EP: Veszélyes útra lépett a magyar kormány Kovács Zoltán Twitter-posztjaival

1 perc

2019.12.12. 09:26

A következő hónapokban újból Magyarországra látogatna a Sargentini-jelentést készítő parlamenti bizottság – mondta el Gwendoline Delbos-Corfield EP-képviselő, aki Judith Sargentinitől vette át a jogállamiság ügyét.

Veszélyes útra lépett a magyar kormány, amikor egy tagja feljogosítva érezte magát, hogy más tagországok kormánytagjait szidja és rágalmazza – így értékelte magyar újságírók előtt Gwendoline Delbos-Corfield EP-képviselő azt, ahogy Kovács Zoltán a magyar jogállamiságról szóló, zárt brüsszeli tanácsülésről a Twitteren kommentálta a jelenlévő miniszterek megszólalásait.

Delbos-Corfield a LIBE bizottság tagjaként vette át Judith Sargentini szerepét, ő felel azért a jelentésért, amely alapján a 7. cikkely szerinti eljárást indították Magyarországgal szemben – ennek keretében tartották azt a meghallgatását, ahonnan Kovács botrányos tweetjeit posztolta.

A képviselő úgy gondolja, nem csak udvariatlan volt a lépés, de nem is volt bölcs. Annál is inkább, mivel az EU jelenleg a tagállamok kormányainak a testülete, így bármilyen döntés az ő együttműködésükön alapul, ezt pedig alááshatja egy ilyen udvariatlan lépést.

Kovács Zoltán ámokfutásának az országra nézve kínos következményei is lehetnek

A magyar kormány kommunikációs államtitkára Twitter-közvetítésével megsértette a Tanács eljárási szabályzatát, a történtekről Ursula von der Leyent is értesíteni fogják. Kovácsot a civil szervezetek háttéranyaga boríthatta ki, amelyet az uniós miniszterek is tanulmányoztak, miközben a Magyarországgal szemben indított eljárásról folyt meghallgatás. Kormányzati források állítják, az egész a magyar szóvivő magánakciója volt, de ezt azért nem árt fenntartásokkal kezelni.

A jelentéssel kapcsolatban elmondta: bár annak 2018 őszi elfogadása óta több területen (az egyetemi szabadság és a kultúra terén) a helyzet romlását látják, egyelőre nem tartaná elérkezettnek az időt, hogy újabb értékelést készítsenek. Mindenesetre a következő félévben újabb magyarországi látogatást tennének, hogy új információkat szerezzenek.

Az eljárás folytatásához az is fontos, hogy azt a következő féléves elnökséget vezető Horvátország ezt kezdeményezze. A most záruló finn elnökség minden korábbinál aktívabb volt ezen a téren – emelte ki Delbos-Corfield –, a horvátok eddig nem nyilatkoztak erről, bár neki már jelezték, folytatni kívánják a folyamatot.