Nem terveznek rakétavédelmi támaszpontot Magyarországon

2 perc

2006.06.30. 14:00

Magyarország nem kapott megkeresést az Egyesült Államoktól azzal kapcsolatban, hogy területén rakétavédelmi támaszpont telepítését engedélyezze. Ezt egy neve elhallgatását kérő külügyi szakértő közölte pénteken az MTI érdeklődésére.

A kérdés nincs napirenden, utoljára az amerikaiakkal ilyen téma másfél évvel ezelőtt vetődött fel, puhatolózó szinten - fogalmazott a szakértő. Cyril Svoboda cseh külügyminiszter kedden megerősítette a cseh sajtó értesülését, amely szerint az Egyesült Államok Közép-Európában, Csehország, Lengyelország vagy Magyarország területén rakétatámaszpontot szeretne létesíteni. Pénteken a lengyel védelmi miniszter helyettese azt mondta, Lengyelország megfontolja az engedély megadását Washingtonnak.

Az MTI információi szerint a NATO-ban 2002-től, a prágai csúcstalálkozó óta zajlott egy közös rakétavédelmi rendszer technikai megvalósíthatósági tanulmányának kidolgozása. Ezt idén májusban a tagállamok védelmi miniszterei elfogadták, azzal, hogy a kérdésben a novemberi rigai csúcson születik döntés.

"Egy mintegy tízezer oldalas technikai megvalósíthatósági tanulmány született, amely azt vizsgálja, hogy a szövetségi területet miként lehet megvédeni különféle rakétafenyegetésekkel szemben" - mondta el az MTI-nek a külügyi forrás. Hozzátette: amennyiben a rendszer megvalósításáról döntenek, az nyilván az amerikai rakétavédelmi rendszert is érinti, hiszen az biztosít az egyik irányból lefedettséget.

A szakértő szinte kizártnak tartotta, hogy az amerikaiak novemberig bármit lépnének az ügyben, hiszen a rakétavédelmi rendszer felépítése Európában technikailag teljesen meg fogja határozni azt a paramétersort, ami alapján az amerikaiak a kiegészítés vagy a saját megépítés mellett dönthetnek.

Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője az MTI érdeklődésére közölte, hogy semmiféle ilyen jellegű megkeresés nem érkezett a szaktárcához. Az üggyel 2004 nyarán az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága is foglalkozott. Ezen az ülésen Bródi Gábor, a külügyi tárca akkori helyettes államtitkára közölte: nincs konkrét terv arról, hogy amerikai kezdeményezésre rakétavédelmi rendszert telepítenének Magyarországra, Juhász Ferenc előző honvédelmi miniszter pedig azt mondta: biztos abban, hogy ebben az évtizedben nem valósul a rakétavédelmi rendszer.

Bródi Gábor azt mondta, hogy Magyarországon csak az előzetes elképzelésekről folytak megbeszélések, amelyek nem voltak titkosak. A tárgyuk bizalmas volt - tette hozzá. A helyettes államtitkár közölte, hogy az előző ciklusban Orbán Viktor miniszterelnök is támogatta a rakétavédelmi elképzeléseket, sőt Martonyi János is tárgyalt azokról az amerikai külügyminiszterrel. Bródi Gábor ennek időpontját nem tudta megnevezni. Simicskó István (Fidesz) válaszul azt mondta, hogy nem voltak ilyen tárgyalások.