A püspöknő, akinek hiába lobogtatta Trump a Bibliát
A politika nem sajátíthatja ki a kereszténységet, és nem használhatja a társadalom megosztására, a hatalomnak pedig szolgálnia kell az embereket, nem pedig félelmet kelteni bennük. Marianne Edgar Budde washingtoni püspöknő Trump beiktatásának napján elmondott prédikációja nem véletlenül váltott ki rendkívüli visszhangot. Vélemény.
Idehaza is sokan felfigyeltek Marianne Edgar Budde washingtoni episzkopális püspök prédikációjára: az elnöki beiktatás napján tartott szertartáson, Donald Trump jelenlétében arra kérte a frissen hivatalba lépő elnököt, hogy mutasson kegyelmet a szexuális kisebbségek és a bevándorlók felé, tegyen azért, hogy ne kelljen félelemben élniük, hogy az országban újra az egység és az őszinteség légköre uralkodjon.
A püspöknő és Trump története nem ezzel az igehirdetéssel kezdődött, és nem is itt ért véget. 2020-ban, a George Floyd-gyilkosságot követő zavargások során az episzkopális templomot, az „elnökök templomát” Washingtonban megrongálták az utcán tiltakozók. Trump elnöki ciklusának utolsó heteiben felháborodottan beszélt az incidensről, és azt mondta „terroristák bombázták” az épületet. Másnap rendpárti beszédet is tartott egy közeli parkban, majd kíséretével az épület felé vette az irányt, fegyveresekkel, könnygázzal és erőszakkal oszlatta szét a még mindig ott tüntető tömeget. Végül a templom előtt magasra tartott egy Bibliát, készített magáról egy fotót, és továbbállt.
A templomért és a gyülekezetért felelős püspök, Mariann Edgar Budde – akit egyáltalán nem értesítettek előzetesen erről a beavatkozásról – már akkor fenntartásainak adott hangot. „A Bibliát tartja a magasba, miközben a katonák nyelvén beszél nemzetünk sebeiről. Nem imádkozik. Nem az enyhülés vagy a vigasztalás szavával szól a gyászolókhoz. Nem az ország egyesítésére törekszik, hanem szimbólumainkat és szent tereinket használja arra, hogy Jézus tanításaival és az általunk követett evangéliummal ellentétes üzenetet hangosítson fel és közvetítsen.” Budde szembement Trumppal, hogy a hívek testvéri egysége mellett foglaljon állást. Annak a teológiai szemléletnek a nevében, amely elutasítja a keresztény terek, szimbólumok és retorika politikai kisajátítását.
Budde néhány nappal ezelőtti igehirdetésére Trump a helyszínen kelletlen arckifejezéssel reagált, később szóban is elmarasztalta a prédikációt (amelynek magyar fordítása teljes egészében elolvasható a Keresztény Kultúra blogon). Budde-t ellenséges, az egyházában méltatlanul politizáló, „radikális baloldali, keményvonalas Trump-gyűlölőnek” nevezte, mert az egyházi elöljáró azzal vádolta a republikánus politikust, hogy csúcsra járatta a keresztény szavazók politikai befolyásolását az elmúlt időszakban.
A hatalommal kritikus egyházi tisztségviselőkkel szembeni támadás és címkézés idehaza is jól ismert fegyver egyházi körökben, ahol annyira alapnak tekintik a jobboldali populista politikai narratívát, hogy az szinte kikezdhetetlen és megkérdőjelezhetetlen alapértéknek számít.