iPhone: a kétarcú státuszszimbólum

6 perc

2007.10.30. 12:40

Zseniális kezelőfelülettel felszerelt kommunikátor, átlagos mobiltelefon és szegényes önkifejező eszköz az Apple kultuszteremtő készüléke, az iPhone. Mielőtt bárki rohanna sorbaállni a hozzánk csupán 2008 második felében érkező státuszszimbólumért, előtte olvassa el beszámolónkat.

Egy külföldi ismerősünk üdvözült mosollyal az arcán húzta szét hátizsákja száját, amelyben legnagyobb megdöbbenésünkre az utóbbi idők egyik legtöbbet sztárolt készüléke, egy iPhone rejtőzött. A múltidézés és a kellemes beszélgetés helyett ezután egy hosszú délután, majd még hosszabb éjszaka következett, igyekeztünk ugyanis minél többet megnézni az Apple multifunkciós csodájából, hiszen a magyarországi megjelenés még fájdalmasan messze van.

A dekoratív, fekete dobozból könnyen kifejthető készülék közepes méretű PDA-t idéz, leszámítva az előlapot csaknem teljesen lefedő érintőképernyőt. Hátulja csiszolt fém, amely meglehetősen csúszós, óvatlan pillanatokban könnyű leejteni – a szándékosnak nem nevezhető ütésteszteket viszont jól bírja, külsérelmi nyomok nélkül. A készülék kényelmesen simul a kézbe és ugyan mindkét kézzel jól kezelhető, de a tapasztalatok szerint  az érintőképernyő „jobban érzi” a jobb kéz hüvelykjének nyomását, mint a balét.

Az érintőképernyő az iPhone legdicséretesebb és egyben leglátványosabb eleme, ezen böngészni már önmagában egy élmény. A kijelző tűéles, fényereje maga mögé utasítja az átlagos TFT-monitorokét, valamint erős napfényben is kiválóan látható. A több (ideális esetben két) ujjat igénylő, ún. multitouch-mozdulatok garantáltan több napra előhozzák az emberből a lelkes gyermeket: képbe, weboldalba vagy térképbe úgy tudunk nagyítani, ha két ujjunkkal egymástól távolodó mozdulatot teszünk. (Az egymáshoz közelítő mozdulat ennek ellenkezőjét teszi.) A készüléket 90 fokkal elforgatva a képernyő automatikusan elfordul, ez böngészés vagy fényképnézegetés közben kifejezetten hasznos is lehet – ha működik. Míg az esetek körülbelül háromnegyedében egy másodperc kell ahhoz, hogy a kép elforduljon, a többi esetben a képernyő „megragad” és csak többszöri oda-vissza forgatás után érzékeli csak azt, hogy elfordították.

Az iPhone, mint telefon: problémás (Oldaltörés)

Ami a telefonos funkciókat illeti: a hívás lebonyolítása és a tárcsázás egyértelmű, bár vakon vagy az utcán sétálva, kevéssé odafigyelve elég nehéz begépelni a számokat anélkül, hogy éreznénk a gombok domborulatait. (Autóban hangvezérlés híján mindez még problémásabb.) A telefonkönyv használata körülményes, az egyes kontaktokat ugyanis a listába felvenni, illetve utólag módosítani nehézkes, törölni is csak a Favourites menüpontból sikerült, a Contactsből nem. Kellemes szolgáltatás, hogy hívás közben a telefon érzékeli, ha az arcunkhoz emeljük, ilyenkor ki is kapcsolja a kijelzőt. A telefon tiszta, érthető, bár átlagos hangminőséget biztosít. Tartása mindeközben kicsit kényelmetlen, vállunkkal befogni elég nehézkes és ha sikerült is, akkor is koncentrálni kell, nehogy kicsússzon.

Az SMS-küldéssel nem voltak különösebb gondok, bár a felugró írógép-billentyűzettel gépelni nem a leggyorsabb, a billentyűk fizikai hiánya itt is fájó és tapintható hiányt jelent. További problémát jelent, hogy a beépített (angol nyelvű) prediktív szövegbevitel lépten-nyomon ki akar bennünket javítani, ráadásul kikapcsolni sem lehet. Üzenetet csak olyannak küldhetünk, aki szerepel a telefonkönyvben is, „ismeretlen számnak” írni teljességgel lehetetlen. Az SMS-kommunikáció a Gmail levelőrendszeréhez hasonlóan, egyfajta dialógusként olvasható, így egyszerűen követhető, hogy ki mikor mire és mit válaszolt. 2007-ben elég nagy hibának tartjuk, hogy MMS-t sem fogadni, sem küldeni lehet, értesítést sem kaptunk róla mindaddig, amíg a SIM-kártyát vissza nem helyeztük az eredeti készülékbe, amelyből kísérleti célra kiemeltük.


Ami a SIM-kártyát illeti, azt a gép felső élén látható kazettába kell elhelyezni, ehhez egy kiegyenesített gemkapcsot kell a kazettán található gombostűfejnyi lyukba szúrni. Az Apple tervezői nyilvánvalóan igyekeztek minél kevesebb bejárást engedélyezni a telefon belsejébe, mivel azt kizárólag a szerződött partnereken keresztül lehet majd beszerezni – kivéve Franciaországot, ahol a törvényi szabályozás miatt kénytelenek lesznek kártyafüggetlen változatban is árusítani. Ennek ellenére a módszer kényelmetlen és a legkevésbé sem felhasználóbarát.

