Ázsia újra támad: sárga veszedelem, indiai nyomulás
Kína és India már elég erősnek érzi magát, hogy a globális üzleti piacon jelentős tőkeexportőrként is megjelenjen, s beleszóljon a világgazdaság nagyobb játszmáiba. Vajon veszedelmet jelentenek-e ezek az üzletileg gyorsan izmosodó hatalmas országok az eddigi globális gazdasági rendre, s képesek-e nagyobb változásokat előidézni, mint korábban Japán vagy a kistigrisek?
Sanghaj, Kína gazdasági fővárosa. Nem csak jelképes © cruzalalinea.es |
Kína - a nagy falat |
Rendelje meg a könyvet most! |
Lenovo épület Kínában. Globális kihívások © nuada.unisg.ch |
Mindazonáltal a Le Monde megjegyzi, hogy a számítás nem ilyen egyszerű: a kiáramló összegek egy része visszatér Kínába, miután megjárta Hongkongot vagy valamelyik pénzügyi paradicsomot. A volt brit gyarmatot, amely ugyan már Kína része, gazdaságilag külön számítják, márpedig az évi 32 milliárd dolláros közvetlen külföldi beruházást végrehajtó Hongkongon keresztül számos ottani székhelyű kínai társaság exportálja tőkéjét. Így például a Lenovo számítógépes vagy a CNNOC kínai kőolajtársaság külföldi műveleteinek egy része Hongkong statisztikáiban szerepel.
Százalékos arányukat tekintve és Hongkongot nem számítva a közvetlen kínai befektetések a világon végrehajtott külföldi beruházásoknak alig 1,6 százalékát tették ki, de éves összegük már meghaladta Szingapúr vagy Dél-Korea külföldi közvetlen beruházását – bár még messze alatta maradt a megfelelő japán adatnak (több mint 40 milliárd dollár 2005-ben).
És mégis lapos a Föld |
Rendelje meg a könyvet most! |
A SASAC (State Assets Supervision and Administration Commission) állami ügynökség feladata irányítani az általa ellenőrzött 161 vállalat átstrukturálását „30-50 olyan nemzetközileg is versenyképes céggé, amelynek saját szerzői jogai és márkanevei vannak” – jelentzette ki a sajtó előtt a SASAC igazgatója, Li Zsung-zsung (Li Rongrong). Az utóbbi években a legmagasabb helyekről irányítják a természeti erőforrások elérésére irányuló stratégiát: csak 2006-ban a PetroChina (a három nagy kínai olajcég közös hongkongi leányvállalata) több mint 10 milliárd dollárnyi külföldi befektetést jelentett be, köztük van egy nagy oroszországi szerzemény (Udmurtneft) és egy kazahsztáni (a kanadai Nations Energy felvásárlása révén). Más területeken viszont a kormány inkább követi a mozgást, mint irányítja, és annak szorosabb ellenőrzésére szólítja külföldi képviseleteit, nagykövetségeit. Kína azt is fontolóra veszi, hogy diverzifikálja gigantikus pénzügyi tartalékait (ezer milliárd dollár, amelyet főleg az amerikai Federal Reserve Board kincstári kötvényeibe fektetett), olyasfajta nemzetközi befektetési struktúra létrehozásával, mint amilyen Szingapúrban a Temasek Holdings.
Az épülő olimpiai stadion Pekingben. Időnként beleszólnak a versenyszabályokba © beijing2008.com |
Többségük súlyosan eladósodott, több botrány tárta fel a vissza nem fizetett hitelek létezését, a kínai piac gyakorta anarchikus és túltelített, és ki vannak téve a pártállam önkényességének, mivel az bármikor megváltoztathatja a játékszabályokat.
Az indiai cégektől eltérően a kínaiak gyakran elszakadnak a pénzügyi piacoktól, és kevéssé függenek a részvényesektől: még akkor is így van ez, amikor jegyzik őket a New York-i vagy hongkongi tőzsdén, mert menedzselésük nem átlátható. Részleges vagy teljes privatizálásuk a vezetéstől függ, a tulajdonviszonyok – az állami, tartományi és városi részvényesek között – tisztázatlanok. A magáncégek pedig igyekeznek elhomályosítani könyvelésüket, óvakodva a „bürokratikus tényezőtől”, vagyis a pártállami beavatkozástól, lefölözéstől.
A nemzetközi tapasztalat és menedzseri gyakorlat hiánya fontos tényező, de a kínai cégek szemében a technológia és a piacok megszerzése mellett csak harmadik helyen szerepel egy nemzetközi felmérés szerint. Az IBV China elemző központ értékelése szerint a kínai cégeknek el kell érni egy bizonyos kritikus tömeget, mielőtt a nemzetközi színtérre lépnek. A felmérés az 500 vezető kínai cég közül csak 60-at tart alkalmasnak erre, annál is inkább, mert általános tapasztalat, hogy külföldi cégek felvásárlása vagy a velük való fúzió különösen kockázatos lehet.
