Brutálissá vált és egyre többet ivott elfogása előtt a "Viszkis"
Nem Grál-lovag vagy Rózsa Sándor, és valószínű, hogy az elrabolt pénz egy részét meg is őrizte – vélekednek a viszkis rablóról, Ambrus Attiláról az elfogásán dolgozó rendőrök, akik közül ma már alig valaki van a testületnél. A Viszkis 12 év után kedden szabadul.
A rendőrségnél vagy a pénzintézeteknél lenne érdemes alkalmazni a viszkis rablót szabadulása után – vélekedett a hvg.hu-nak az Ambrus Attila elfogására az 1990-es évek végén alakult nyomozócsoport egyik tagja. A nyugdíjas rendőr ezt azzal indokolta, hogy Ambrus Attila a rablások során alaposan kiismerte a biztonsági rendszer kiskapuit és hibáit, amelyekre tanácsadóként fel tudná a hívni a figyelmet. Tavaly októberben egyébként maga Ambrus Attila nyilatkozott úgy, hogy szabadulása után szívesen dolgozna pénztárosként egy pénzintézetben. Az UTE jégkorongcsapatának egykori kapusa, most 44 éves, erdélyi származású, 1988-ban jött Magyarországra. Fizetéséből "nehezen jött ki", ezért kezdett el rabolni. A férfi a bankokból, takarékszövetkezetekből, utazási irodákból és postákról 1993 és 1999 között 27 alkalommal összesen 140 millió forintot zsákmányolt. A viszkis rabló jogerősen tizenhét év börtönbüntetést kapott. Jó magaviselete miatt azonban 12 év letöltése után kedden szabadul.
Egyedül könnyebb lett volna
A volt rendőr szerint a rendőrségnek csak egy dolog segített a rablásai előtt alkoholból bátorságot merítő, ezért Viszkisként elhíresült Ambrus Attila kézre kerítésében, mégpedig az, hogy a főváros II. kerületében, a Rommer Flóris utcában található OTP-fiók kirablása után elkapták a társát, Orbán Gábort. „A Viszkis talán még a határon is átjutott volna, ha nem megy haza a kutyájáért” – tette hozzá. A volt rablási nyomozó úgy vélekedett, hogy ha Ambrus Attila nem vesz maga mellé társat, akkor még nehezebben bukott volna meg. „Ambrus személyéhez egyáltalán nem jártunk közel. A bankrablóról alkotott profilunk alapján ugyanis csak annyit tudtunk, a tettes sportol, és a határozott fellépése miatt úgy gondoltuk, olyan ember lehet, aki kötődik valamelyik rendészeti szervhez. Rendelkezésünkre állt ugyan ujjlenyomat és szagminta, de Ambrus Attila nem szerepelt a bűnözők nyilvántartásában, sőt bűnözői körökben se mozgott, így a helyszínen összegyűjtött nyomokat nem tudtuk kihez kötni. Ezért elfogása után a beismerő vallomásával megkönnyítette a helyzetünket. Ha nem tesz részletes vallomást, kevesebb rablást tudtak volna rábizonyítani” – tette hozzá a nyugdíjas rendőr.
Az egykori rendőr szerint a Viszkis nagyon összeszedetten viselkedett, tervszerűen vitt végig mindent. Mindezek mellett Ambrus Attila erőszakos is volt, de nem a fegyveres bűnözők primitív módján, a Gellért Szálló közelében lévő posta kirablásakor virágot vitt annak a dolgozónak, akitől aztán elvette a pénzt. „Brutálisabbá a rablássorozat vége felé kezdett válni, a Grassalkovich utcai OTP-ben például az egyik banki alkalmazottat, egy nőt fejbe vert a fegyverével. Egyáltalán nem volt egy Grál-lovag” – jegyezte meg a nyugdíjas nyomozó, aki visszatetszőnek találta, hogy "Rózsa Sándort csináltak Ambrus Attilából". Mint elmondta, számára az volt igazán érdekes, hogy a Viszkis környezetének, ismerőseinek, barátainak és csapattársainak sem tűnt fel, hogy a férfi milyen nagystílű életet folytat. Forrásunk egyébként biztos abban, hogy Ambrus Attila az elrabolt mintegy 140 millió forintot nem verte el teljesen. „Költekezett és sokat utazott egzotikus tájakra, de ezek akkor sem tettek ki ekkora összeget, ráadásul nem vett nagy értékű ingatlant és luxus- vagy sportautót sem.”
A Viszkis sztárallűröket vett fel
„Leülnék vele egy kávéra, nem zárkóznék el a találkozó elől, ha beszélni szeretne velem Ambrus Attila a szabadulása után” – mondta a hvg.hu-nak még tavaly Fülöp Valter ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, aki a viszkis rabló elfogása után az ügyet vizsgálta. „Ambrus Attila olyan ember volt, aki tudta, mi a helyes és mi a helytelen. Neki a bankrablás szenvedélyévé vált, mert – mint azt a kihallgatásai során el is mondta – élvezte, amikor az adrenalinszintje felment, nem csak a rablás, hanem a menekülés során is” – idézte fel Fülöp Valter a nyomozás időszakát. Ambrus Attila kihallgatóinak is sokat beszélt a sportról, megjegyezve, hogy a magyarok tehetségesek ugyan, de nem tudnak küzdeni. Ő viszont épp az akaratereje révén érte el, hogy nem túl tehetséges sportolóként egy első osztályú jégkorongcsapat kapusa legyen. „Ambrus Attila eltervezte és véghezvitte a dolgokat az 1993 és 1999 között elkövetett rablásai során is” – hangsúlyozta az ezredes.
Fülöp Valter szerint a viszkis rablónak elfogása után megkönnyebbülés volt, hogy a bűncselekményekről beszámolhatott. Ambrus Attila a Gyorskocsi utcai rendőrségi fogdából való szökése után három pénzintézetet rabolt ki. „Amikor újra elénk került, egy alkoholtól felpuffadt fejű, sztárallűröket felvevő emberrel találtuk szembe magunkat, aki azt sorolta, hogy mi mindent – például színes televíziót – kér a zárkájába. Kellett neki egy idő, mire ez a viselkedése megváltozott. Az újabb kihallgatásokon sem tagadta a bujkálása idején végrehajtott bűncselekményeket, de arra nem volt büszke, hogy menekülése közben lövést adott le emberekre” – emlékezett vissza.
„Figyelemmel követtem Ambrus Attila börtönéveit – tette hozzá Fülöp Valter –, és örültem annak, hogy a bent töltött időt tanulásra fordította, és arra, hogy elsajátította a keramikus szakmát. Szabadulása után biztos meg fog élni a nevéből, és bízom benne, hogy a fiatalok felé azt fogja közvetíteni, hogy az elkövetett bűntettek milyen következményekkel járnak, és hogy milyen rossz éveket a börtönben tölteni.”