Új választások kiírását követelik a tüntetők (délutáni képekkel)

2 perc

2006.09.18. 09:36

Körülbelül ezren tiltakoznak jelenleg is a Kossuth téren Gyurcsány mondatait kifogásolva. Sólyom László köztársasági elnök megnyilatkozását követően csalódottság lett úrrá sokakon.

Egymást váltják a szónokok
a Kossuth-téren
© hvg.hu
A hvg.hu helyszíni tudóstója szerint fél tizenkettőkor a jelenlévő körülbelül 500 embernek egy férfi - aki nem mutatkozott be - felolvasott egy petíciót, melyben tiltakozását fejezte ki a Gyurcsány-beszéddel kapcsolatban. A petíció írója követeli, Sólyom László oszlassa fel a parlamentet és írjon ki új választásokat. A felolvasottakat a tömeg éljenzéssel erősítette meg.

A petíciót követően Kalmár László, a Magyar Polgári Szalon vezetője kért szót, hogy hűtlen kezeléssel vádolja meg Gyurcsányt, és kilátásba helyezzen ellene egy feljelentést. A felszólaló, aki Lendvai Ildikót az MSZP papagájának titulálta, a teljes politikai elit távozását követelte.

Tizenkettőkor egy másik felszólaló 11 megyére kiterjedő, félpályás útlezárást hirdetett meg. Az őt követő férfi arra kérte a vidéki gazdákat, jöjjenek Pestre, és lássák el élelmiszerrel a tüntetőket.

Steiner Pál szocialista polgármester távozását a Parlamentből hangos füttyszó kísérte. Egy felszólaló szerint azt kell elérni, hogy az épületbe még be lehessen menni, de kifelé már ne vezessen út.

A hvg.hu helyszínen lévő tudósítójának Dr. Kőrösi Imre, az MDF-ből kizárt politikus, a Polgárok és Polgármesterek Pártja képviseletében elmondta: néhány hónapja szerveznek különféle demonstrációkat, többek között forgalomlassító sávlezárásokat, amelyeket 11 megyében kezdenek meg.. Elmondása szerint már pénteken kértek engedélyt a közeljövőben várható útlezárásokra  és október 21-ére az egész ország blokkolását ígérik.

Herkovics-Kováts János, a Magyarok Világszövetségének németországi elnöke szerint Magyarországon jelenleg nincs rend, az csak akkor lesz, ha megváltoztatják a választási rendszert. Jelenleg szerinte ugyanis nem érvényesül a népakarat, és nem létezik az azonnali visszahívás lehetősége.

Mást vártak Sólyomtól?
Tanácstalanság az elnök reakciója után
Csalódottak lettek a demonstrálók a köztársasági elnök hétfő délutáni megnyilatkozását hallva. Sólyom László köztársasági elnök hétfői nyilatkozatában nem szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a lemondásra, de rámutatott morális felelősségére.
 
"A köztársasági elnöknek az alkotmány erre a helyzetre nem ad közjogi felhatalmazási lehetőséget" - mondta az államfő miután, mint fogalmazott, az utóbbi órákban sokféle címen cselekvésre hívták fel, a Gyurcsány Ferenc balatonőszödi, vasárnap nyilvánosságra került beszéde kapcsán  kialakult helyzet miatt.
 
Hétfőn kora délután a Parlament előtt a több százas tömegből az elégedetlenség hangjai hallatszottak, az emberek egy része pfújolt, másokon a tanácstalanság jelei érződtek az államfő nyilatkozata hallatán.