Ilyen kudarc volt például a TCL kínai cégé, amely fúzióval közös vállalkozást hozott létre a francia Thomson céggel 2004-ben, arra számítva, hogy a franciáktól élenjáró tv-márkanevet és technológiát kap – valójában viszont a Thomson már kifutó technológiát képviselt. Így a kínai cég nem tudott technológiailag előre lépni (sík képernyőkre áttérni), a franciák pedig nem tudták a franciaországi gyártást annyival olcsóbbá tenni a kínai alkatrészekkel, hogy megérje Európában a kínaiakkal létrehozott joint venture keretében fenntartani az üzemágat. Ezért végül a kínaiak 2006 novemberében bejelentették a Thomson készülékek európai gyártásának közeli beszüntetését.
Más tekintetben volt kudarc a China Mobile kísérlete 2006-ban a luxemburgi mobiltelefon-szolgáltató, a Millicom felvásárlására: 5,3 milliárd dolláros (4 milliárd eurós) ajánlatát a luxemburgiak nem tartották elegendőnek. A kínai mobilkolosszus azzal is hiába kísérletezett 2005-ben, hogy a pakisztáni PTCL mobilcégben szerezzen részesedést: most új „zsákmányt” keres.
Corus acélgyár már Tata tulajdonban. Kifelé is figyelnek © steeltechnology.com |
A legdinamikusabb cégek 2000-től a külföld felé fordultak, hogy helyet szerezzenek a már globálissá váló piacon, és ebben segítette őket a beruházások liberalizálása. Az irányzat elmélyült 2005-ben, amikor az indiai csoportokat felhatalmazták arra, hogy külföldi cégekbe éves jövedelmük 200 százalékát fektessék be.
„Ez annál is jelentősebb, mivel az indiai gazdaság gyors fejlődése közepette a cégek gazdagok: aktívumuk eléri a 200 milliárd dollárt, ami azt jelenti, hogy akár 400 milliárd dollárt is beruházhatnak, ám csak 12-15 milliárd dollár volt a külföldi befektetésük” – mondta a Le Monde-nak Anjan Roy, az indiai kereskedelmi és iparkamara tanácsadója.
Az OGNC állami olaj- és földgáztársaság 2000 óta mintegy 1,25 milliárd dollárért vásárolt olajmezőket Szudánban és Oroszországban. A Tata Steel magánvállalat a maga részéről egy ausztráliai szénbányában vásárolt részesedést, míg a Birla 2003-ban az ausztráliai Mount Gordon rézbányáit vásárolta meg.
Az indiai beruházások először az információs technológia területét érintették, ez ma a teljes külföldi beruházás 28 százaléka. Később változatosabbá váltak. 2006-ban a Dr Reddy's gyógyszeripari cég 570 millió dollárért megvásárolta a német Betapharm céget, a Ranbaxy Labs pedig 324 millió dollárért a román Terapia vállalatot.
A Tata csoport a Coruson kívül 2005-ben és 2006-ban több mint 1,5 milliárd dollárért 14 külföldi beruházást hajtott végre – köztük egy angliai vegyi üzemet és egy amerikai élelmiszeripari céget (Energy Brand) vásárolt meg.
India külföldi beruházásainak jövője azonban mindenképpen az indiai piac helyzetétől függ, mivel „az export által vezérelt kínai fejlődéstől eltérően az indiai növekedést a belső kereslet ösztönzi” – hangsúlyozta Roy.
India és Kína a kihívó (8,5, illetve 10,5 százalékos) növekedési ütem ellenére különböző egyensúlyhiányokat mutat. Kínában a „szörnyűséges” kereskedelmi többlet a nyugtalanító – 2006-ban az export a GDP 70 százalékát képviselte –, a belső fogyasztás viszont messze elmarad Peking várakozásától. Indiában éppen ellenkezőleg, a növekedést a tartós belső kereslet táplálja, amely túl gyors az ország belső termelési kapacitásaihoz képest. Az ország így növekvő kereskedelmi hiányt kénytelen elkönyvelni: ez 2006-ban elérte az 50 milliárd dollárt. Mindazonáltal az indiai tőkések optimisták. „Ha a kormány nem avatkozik be, folytatódik a gyors ütemű növekedés” – mondja Roy.
Ami az indiai cégeket illeti, 2000-ig szinte egyáltalán nem hajtottak végre külföldi közvetlen beruházást, 2006-ban viszont több mint 22 milliárd dollárra becsülik az erre fordított indiai tőkét, a 2007-es beruházási tervekből pedig mintegy 15 milliárd dolláros összeg adódik. A legjelentősebb eddig az indiai vaskohászati óriás, a Tata friss befektetése: 13,7 milliárd dollárért megszerezte az angol-holland Corust. A tendencia mindenképpen növekedő, mivel 2005-ben az átlagos külföldi vásárlások értéke cégenként 32 millió dollár volt, 2006-ban pedig már 100 millió dollár.