Nemcsak fizikailag védik a készüléket, hanem a felhasználók a lehető legkevesebb teret kapják ahhoz, hogy kedvükre beállíthassák a készüléket. Ennek ékes példája a főmenü második sora, ahol a Stocks (részvények), Maps (térképek) és a Weather (időjárás) kapott helyett a YouTube ikonja mellett. Ezek használatához folyamatos internetkapcsolatra van szükség – az iPhone pedig egyelőre nem ismeri a 3G protokollt – másrészt pedig nem mindenki ellenőrzi percről-percre a könnyűolaj-árfolyamokat. A YouTube szolgáltatást nem tudtunk elérni, erről a telefon szűkszavú üzenetben tájékoztatott. Ezt a törés számlájára írtuk, reméljük, a „legális” verzióban gond nélkül működik ez a lehetőség. A naptár használata nem kíván túl sok magyarázatot, funkciója szerint működik, az érintőképernyővel pedig gyorsan be tudjuk állítani találkozóink időpontját.

A kamera és a fotók az iPhone egyik leggyengébb pontját képezik. Videót ugyanis nem rögzíthetünk a készülékkel, másrészt az érintőképernyőn csupán exponálni tudunk, egyéb beállításokra lehetőségünk sincs, ahogyan zoomolásra sem. Ennél is bosszantóbb azonban, hogy a fotókat csak e-mailben küldhetjük el a készülékről, más módszerrel kísérletezni sem érdemes. Kivételt csak a PC-csatlakozás jelent, amikor a Windows Scanner és Kamera varázslója másolja át a képeket. Arról azonban álmodni sem lehet, hogy Bluetooth segítségével átküldhetnénk egy ismerősünknek. A Bluetooth-nak ugyanis az egyik legkeserűbb iPhone-os élményünket köszönhetjük, akármit csináltunk, nem volt hajlandó együttműködni egyetlen készülékkel sem, ezt még a törés számlájára is nehéz volna írni.

Az iPhone, mint böngésző: zseniális (Oldaltörés)

A Settings menüpont alatti beállítások finoman szóval is szegényesek, pedig számos lehetőséget itt kerestünk. Nem lehetett beállítani a prediktív szövegbevitel lehetőségeit, de az SMS-t jelző csengőhangok hangerejét, valamint a hívásátirányítással kapcsolatos opciókat sem. Háttérképeket nem lehetett a webről letölteni, csupán a gyári vagy az általunk fotózott képekből lehetett válogatni – amelyek csak képernyővédőként, illetve hívás közben mutatkoztak a képernyőn, két tipikusan olyan pillanatban, amikor nem nézzük a képernyőt. Pozitívum azonban, hogy hangosról rezgő üzemmódra az iPhone bal szélén elhelyezett külön gombbal tudjuk átállítani a készüléket, közvetlenül a hangerőt szabályozó gombpáros felett.

A drótnélküli adatátvitel (Wi-Fi) viszont kiválóan működik, így nem volt nehéz az internetkapcsolatot és a böngészést letesztelni, amely ötös alára vizsgázott – a kis lehúzást azért kapta a gép, mert hiába a 8 gigás tárhely,  ha semmit sem tudtunk letölteni a beépített Safari böngészővel. Az érintőképernyő itt újra piros pontot kap, ugyanis könnyen tudtunk görgetni fel és alá, valamint az apró betűs szövegek felnagyítása is gyerekjáték volt. A böngésző jobb alsó gombját használva akár egyszerre több ablakban is internetezhettünk, amelyek között a fotókhoz hasonló egyszerűséggel tudtunk váltani. A beépített e-mail kliens többféle szolgáltatóhoz is hozzáférést kínál (.mac, Gmail, Yahoo!), azonban a beállításokkal problémáink támadtak, ezt megint a törésnek tudtuk be.

A beépített iPoddal viszont nehezen barátkoztunk meg. Kezelőfelülete különbözik a hagyományos iPod menütől, másrészt elég körülményesen lehet csak tallózni a számok között. Óriási negatívum, hogy a telefont kizárólag az iTunes szoftverrel lehet feltölteni zenékkel. Érthető, hogy az Apple ragaszkodik saját zeneáruházához, de kizárólag iTunes-portékával feltölteni a 8 gigás tárhelyet meglehetős pazarlásnak tűnik, emellett a praktikum rovására is megy, mert nem tudjuk feltölteni a telefonra legújabb prezentációnkat vagy dokumentumunkat, hogy azt magunkkal vihessük a tárgyalásra. A PC-s verzió meglehetősen bután kezeli a zenéket, a feltöltésre ítélt listába ugyanis egyesével kellett berakosgatnunk a kiválasztott számokat, a Mac-változat pedig rá sem ismert a csatlakoztatott telefonra.

Szinte nincs is a készüléknek olyan hiánya, amit első körben az operációs rendszer frissítésével ne lehetne megoldani, elvégre elvárható, hogy az új státuszszimbólumot ne csak középszerű PDA-ként, hanem a kommunikációt ténylegesen megkönnyítő eszközként lehessen használni. Számos negatívuma ellenére összességében tetszetősre sikeredett a készülék, már csak felhasználóbaráttá kellene tenni - remélhetően ez már megtörténik, mire az iPhone megérkezik Magyarországra.