Megjelenik-e a brit szélsőjobb Brüsszelben?

2 perc

2009.05.15. 07:59

Kettő, három, de lehet, hogy hat - a nagy-britanniai recesszió mélyülésével és az utóbbi évek legnagyobb belpolitikai botrányának kibontakozásával párhuzamosan emelik előrejelzéseiket politikai megfigyelők a brit szélsőjobb európai parlamenti mandátumainak lehetséges számáról.

A brit baloldal és a konzervatívok által egyaránt fajgyűlölő politikával vádolt Brit Nemzeti Párt (BNP) váratlan hátszelet kapott a júniusi EP-választások előtt, miután a The Daily Telegraph - a legnagyobb brit jobboldali napilap - leleplező riportsorozatban közli immár egy hete, hogy a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki Konzervatív Párt alsóházi képviselői milyen képtelen indokokkal nyújtottak be költségtérítési igényeket az elmúlt években.

A fő pártoknak az utóbbi fél évszázad legsúlyosabb recessziója miatt egyébként is kiélezett hangulatban más sem hiányzott: az e héten közzétett legfrissebb havi felmérés szerint a Labour és a toryk támogatottsága máris egyaránt meredeken zuhan, éppen az EP-választási kampányok nyitányának időszakában. A parlamenten - és egyelőre az Európai Parlamenten - kívüli Brit Nemzeti Párt azonnal ráérzett a nagy lehetőségre: választási kampányát a "Büntessük meg a disznókat" feliratú szórólapokkal indította.

A BNP - amelyet Peter Hain veterán munkáspárti képviselő és egykori miniszter, a brit Náciellenes Liga egyik alapítója a The Guardian című vezető baloldali napilap által minap közölt cikkében "a legsikeresebb brit fasiszta pártnak" nevezett - máris nyerésben van. Fennállásának eddigi legnagyobb áttöréseként egy képviselőt be tudott juttatni a londoni városháza 25 tagú választott testületébe az éppen egy éve megtartott londoni helyhatósági választásokon. Képviselője, Richard Barnbrook a londoni voksok 5,3 százalékát kapta.

A BNP londoni tanácsnokával mind a baloldal, mind a konzervatívok képviselői azonnal hivatalosan megtagadták az együttműködést. Ez sem változtat azonban azon a tényen, hogy a BNP 130 ezer voksot kapott a fővárosban, kétszer annyit, mint az előző helyhatósági választásokon.

A párt támogatóinak tábora meglehetősen széles. Néhány hónapja - máig tisztázatlan módon - felkerült az internetre a BNP teljes tagnyilvántartása, a 12 ezer párttag szinte minden személyes adatával. A tagnévsorban - amelyet Nick Griffin pártelnök annak idején hitelesnek ismert el - lelkészek, orvosok, tanárok, köztiszteletben álló tudósok, katonák, rendőrtisztek nevei is szerepeltek. Ez különösen az érintett rendőröket hozta kínos helyzetbe, a brit kormány ugyanis 2004-ben megtiltotta, hogy a rendfenntartó erők tagjai belépjenek a Brit Nemzeti Pártba.

Ha a BNP-nek júniusban sikerül az újabb áttörés, akkor olyan brit politikai erő jelenhet meg az uniós törvényhozásban, amelynek cambridge-i jogászdiplomás elnöke - egy titokban készült BBC-dokumentumfilm tanúsága szerint - kijelentette: az iszlám vallást elmebetegek terjesztik országról országra immár 1300 éve, nemi erőszakkal gyarapítva a hívek számát.

Griffint, aki többször megfordult Budapesten is, legutóbb a Jobbik tavaly október 23-ai gyűlésén, a BBC filmjének sugárzása után, három éve bíróság elé idézték faji erőszakra uszítás gyanújával - ezért a bűncselekményért Nagy-Britanniában hét év szabadságvesztés róható ki -, az eljáró leedsi koronabíróság esküdtszéke azonban felmentette a vádak alól a BNP vezetőjét.