Kiskunlacházáról és a molotovos támadásokról faggatták Benczét

3 perc

2009.06.16. 14:25

Nem marad következmények nélkül az, hogy Bozsó Zoltán, a budapesti rendőrfőkapitány rendészeti helyettese megtagadta az elöljárója által adott, kordonozással kapcsolatos utasítást – jelentette ki Bencze József országos rendőrfőkapitány az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának keddi ülésén, ahol a rendőrség 2009-es eredményeiről és terveiről tájékoztatta a bizottság tagjait.

A bizottság június 16-án kihelyezett ülést tartott az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központjában, a rendezvényen részt vett Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter és a tárca két államtitkára: Juhász Gábor és Turi András is.

Az ülés Draskovics beszédével kezdődött. Elmondta, a büntetőtörvénykönyv most zajló módosítása és a közrend biztonságáról szóló törvény módosítása alkotja a rendőrségi közbiztonsági háló és cselekvési program talapzatát. „Nagyobb rendet és közbiztonságot szeretnénk, amihez látható rendőrség kell” - mondta a miniszter. 

Az általa emlegetett programot Bencze József ismertette a bizottság tagjaival, közölve, hogy annak négy fő pillére van. A körzeti megbízotti szolgálat fejlesztése annak érdekében, hogy minden településen legyen rendőr, a Készenléti Rendőrség negyedik bevetési főosztályának a létrehozása Miskolcon, a rendőrségen belül a nem rendőri szakértelmet követelő feladatok - mint például az objektumőrzés - kiváltása civilekkel, valamint a Kistérségek Egyeztető Fórumának a létrehozása.

A főkapitány arról számolt be, hogy 2009 első öt hónapjában 15 233 fő ellen intézkedett a rendőrség, az ismertté vált bűncselekmények száma pedig az idei év első harmadában 108 774 volt, ami csökkenés az előző esztendő azonos időszakához képest, akkor ugyanis 121 739 bűncselekmény történt. A tisztek átlagéletkora jelenleg 33 év, a tiszthelyetteseké pedig 28,6 év - adott számot a főkapitány.

A Lázár János fideszes országgyűlési képviselő vezette bizottság tagjai az eredmények meghallgatása után  napi aktualitásokhoz kötődő kérdéseket intéztek a jelenlévő rendőri vezetőkhöz; ezek közül is a rendőrpalotára leadott sortűz ügyében folyó nyomozás egy helyben toporgásának okait, illetve a kiskunlacházi és a tatárszentgyörgyi gyilkosság nyomozásának jelenlegi állását firtatták. Ezek mellett a múlt héten történt BRFK-vezetőváltás, majd visszatáncolás ügyéről (erről a hvg.hu is beszámolt) – is faggatták a főrendőrt.

Bencze József erről az utóbbi témáról elmondta, hogy nem vita zajlot, hanem egy félreértés vezetett oda, hogy Bozsó Zoltán, a BRFK rendészeti igazgatója beadta, majd másnap visszavonta lemondását. „Az azonban, hogy a parancsnokhelyettes nem teljesítette elöljárója utasítását, nem maradhat következmények nélkül.” A hvg.hu kérdésére, miszerint ez azt jelenti-e, hogy Bozsó ellen eljárás indul, az elmondottakhoz semmit sem fűzött hozzá. Ez jelenthet fegyelmi eljárást, de azt is, hogy parancs megtagadása miatt büntetőeljárást is indíthatnak a tábornok ellen a történtek miatt.

A főkapitány a rendőrségi központ épületére leadott lövések ügyében zajló vizsgálathoz annyit fűzött hozzá, hogy igyekeznek még több bizonyítékot az ügyészség elé tárni. A Kiskunlacházán történt gyilkosság kapcsán közölte, tettest nem tud megnevezni. Megjegyezte: a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság tavaly ezen az eseten kívül minden gyilkosságot - szám szerint 11-et - és 21 emberölési kísérletet felderített. A tatárszentgyörgyi ügy és a hozzá kapcsolódó, romák ellen elkövetett Molotov-koktélos és fegyveres támadásokról elmondta: 103 szakértői vizsgálat készült a hét esetre vonatkozóan. Emellett 400 tanút hallgatott ki a százfős nyomozói egység, és négymillió telefont ellenőriztek, illetve mintegy ezer gépjárművet ellenőriztek le.

A bizottság tagjait ezen túl a testület állományának létszámproblémája és a fiatalon nyugdíjba vonulók ügye érdekelte. Azt, hogy 25 év szolgálati viszonnyal nyugdíjba lehet vonulni, jogszabály teszi lehetővé, így ezzel a rendőri vezetők nem tudnak mit kezdeni. Az emberek megtartására vezették be a hűségpénzt, a havi 50 ezer forintos pluszt. Az illetőnek cserébe vállalnia kell azt, hogy öt évig nem megy el a testülettől.

Ezt követően a bizottság tagjai - a nyilvánosság kizárásával - megtekintették a Budapesti Rendőr-főkapitányságon június 1-jével létrehozott bevetésirányítást.