Mol: nem vonzó az OMV-vel való fúzió
Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.
"Egyesülés esetén cégrészeket kellene kiszervezni, ami csökkentené a cég értékét - mondta, hozzátéve: a Mol vezetése meg van győződve arról, hogy a cég elegendő potenciállal rendelkezik a szerves növekedéshez. Ferencz ugyanakkor hangsúlyozta: azt, hogy egy részben állami külföldi cég a Magyarország számára oly jelentős Mol ellenséges felvásárlását tervezi, azt sok magyar politikus a magyar állammal szembeni elleni becsületsértésnek tekinti. Az olajipar történetében még sohasem ment végbe ellenséges átvétel az érintett kormány ellenében.
A szóvivő újólag megvédte a Mol stratégiáját, azt, hogy nagy mennyiségben saját részvényt vásárol fel. A sajátrészvény-vásárlás mindenképpen értékteremtő a részvényesek számára és megvan az a "mellékhatása" is, hogy megvéd a felvásárlástól - jelentette ki. Az elmúlt hetekben a Mol több mint egymilliárd euróért vásárolt fel saját részvényt, így együtt a "baráti cégeknél" parkoló részvényekkel több mint 30 százalékos részvényállománnyal számolhat.
Ferencz ugyanakkor rámutatott: a Mol nem ellenőrzi ezeket a részvényeket, és a cég vezetése a következő, 2008 április végi-május eleji közgyűlésen azt indítványozza majd, hogy a most felvásárolt részvényeket vonják be, automatikusan növelve ezzel a maradék részvények értékét. A szóvivő ugyanakkor az OMV-vel való jó együttműködés iskolapéldájának nevezte a Nabucco-tervet.