Hezbollah-hívek bénítják meg Bejrútot

2 perc

2008.05.07. 07:54

A Hezbollah mozgalom vezette libanoni ellenzék hívei úttorlaszokat emeltek, halomba rakott autógumikat gyújtottak fel szerte Bejrútban és az ország több részén, hogy megpróbálják még inkább kiterjeszteni a legfőbb szakszervezet országos sztrájkját. Ezzel összefüggésben a bejrúti repülőtéren járatokat kell törölni.

A tiltakozók gumiabroncsokkal eltorlaszolták az ellenzék ellenőrzése alatt álló, jobbára a Hezbollahot támogató síiták lakta városrészek és a főváros déli peremkerületeinek legfőbb útvonalait. Szemtanúk szerint lezárták az egyetlen libanoni polgári repülőtérre vezető utat is, teherautónyi hulladékot öntöttek az úttestre. A Szíria és Irán támogatását élvező, fegyveres szárnnyal rendelkező Hezbollah-hívek lezárták a bejrúti központi kereskedelmi negyed felé vezető utakat is, a miniszterelnöki hivatal tőszomszédságában fekete füstöt eregetnek az égő gumik. A tiltakozók utakat zártak le az ország déli, északi és középső részén is, megbénítva ezzel a Bejrút felé tartó közúti forgalmat.

A repülőtér szakszervezete is csatlakozott a munkabeszüntetéshez, ezért szerdán járatok törlésére fog kényszerülni a légikikötő – közölték libanoni tisztségviselők. Mint mondták, 32 induló vagy érkező járatot máris töröltek vagy késleltetnek a repülőtéren. A légikikötő személyzete is sztrájkol közép-európai idő szerint reggel nyolc óra és 14 óra között.

A kormány több ezer katonát és rendőrt vezényelt a főváros utcáira és legforgalmasabb főútjaira, de a biztonsági erők nem avatkoznak bele az eseményekbe, csupán az a dolguk, hogy megakadályozzák az ellenzéki és a kormánypárti hívek esetleges összetűzéseit. Helyszíni beszámolók szerint a kormányellenes megmozdulás a 2007-es tiltakozásokat idézi, amelyek az 1975-90-es polgárháború óta a legsúlyosabb belpolitikai viszályba torkollottak. A Hezbollah, illetve az Egyesült Államok és számos arab ország – közöttük Szaúd-Arábia – által támogatott, Fuád Szinjóra vezette kormány szembenállása miatt az országnak öt hónap óta nincs államfője. A Hezbollah és szövetségesei 2006 novembere óta nem tekintik legitimnek a kormányt, a mozgalom akkor visszahívta minisztereit a kabinetből.

A Hezbollah szerdai akcióival az ország legjelentősebb szakszervezetének sztrájkját akarja minél jobban kiterjeszteni. A szakszervezet magasabb béreket követel, ellensúlyozandó az élelmiszer, az üzemanyag, illetve más termékek árának megugrását. A kormány kedden kétharmadával megemelte a minimálbéreket, de a szakszervezetek ezt keveslik. A társadalom politikailag mélyen megosztott, és a szakszervezetek aszerint támogatják vagy ellenzik a sztrájkot, hogy az ellenzékhez vagy a kormányhoz húznak-e. A szunnita felekezet hívei és a keresztények általában nem vesznek részt a sztrájkban.

Az újabb politikai válság előzménye, hogy a kormány a minap leváltotta a bejrúti repülőtér biztonsági vezetőjét a Hezbollahhal fenntartott állítólagos kapcsolata miatt. A kabinet törvénytelennek, az ország biztonságára nézve veszélyesnek minősítette e kapcsolatot. A Hezbollah, a síita politikai vezetők és főpapok elutasították a kormány döntését, de a libanoni főügyész vizsgálatot indított, tisztázandó azokat a vádakat, hogy a Hezbollah térfigyelő kamerákat helyezett el a légikikötő környékén, mert nyomon akarja követni a Szíria-ellenes politikusokat és külföldi tisztségviselőket.