Saját hasnyálmirigy-sejtjeik segíthetnek a cukorbetegeken

1 perc

2007.06.05. 14:37

A cukorbetegség egy sajátos formájától szenvedő egyéneken segíthet egy olyan új eljárás, a sziget-sejtek visszaültetése (autotranszplantációja), amelyet amerikai orvosok fejlesztettek ki nemrégiben - olvasható az amerikai Mayo Klinika honlapján.

Azokon a betegeken segíthet saját sziget-sejtek autotranszplantációja, akiknél korábban a hasnyálmirigy nagyobb részét kivették. A visszaültetéssel el lehet kerülni az úgynevezett pankreatogén diabétesz kialakulását.
 
Amennyiben a hasnyálmirigy-gyulladás valamelyik súlyos formája betegítette meg az adott egyént, állapotán csak a szerv teljes, vagy olykor részleges eltávolítása segíthet. A műtét után azonban egy sajátos hasnyálmirigy eredetű cukorbetegség (ez a  pankreatogén diabétesz) alakulhat ki, mivel az inzulint is ez a szerv termeli.
 
A Mayo Klinika sebészei három olyan betegen végeztek szigetsejt autotranszplantációt, akiknél a hasnyálmirigy felét, illetve háromnegyedét (50-70 százalékát) kellett eltávolítani. Az említett módszer lényege, hogy miután megoperálták a beteget, hasnyálmirigyéből kivonták az inzulintermelésre képes béta-sejteket (a sziget-sejteket), majd a kivonatot bejuttatták a páciens véráramába. Úgy tapasztalták, hogy a sejtek képesek a májban megtapadni, majd ott tovább tudnak élni.
 
Ami az amerikai eredményeket illeti, a három beteg közül kettőnél olyan sikeres volt a beavatkozás, hogy egyáltalán nem alakult ki pankreatogén diabétesz, míg a harmadiknál csak a kórnak egy kevésbé súlyos formája jelentkezett. A kísérletek azt erősítik meg, hogy a hasnyálmirigy-sziget autotranszplantációja nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is lehetséges, vonta le a következtetést Yogish C. Kudva endokrinológus, a Mayo Klinika emberi hasnyálmirigy-sziget izolációval foglalkozó laboratóriumának vezetője. A jövőben a páciensek hosszú távú követésével, további betegek bevonásával és a kísérletek folytatásával többlet tudást lehet nyerni a módszer megbízható és általános alkalmazhatóságáról - olvasható a Mayo klinika honlapján.