Mennyi kedvezmény jár 10 éve vásárolt ingatlan eladásakor?

4 perc

2007.08.24. 12:16

Nyugdíjas vállalkozónak mennyi egészségügyi-, és nyugdíjjárulékot kell fizetnie? Mi számít a tevékenység végzésének? Mennyi kedvezmény jár új ingatlan vásárlásánál, illetve hogyan lehet beszámítani a már meglévő ingatlant?Olvasói kérdésekre Béres Molnár Gergely, a hvg.hu szakértője válaszolt

"Nagy O. Ildikó"

Egészségi okokból költözni kényszerülök. Már találtunk egy megfelelő ingatlant, de megvásárlásához mindkét ingatlanomat el kell adnom. Az egyiket 1996 novemberében, a másikat 1997 augusztusában vásároltam. Azt hallottam, hogy vásárlás esetén is csak egy ingatlan eladását szabad beszámítani. Valóban így van ez? Kérem, szíveskedjen nekem abban is segíteni, mennyi kedvezmény jár, ha a 1996 novemberében vásárolt ingatlant 2007 júniusában értékesítettem (szerződéskötés), de a vételárat várhatóan csak legkésőbb augusztus 20-ig kapom meg. A másik ingatlan értékesítése még folyamatban van. Ez utóbbi felújításának anyagszámlái megvannak. A munkát család-tagokkal végeztük, illetve baráti kalákában. Mi itt a teendő?

Az ingatlanértékesítésből származó jövedelmet több ingatlan esetében ingatlanonként kell meghatározni és összesíteni. A lakáscélú felhasználás során az ingatlanértékesítésből származó összes jövedelmet figyelembe lehet venni. Az ingatlan megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amely napon az erről szóló érvényes szerződést a földhivatalhoz benyújtották, tehát nem a pénz átvételétől függ az időpont. Az 1996. évben megvásárolt ingatlan esetében az ingatlan értékesítés nyereségének 40 százaléka adóköteles, az 1997. évi vásárlás esetében pedig az 50 százalék. A számításokat elvégezheti a következő helyen.

"Vinkler József"

Pontosan mennyi egészségügyi járulékot és nyugdíjjárulékot kell fizetnem, és kapok-e ezután jövőre emelést? Nyugdíj mellett vállalkozóként oktatok egy autós iskolában elméletet. Szeretném megtudni, ha lehet, hogy nyugdíj melletti munkavégzés esetén eváss vállalkozóként mit és mennyit kell fizetnem?

A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a baleseti ellátások fedezetére 16 százalékos mértékű egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett 2007. január–március hónapokra. 2007. április 1-jétől az egészségügyi szolgáltatási járulék mértéke 9 százalékra csökken, ugyanakkor 8,5 százalék nyugdíjjárulékot is fizetni kell. Az eva hatálya alá tartozó kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó az egészségügyi szolgáltatási járulékot és nyugdíjjárulékot az EVA törvényben meghatározott adóalap 10 százaléka után évente, az adóévet követő hó 12. napjáig fizeti meg és az éves EVA bevallásában vallja be. A 1997. évi LXXXI. törvény 22/A. § (1) bekezdésében szereplő a járulékalapot képező havi kereset 0,4 %-ának megfelelő nyugdíjemelés nem vonatkozik a kiegészítő tevékenységet végző vállalkozóra.

"Szlyúkáné Zsuzsanna"

A férjemmel mindkettőnknek főállású munkaviszonyunk van, mellette alapítottunk egy BT-t. Alkalmazottunk még nincs. Saját találmányainkat, egyedi gépeket gyártanánk (Egyéb speciális gép gyártása) megrendelésre. Ez a tevékenység telephely engedélyköteles. Építjük a műhelyünket, de lassan halad, az idén biztosan nem lesz kész, de lehet, hogy lenne megrendelésünk már az idén. A kérdésem az, hogy egészen pontosan mi számít a tevékenység végzésének? Amíg nincsen saját bejelentett telephelyem, addig megtehetem-e azt, hogy egy másik céggel apránként (alkatrészenként) legyártatom a gépet, és azután eladom? Ez a tevékenység végzésének számít?

A tevékenység jellemzője, hogy továbbadásra szánt produktumokat (termékeket és szolgáltatásokat) állít elő. Számvitelileg az számít tevékenységnek, mely után árbevételt realizál a vállalkozás. A Bt. tevékenysége szempontjából közömbös, hogy Ön saját vállalkozásban előállított vagy alvállalkozók (bedolgozók) által végzett terméket értékesít.

"Tóth Sándor, Belső Katalin"

Jelenleg teljes jogú nyugdíjas vagyok! Azon gondolkozom, hogy kiváltom az egyéni vállalkozói igazolványt és valamilyen ügynöki tevékenységet végeznék! Kérdésem az, hogy alakul az általam fizetett TB nagysága, illetve milyen adózási kötelezettségeim keletkeznek - figyelemmel a már meglévő nyugdíjamra is! Mint egyéni vállalkozó, milyen rendszer alapján kell adóznom? Melyik a legjobb megoldás ilyen esetben? További kérdésem, hogy költségként mit tudok elszámolni, ha a saját lakásomban lenne a székhelyem? Kell-e valamilyen havi jellegű pénzösszeget rendszeresen fizetnem? 2007. április 1-jétől a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a baleseti ellátások fedezetére 9 százalékos mértékű egészségügyi szolgáltatási járulékot és 8,5 százalék nyugdíjjárulékot köteles fizetni. A járulék alapja az e tevékenységéből származó vállalkozói kivét, átalányadózónál pedig az átalányadó alapját képező jövedelem.

A fentiek alapján csak abban a hónapban kell járulékokat fizetnie, amelyikben vállalkozói kivétet számol el. Ha a lakás és a telephely műszakilag nem elkülönített, akkor a tevékenységgel arányosan lehet e kiadásokat figyelembe venni az adott költségre jellemző mértékegységek - például nap, m2, m3 – alapulvételével. A várható bevételek és a felmerülő költségek számbavétele után lehetne javaslatot tenni az adózásra vonatkozóan.

"Nyitrai Noémi"

Ismerősi körben lévő evás cég 40 százalékos tulajdonjogát szeretném megvásárolni. Kérdésem, hogy ugyanezen év végén eladhatom-e a most megszerzett tulajdonjogomat úgy, hogy a cég továbbra is eváss maradjon?

Az eva adóalanyiság akkor szűnik meg, ha a jogi személyben, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságban 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szerez olyan magánszemély (összesen 50 százalékot meghaladó szavazati jogot biztosító részesedést szereznek olyan magánszemélyek), akivel (akikkel) a naptári évben korábban nem állt tagi jogviszonyban. Fentiek alapján a tervezett vételnek és eladásnak nem lesz hatása az EVA adóalanyiságra. Jakab Szilvia Azt szeretném megkérdezni, hogy ha én most főállásban dolgozom egy munkahelyen, de szeretnék nyitni egy üzletet, amit családi vállalkozásként csinálnánk a szüleimmel, akkor a kettőt egyszerre lehet-e csinálni? Ha igen akkor milyen kikötések vannak ez ügyben? Véleményem szerint a főállás mellett lehet vállalkozni. Javaslom viszont, hogy ellenőrizze a munkaszerződését, hogy az tartalmaz-e korlátozást vagy bejelentési kötelezettséget a tervezett vállalkozással kapcsolatban.