Csata a Mol új hulladékos szerzeménye körül, amelyben Csányi Sándor váratlanul lett szereplő
Bár a Gazdasági Versenyhivatal hozzájárult, hogy a Mol leányvállalata megvegye az elektronikai hulladékokat feldolgozó Metal Shredder Hungary Zrt.-t, nincs teljes összhang az üzlet körül. Az állami hulladékos koncessziót elnyert olajvállalat mindenesetre akadálytalanul terjeszkedik az ágazatban.
Aranybányának tűnhet a méregdrága ritkaföldfémek miatt a Metal Shredder Hungary Zrt., ezért figyelt fel rá a sajtó, amikor a napokban kiderült, hogy a Mol leányvállalata, a Metal Waste Solution Kft. megvásárolja a Shredder egyik üzletágát. Ez az a részleg, amely az elektronikai hulladékok gyűjtésével, az azokban található anyagok kinyerésével és értékesítésével foglalkozik.
A HVG értesülései szerint azonban a cég eladásának körülményei miatt koránt sincs teljes egyetértés a Shredder tulajdonostársai között, akik körében november vége óta ott van Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója is. A nagybefektetőnek ugyanis ezúttal csak kisebbségi részesedése van a Shredderben, így nincs teljes rálátása a cégre, és érdemi beleszólása sincs az üzletbe.
A Shredder egy 15 éves vállalat, amelynek alapítója és jelenleg is meghatározó tulajdonosa Török András. A hulladékkezelő cégnek az utolsó lezárt évében, 2023-ban nem egész 5 milliárd forint volt az árbevétele, és évről évre néhány 10 milliós nyereséget könyvel el.
A társaság tulajdonosi szerkezete 2020-ban változott meg, amikor betársult a volt belügyi államtitkár, Tasnádi László, aki akkoriban sorra gyarapította befektetéseit számos ágazatban. Vele tartott gyerekkori barátja, üzlettársa, Hetényi László is.
Máig van ugyanakkor egy rejtélyes tulajdonos is a cégben, a részvények egy százalékát birtokló Kőris Lili Borka. Egyetlen részvénye elsőbbséget biztosíthat például osztalékfizetéskor vagy szavazáskor is. Az ő rokona az a Kőris József, aki – az egykor az Interpol által is körözött Wels Tamás mellett – megpróbált életet lehelni a magyarnak szánt légitársaságba, a Sólyom Airwaysbe.