Tömpe István: "A NER sikeresen privatizált Kádár-struktúrának tűnik, ám életképesebb"

6 perc

2019.06.25. 10:00

A HVG hetilapban megjelent esszé második része. Tömpe István közgazdász, az annak idején a privatizációt vezénylő Állami Vagyonügynökség első ügyvezetője azt gondolta végig, hogyan jutottunk el a rendszerváltástól mostanáig. Személyes veszteséglistáján a lerombolt, de megfelelően nem újraépített állam áll az első helyen.

Tömpe István írásának első részében arról volt szó, milyen játszmák vezettek ahhoz, hogy ma mindössze néhány embernél van a hazai gazdasági vagyon fele, az alábbiakban pedig azt vezeti le, hogy a fékek és ellensúlyok kiiktatásával a NER elitje csaknem teljesen kisajátította hatalmat, és ezt a baloldali ellenzék kicsit sem tudta korlátozni. Tömpe István esszéjének első részét itt olvashatja.

A teljhatalom felé

A rendszerváltás sokféle célja közül a hatékonysággal kapcsolatos elvárások teljesültek leginkább, és ebben oroszlánrésze volt a privatizációnak. A nagyvállalati szektorban ugrásszerű fejlődés következett be az exportképességben, a technológiában és a tőkeellátottságban. A társadalom stabilitása azonban elsősorban a kis- és középvállalkozói szektorhoz kötődik, ahol a rendszerváltás hozott ugyan változást, de nem eleget. A kormányzat és a politikafüggő nagyvállalkozók állandó intervenciói rongálják a verseny alapjait, de az egyelőre így is elég széles ahhoz, hogy a rendszer pusztán a korrupció miatt ne nézzen szembe csődveszéllyel.