Kinek kell választania a nyugdíj és a munkabér között?

2 perc

2008.01.07. 12:45

Vissza kell-e fizetni a végkielégítést, ha a bíróság jogellenesnek ítéli a munkaviszony megszüntetését? kinek kell választaniuk a nyugdíj és a munkabér között és mikortól? Kinek kell visszamenőleg kifizetnie a tb-járulékot? Tizenkilenc évi munkaviszony után mennyi felmondási idő illeti meg a munkavállalót? Befolyásolja -e a szabadságkiadást a jogviszonyváltás a cégnél? Olvasóink kérdésére Viszló László, ügyvéd-munkajogi szakértő válaszolt.

177

Jelenleg GYES-en vagyok egy kórházban dolgoztam GYES előtt, s pletyka-szinten hallottam, hogy valószínüleg át fog alakulni ZRT-vé még GYES-em lejárta előtt. A kérdésem: ha ZRT lesz, mikor visszamegyek dolgozni, akkor is kötelesek-e az évek alatt felhalmozódott szabadságaimat kiadni?

A jogviszonyváltás napján meg fog szűnni a közalkalmazotti jogviszonya. Az általános szabályok szerint a ki nem vett szabadságot pénzben meg kell váltani. A másik lehetőség a megkötendő munkaszerződésben rögzíteni kell az Önt megillető szabadságot.

178 
 
Tizenkilenc évi munkaviszony után december 13-án beadtam a felmondásom a munkáltatómnál. Tudomásom szerint az MT szerint 70 nap a felmondási időm. 

- a munkáltatóm március 20.-án kíván elengedni. Teheti-e ezt ?
- ha igen, milyen lehetőségem van ennek az időnek a minimalizálására?
- az új munkahelyemen már várnak, és a fent jelzett idő nagyon irreális. Milyen módon lehetséges adott esetben azonnali felmondást kezdeményezni? Érdemes-e ?
- a felmondási idő naptári napban, vagy munkanapban értendő? 
 
A felmondási idő teljes időtartamát le kell dolgozni, kivéve ha ettől a munkáltató eltekint. A felmondási idő naptári napban van megállapítva, az Ön esetében ennek mértéke (kivéve ha ettől eltérő rendelkezést nem tartalmaz) a munkaszerződése vagy a kollektív szerződés. A rendkívüli felmondás csak a másik fél súlyos kötelezettszegése esetén alkalmazható egyébként jogellenes munkaviszony megszüntetésnek minősülne és Önnek kellene kártérítést fizetnie.

179

 A tb-vel 3 éve nincs jogviszonyom, alkalmi munkákból éltem. Azt szeretném megtudni, hogy ha engem a vállalkozó 2008. január 1.-jével bejelent, visszamenőleg április 1.-jétől ki kell-e fizetnem a tb-járulákot, vagyis 9 hónapra 53.055. forintot? Ha nem fizetem ki január 1.-jével köt-e velem a Tb biztosítást? 

Munkaviszonyt bármikor létesíthet, értelemszerűen a biztosítási jogviszony alapján ettől az időtől jogosult a tb. Szolgáltatásaira a törvényben meghatározottak szerint.180

Szeretnék egyértelmű választ kapni arra, hogy rám vonatkozik-e az, hogy választanom kell a nyugdíj és a munkabér között. 2006 decembertől vagyok nyugdíjas (57 évet betöltöttem), de 2007 decembertől visszahívtak közalkalmazottnak 1 vagy 2 évre, 6 órában dolgozom. Csak 2010-től vagy már 2008-tól érvényes rám a szigorítás, hogy a minimálbér tizenkétszerese után választanom kell?

A korlátozás a 2008. január 1. napját követően előrehozott nyugdíjt igénybevevőkre vonatkozik. (1997. évi LXXXI. Tv. 9. §) 

181

Munkaügyi peremben megszületett ítélet szerint a felmondás jogellenes volt, és a munkaviszonyomat a bíróság helyreállította. A 2006-ban kifizetett végkielégítés visszafizetését hogyan kell végrehajtani? A végkielégítés 2 havi összegét a 2006. évi adózáskor már beszámítottam, és a 2007. évre maradt 2 havi összeg.  Kérdés, hogy most egyszerre kell-e  visszafizetnem ezt az összeget, vagy az adóval csökkentett összeget kell részletekben fizetnem?
 

Nem  kell visszafizetnie a végkielégítést. A jogellenes jogviszony megszüntetésekor nem jár vissza a munkavállalót egyébként jogszerűen kifizetett végkielégítés. Amennyiben a munkaviszony jogellenes megszüntetésekor a munkáltató nem fizetett volna végkielégítést, akkor utólag kellene azt kifizetnie a munkavállaló részére.