Likviditási válság: leminősítési hullám Közép- és Kelet-Európában

3 perc

2009.02.13. 09:43

Leminősítette csütörtökön Ukrajna eddig is mélyen spekulatív szuverén adósi osztályzatát a Fitch Ratings. A hitelminősítő szerint az ukrán pénzügyi rendszert érő, növekvő feszültség és az IMF-program végrehajtásának sikerét fenyegető, mind nagyobb kockázatok miatt nő a bank- és valutaválság kialakulásának veszélye Ukrajnában. A kelet-európai térség gazdaságait az utóbbi hetekben rég nem látott ütemű leminősítési hullám sújtotta.

Romló osztályzatok

A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél

S&P

Fitch

Moody's

Magyarország

BBB

BBB

A3

Csehország

A

A plusz

A1

Szlovákia

A plusz

A plusz

A1

Szlovénia

AA

AA

Aa2

Lengyelország

A mínusz

A mínusz

A2

Románia

BB plusz

BB plusz

Baa3

Oroszország

BBB

BBB

Baa1

Horvátország

BBB mínusz

BBB mínusz

Baa3

Bulgária

BBB

BBB mínusz

Baa3

Ukrajna

B plusz

B

B1

Észtország

A

A mínusz

A1

Lettország

BBB mínusz

BBB mínusz

Baa1

Litvánia

BBB plusz

A mínusz

A2

A legnagyobb európai hitelminősítő csütörtök esti londoni bejelentése szerint Ukrajna devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamú adósságának törlesztéskockázati besorolása az eddigi „B plusz”-ról egy fokozattal „B”-re süllyed, és az új osztályzatokra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. Ugyancsak B pluszról B-re romlik a kereskedelmi adósokra külön megállapított besorolási országplafon. A rövid távú, B szintű devizaadósi osztályzatot az intézet megerősítette. A B adósosztályzat mélyen a még épphogy befektetésre ajánlott alapsáv, a BBB mínusz alatt van; attól öt fokozattal marad el. A Fitch Ratings által Magyarországra érvényben tartott, stabil kilátású BBB adósosztályzat hat fokozattal jobb Ukrajnáénál.

Az ukrán leminősítéshez fűzött indoklásban a Fitch kiemeli, hogy törékeny a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által támogatott gazdasági programhoz szükséges politikai konszenzus, és az IMF is felhívta már a figyelmet arra, hogy a végrehajtás kockázatai magasak. A Fitch továbbra is azt valószínűsíti, hogy a 16,4 milliárd dolláros program következő, 1,9 milliárd dolláros részletét Ukrajna lehívhatja, de valószínűleg csak késéssel.

A hitelminősítő az idén az ukrán hazai össztermék-érték (GDP) 4,5 százalékos visszaesését jósolja, ami a cég szerint még nehezebbé teszi a szükséges költségvetési szigorítások bevezetését.

Az ukrán jegybankra politikai nyomás nehezedik a hazai valuta leértékelésének megállítása végett, még a központi devizatartalékok megcsapolása árán is. A devizakészlet a tavalyi 38,1 milliárd dollárról idén január végéig 24 százalékkal 28,8 milliárd dollárra esett, áll az elemzésben.

Augusztusban lejár egy 500 millió dolláros szuverén eurokötvény, és ezt a jelenlegi devizatartalékból is törleszteni lehet, a Fitch Ratings szerint azonban félő, hogy egy esetleges teljes körű pénzügyi válság kikezdheti az ukrán állam fizetési hajlandóságát.

A Fitch a múlt héten Oroszországot is leminősítette, az addigi BBB pluszról egy fokozattal BBB-re – a cég által Magyarországra érvényben tartott, közepes befektetői besorolással azonos szintre –, a nyersanyagár-zuhanás kihatásaira és az adósság-refinanszírozási kockázatokra hivatkozva. A kelet-európai térség gazdaságait – köztük EU-tagállamokét – az utóbbi hetekben rég nem látott ütemű leminősítési hullám sújtotta a pénzügyi-likviditási válság hatásai miatt.

A Fitch Ratings november elején egyszerre három EU-tagállam – Magyarország, Románia, Bulgária – szuverén besorolásának rontásáról döntött. A cég az addig BBB plusz szintű magyar besorolást egy fokozattal BBB-re csökkentette. A Standard & Poor's ugyanabban a hónapban ugyanilyen szintre rontotta a magyar adósosztályzatot.

A Fitch és az S&P Románia minősítését néhány hete egyaránt két fokozattal a befektetési sáv alá, az addigi BBB-ről BB pluszra rontotta. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek immár több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata.

Lettország szuverén devizaadósi osztályzatát a Fitch súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára rontotta, ráadásul a gyengébb osztályzat is negatív kihatású figyelőlistára került, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére.

Ha Lettország adósosztályzatát a Fitch a jelenlegi szintről tovább csökkenti, azzal a lett gazdaság besorolása is átkerülne a befektetési szint alatti, spekulatív sávba.

Ezen a héten leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Litvánia és Észtország adósosztályzatait a Moody's Investors Service a két balti köztársaságban várható súlyos recesszióra hivatkozva. A cég mindazonáltal mindkét országot az elsőrendű adósi A sávban tartja nyilván.