Vállalkozói igazolvány pályakezdőknek és a magánnyugdíjpénztár
Kötelező-e belépnie a magánnyugdíjpénztárba a nyári munkát vállaló főskolásnak? Pályakezdőknek érdemes-e kiváltaniuk az egyéni vállalkozói igazolványt vagy célszerű belépniük inkább az evába? Olvasóink kérdéseire Béres Molnár Gergely válaszol.
A magánnyugdíjról és a magán-nyugdíjpénztárakról szóló törvény alapján az a természetes személy válik pénztár taggá, aki Magyarországon első ízben létesít nyugdíj-biztosítási jogviszonyt, és ebben az időpontban még nem töltötte be a 35. életévét. Ezért, ha az Ön gyermeke munkaviszonyt létesít, akkor kötelező belépnie a magán nyugdíjpénztárba, s nincs választási lehetősége.
Fiam most pályakezdő és oktatásszervezőként fog dolgozni a munkahelyen. Arra kérték, hogy váltson ki vállalkozói igazolványt. Kérdésem a következők:
1. Melyik a jobb megoldás számára az egyéni vállalkozói vagy az evás? Mi a különbség köztük?
2. Mivel oktatás áfamentes tevékenység, mit lehet költségként elszámolnia?
Ha az Ön fia most váltja ki a vállalkozói igazolványt, akkor ő egyéni vállalkozó lesz és a személyi jövedelemadótörvényben leírt módon kell adóznia. Csak a második adóév végén lehet átjelentkeznie az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá. Az elszámolható költségek a végzett tevékenységtől függnek. Ha a költség üzleti szempontból indokolt volt, akkor az általában elszámolható. A költségelszámolás részletes szabályait a személyi jövedelemadóról szóló törvény 11. számú melléklete tartalmazza. Az evaesetében nincs költségelszámolás, hanem a bruttó bevétel után kell adózni. Ezért egyszerű. Megjegyzem, a munkahely és vállalkozás jellemzői eltérőek. Adókockázatot jelenthet a „munkahely” és a „vállalkozó” számára is a vállalkozói szerződés szerinti munkavégzés, ha az később színlelt szerződésnek minősül.