Válságban van a font
A korábbi évtizedek hírhedt fontválságaihoz hasonlítják már londoni elemzők a brit valuta mind meredekebb lejtmenetét, amelyet az elmúlt kereskedési hét zárására tovább gyorsított a vártnál is sokkal súlyosabb visszaesést mutató friss GDP-adatsor.
A font egysége, amely nyár elején még 2 dollár felett járt, hat éve nem látott mélyponton, 1,58 dollár alatt zárta a hetet, 10 százalékkal gyengébben a hét eleji szintnél. Az euróhoz képest pedig annak léte óta nem volt ennyire gyenge a brit fizetőeszköz, amely pénteken 1,25 euróra süllyedt.
A font - euróövezeten kívüli legjelentősebb EU-valuta - az elmúlt egy évben 25 százalékot zuhant a dollárral szemben, többet, mint Harold Wilson, illetve James Callaghan miniszterelnöksége alatt, az 1967-es és az 1976-os fontválságok idején, vagy az 1992-es "fekete szerda" utáni évben, amikor masszív spekulációval kiütötték a fontot az akkori európai átváltási mechanizmusból. Ez utóbbi támadás fő felelősének sokan azóta is Soros György magyar-amerikai nagybefektetőt tartják, jóllehet Soros alapja csak egyike volt a font ellen több tízmilliárd dollárral játszó intézményi befektetőknek.
A font mostani zuhanását erőteljesen gyorsította az a pénteki hivatalos bejelentés, hogy az idei harmadik negyedévben - 16 évi töretlen növekedés után - csökkenni kezdett a brit gazdaság összteljesítménye, ráadásul a várakozásoknál jóval meredekebb ütemben.
A brit statisztikai hivatal adatai szerint az előző három hónapban, negyedéves összevetésben 0,5 százalékkal zsugorodott a brit GDP-érték. A visszaesés ténye nem lepte meg a piacot, mértéke azonban igen: elemzők előzetesen 0,2 százalékos negyedéves GDP-csökkenést jósoltak. A harmadik negyedévi visszaesés 1990 első negyedéve óta a legnagyobb mértékű, és 1992 óta az első negatív GDP-adat.
Éves összevetésben még nincs recesszióban a brit gazdaság - a harmadik negyedévi GDP-érték 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi azonos időszakét -, de hivatalos és független előrejelzések szerint is jövőre már abban lesz.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által a héten Londonban kiadott, novemberre szóló havi világgazdasági előrejelzés azt jósolta, hogy a brit GDP-érték a 2007-ben mért 3,1 százalék után az idén már csak 1 százalékkal bővül, jövőre pedig 0,8 százalékkal visszaesik.
Az Ernst & Young könyvvizsgáló csoport ITEM Club nevű gazdaságelemző központjának e hét elején Londonban közzétett legújabb prognózisa szerint jövőre évi átlagban 1 százalékkal kisebb lesz a brit GDP-érték az ideinél. Az ITEM Club londoni elemzői kiemelték, hogy 2009 lehet 1992 óta az első olyan év, amelynek egészére számítva visszaesik a brit GDP-érték.
A Citigroup egyik elemzője a szombati The Daily Telegraphnak úgy fogalmazott: a brit recesszió "szerencsés esetben is" csaknem két évig eltart. A tekintélyes konzervatív brit napilap összehasonlító árelemzése szerint vége a britek körében igen népszerűvé vált amerikai bevásárló kirándulásoknak. Amíg a font 2 dollár felett járt, britek tízezrei keltek át az Atlanti-óceánon, hogy kihasználják az erős font és a londoninál egyébként is jóval alacsonyabb amerikai árak jelentette előnyöket.
Azonban például egy iPod zenelejátszóért, amelyet tavaly 193 fontnak megfelelő összegért meg lehetett venni Amerikában, most már 254 fontot kell fizetni New Yorkban - többet, mint Nagy-Britanniában.