Hiábavaló lenne leleplezni a pártfinanszírozás körüli korrupciót?

1 perc

2008.11.11. 08:40

A készülő korrupcióellenes stratégia része lehet, hogy a bejelentő részesedhet abból a pénzből, ami a vesztegetés meghiúsítása révén az államhoz befolyik, illetve amit megtakarítanak. Úgy tűnik azonban, hogy ez csak a közbeszerzésekre vonatkozik majd, a párt- és a kampányfinanszírozást nem érinti.

Legalábbis erre utalt a Népszabadságnak nyilatkozó Kondorosi Ferenc kormánybiztos, aki emlékeztetett arra, hogy párt- és a kampányfinanszírozás szabályozásához kétharmados többség kellene. Kérdés persze, lenne-e értelme a korrupcióellenes stratégiának úgy, hogy a párt- és kampányfinanszírozást nem érinti, noha a Transparency International szerint a korrupció fő forrásai – a közbeszerzési eljárások mellett – éppen ezek.

Az is figyelemreméltó, hogy a korrupcióellenes tervvel előálló Gyurcsány Ferenc még októberben – éppen a Népszabadságnak – adott interjújában arról beszélt, hogy az erősen korrupciógyanús, pártfinanszírozást érintő Strabag-ügyet egyáltalán nem ismeri.

A korrupcióellenes terv kapcsán Kondorosi a Népszabadságnak elmondta: lényege az lenne, hogy a korrupciós jelenségeket felfedő személyeket védelemben részesítenék, aminek része lehet az is, hogy viszonylagos anyagi biztonságot teremtsenek a számukra. Aki ugyanis a saját környezetében tapasztalt vesztegetést tár fel, a legjobb esetben is a saját hivatali vagy vállalati előmenetelét teszi kockára.

Kondorosi szerint a költségvetési szerveknél el kellene végezni a korrupciós kockázatok elemzését, és azt nyilvánosságra kellene hozni. A kormánybiztos úgy véli, a visszaélések hatékonyabb feltárását szolgálná az is, ha kifejezetten erre szakosodott, nem túl nagy, de független apparátust hoznának létre.