatkozva tavaly 20-30 százalékkal emelték áraikat. A lakossági fogyasztók zöme a decemberi számlával együtt értesítést is kapott ellátójától arról, hogy 2006-ban további drágulás várható.
Szlovákia
Harmincszázalékos mennyiségcsökkenést tapasztalt hétfőn az Ukrajna felől érkező orosz gáz szállításokban a szlovákiai SPP gáz szolgáltató, egy nappal azután, hogy a Gazprom orosz gáz monopólium leállította az Ukrajnának szánt gáz szállítását - közölte az SPP szóvivője, Dana Krsakova. A szlovák nagyvállalat mindazonáltal nem tartja válságosnak a helyzetet, és elegendő tartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy pótolja a kieső mennyiséget. A szóvivő megismételte, hogy a szlovák ügyfeleiket egyelőre semmi sem fenyegeti, annak ellenére, hogy Szlovákia kizárólag Oroszországból fedezi gáz szükségletét.
Ausztria
A szokásos szint harmadával csökkent Ausztria Oroszországból Ukrajnán át érkező gáz importja az orosz-ukrán gáz árvita fejleményeként - közölte hétfőn az osztrák olajipari óriásvállalat, az OMV. "Az orosz import gáz mennyiségének visszaesése egyértelműen súlyosbodott hétfőre virradóra" - mondta el a társaság föld gáz műveleteit vezető Werner Auli. Csökkenteni igyekezve az aggodalmakat, Auli megerősítette, hogy a viszonylag meleg időjárás, a hazai termelés és a hatalmas tartalékok miatt egyelőre nem kell számítani hiányhelyzetre. Hozzátette ugyanakkor, hogy a társaság "nem tudja teljesen kizárni", hogy a nagy mennyiséget igénylő ipari felhasználóknak fokozatosan csökkentik majd a szállításokat. Vasárnap délután az OMV még csak 18 százalékos csökkenésről számolt be az Oroszország felől érkező gáz importra vonatkozóan.
Csehország
A csehországi föld gáz ellátást nem érinti az Ukrajnának történő orosz szállítások leállítása - közölte a cseh RWA Transgaz, a német RWE leányvállalata hétfőn. Csehország föld gáz szükségletének kétharmadát orosz föl gázzal elégíti ki, a fennmaradó rész Norvégiából származik. Az RWE Transgaz szóvivője azonban nem adott magyarázatot arra, miként lehetséges, hogy Csehországot nem érintik a Közép-Európa egészére, Ausztriára, Magyarországra, Lengyelországra kiterjedő, erősen csökkenő szállítások.
Németország
Németország ellátása biztosított, erősítette meg a német gazdasági minisztérium hétfőn a már korábban közzétett prognózist. Kielégítő mennyiségű - 75 napra elegendő - tartalékok állnak rendelkezésre, ugyanakkor a más országokból származó behozatal is növelhető - közölték.
Svájc
Nem okoz gondot Svájcnak az orosz-ukrán föld gázvita. Mint a Swissgaz hétfőn közölte, Svájc a szükségletét 13 százalékban elégíti ki orosz föl gázzal, a többi az Európai Unió országaiból, 45 százalékban Németországból származik. A 13 százaléknyi orosz föld gázt a Ruhrgas német társaságon keresztül szerzik be, és a Ruhrgas kötelezettséget vállalt az esetleges kiesések pótlására. A svájci gáz ipari szövetség szóvivője az árakról szólva elmondta, hogy áremelésre sem kell számítani, mivel a földgáz árak az olajárak változásához vannak kötve.
Franciaország
Az ország legnagyobb földgázellátója, a Gaz de France az orosz szállítások 25-30 százalékos visszaesését jelentette hétfő reggelig. Az Ukrajnán keresztül történő orosz földgázszállítások leállítása miatt esett vissza a mennyiség. A mennyiség vasárnapról hétfőre történt jelentőscsökkenésének kompenzálására a vállalat megtette az intézkedéseket.