Kellemetlen kérdések az állásinterjún ötven felett

2 perc

2008.02.20. 05:05

Bár a diszkrimináció minden formáját törvény tiltja, mégis gyakori a hátrányos megkülönböztetés, amely az ötven év körüli munkavállalókat sújtja. Távlati tervek? Túlképzettség? Fiatalos lendület? Zavarbaejtő kérdések, frappáns válaszok középkorú álláskeresőknek.

Aki ötvenéves korában kényszerül munkahelyváltásra, több fronton is küzdelemre számíthat. Egyrészt fel kell vennie a versenyt a friss diplomásokkal, akik kevésbé tapasztaltak ugyan, és szakmájuk csínját-bínját még nem sajátították el, ám kétségkívül előnyösebb helyzetben vannak: rugalmasabbak, pillanatok alatt alkalmazkodnak a munkaerőpiaci követelményekhez, több idegen nyelven is beszélnek és gyorsan át- illetve továbbképzik magukat, ha elhelyezkedésük ezen múlik. Negyven év felett a legtöbb álláskereső bepánikol, hogy nem tudja majd tartani a lépést a fiatalokkal, a vállalatok az olcsóbb, szakképzett munkaerőt részesítik előnyben. Ha önéletrajzuk megfelelő, akkor is jó esély van arra, hogy az állásinterjún kellemetlen kérdésekkel kell szembesülniük, amelyeket esetleg egy náluk tíz-húsz évvel fiatalabb fejvadász vagy HR-es szegez nekik.

Úgy tervezi, innen megy nyugdíjba?

A kérdést másképp is föltehetik: Hogy képzeli jövőjét a cégnél? Számíthatnak-e rá, hogy öt-tíz év múlva megválik a csapattól? A kérdések, ha nem udvarias kontextusban hangzanak el, arra utalhatnak, hogy a munkavállalónak már csak pár jó éve van, és mások (a főnök, az interjúztató) kegyétől függ, hogy azokat a kiszemelt cégnél töltheti-e. Az a legcélravezetőbb, ha ilyenkor a jelentkező őszintén beszél terveiről. Ha abban bízik, hogy nyugdíjazásáig már nem kell állást változtatnia, érdemes elmondani, hogy hosszú távra tervez, ahogy azt is, ha a megpályázott pozíciót csak átmeneti megoldásnak tekinti, amíg nem talál megfelelőbbet (ez utóbbival kevesen hozakodnak elő a felvételi beszélgetésen, érthető okokból).

Milyen bérigényei vannak?

Ha egy negyven-ötven éves munkavállalót állasinterjúra hívnak, biztosan számíthat a fizetési igényét firtató kérdésre. Ilyenkor az a legegyszerűbb, ha megmondja, mennyit keresett előző munkahelyén, ott milyen pozíciót töltött be, hány év munkaviszony áll a háta mögött. Ha a megpályázott pozíció kedvezőbb előző állásánál, kérhet többet. Előfordulhat, hogy leendő munkaköre eltér az addigitól, ebben az esetben érdemes még az interjú előtt utánanézni, hogy szakképzettségével, sokéves (más területen szerzett) tapasztalattal a háta mögött reálisan mennyit kérhet munkájáért. Hogy ezt megkapja-e, és egyáltalán övé lesz-e a megpályázott állás, már a munkaadón múlik.

Lelkes, energikus és elhivatott ahhoz, hogy betöltse a meghirdetett munkakört? Nem érzi magát idősnek ahhoz, hogy túlórázzon?

Míg a fiatal munkavállalókról eleve feltétekezik, hogy buzog bennük az energia és lelkesen vetik bele magukat a feladatok tengerébe, addig az ötvenéves álláskeresőket gyakran idős, megfáradt dolgozóként könyvelik el, akik reggel felveszik a munkát, a munkaidő lejárta után egy perccel kilépnek az ajtón, és nem szívesen túlóráznak. Hogy a fiatal munkavállalók gyakran pontatlanok, nem motiválja őket semmi, és előfordul, hogy csak a jó kereset reményében helyezkednek el egy cégnél, arról már kevesebb szó esik. A középkorú álláskeresők a fenti kérdésekre csak igenlő választ adhatnak. Ha fel akarják venni a versenyt a fiatalokkal, biztosítani kell leendő főnöküket arról, hogy lelkesek, túlóráznak, ha kell, és pontosan érkeznek a munkahelyükre.

Nem érzi úgy, hogy túlképzett?

Húsz éves szakmai tapasztalattal a háta mögött kevés álláskereső vállalkozik arra, hogy pályakezdőknek meghirdetett állásra jelentkezzen. Az állásinterjún mindenképpen szembesülniük kell azzal, hogy a felvételiztető megkérdezi, elégedett lenne-e a kezdő fizetéssel (ha ők eredetileg pályakezdőt kerestek, de hajlandók a kompromisszumra), és vállalja-e, hogy beilleszkedik egy fiatalos, ám kevéssé tapasztalt csapatba. A túlképzettség nem lehet hátrány, ha a középkorú munkavállaló mindenáron el akar helyezkedni, meg kell győznie erről leendő főnökét is.