A jogvédők szerint elfogadhatatlan és felháborító Orbán kijelentése Gyöngyöspatáról
A TASZ álláspontja szerint a magyar miniszterelnök a gyöngyöspatai gyerekeknek megítélt kártérítésről elmondott mondatai csak tovább fokozzák a romákkal szembeni előítéleteket.
„Etnikailag meghatározó népcsoport tagjai egy nagy jelentőségű összeget fognak kapni mindenfajta munkavégzés nélkül
– így értékelte Orbán Viktor, hogy a Debreceni Ítélőtábla határozata szerint kárpótolni kell azokat a roma gyerekeket, akiket a gyöngyöspatai iskolai elkülönített és rosszabb minőségű oktatást biztosított számukra.
A Társaság a Szabadságjogokért csütörtöki közleményében elfogadhatatlannak és felháborítónak nevezte, hogy a miniszterelnök munka nélkül kapott pénzzé degradálja a kártérítést. A TASZ emlékeztetett, hogy a pénz azoknak a gyöngyöspatai gyerekeknek jár, akiket az önkormányzat, később a magyar állam által fenntartott iskola jogellenesen, szegregáltan oktatott.
„Egy olyan súlyos jogsértésért ítéltek meg nekik kártérítést az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány által indított perben, ami egyébként Magyarországon máshol is elterjedt, kirekesztő gyakorlat, és ami megfosztja a roma gyerekeket az azonos színvonalú oktatástól.
Emiatt Magyarországgal szemben az EU kötelezettségszegési eljárást is folytat.
Orbán Viktor mondatai a roma gyerekek családjait ingyenélőként bélyegzik meg, ezzel tovább fokozva a romákkal szembeni sértő előítéleteket, ami elfogadhatatlan az ország miniszterelnökétől.” - írták.
A magyar miniszterelnök a csütörtöki Kormányinfón fejtette ki a véleményét a megítélt kártérítésről. Orbán elmondta még, hogy ez az ügy sérti az emberek igazságérzetét, és szerinte „az így gondolkodóknak igazuk van”. A magyar miniszterelnök szerint nincs kibeszélve, mi is a szegregáció pontosan, úgy gondolja, az egész kérdés a pártpolitikai viták mocsarába süllyedt. Orbán szerint ha az oktatásra való befogadóképessége alapján különítik el a roma gyerekeket, az nem szegregáció, hanem felzárkóztatás.
A szeptember 18-án született másodfokú ítélet 500 ezer forint kártérítést állapított meg a gyerekeknek 2004-től 2012-ig évenként (2004-es az egyenlő bánásmódról szóló törvény). 2012-től pedig már csak a fizikai elkülönítés volt, így onnantól 2017-ig évente 300 ezer forint jár a diákoknak.
A térség fideszes országgyűlési képviselője, Horváth László korábban azt írta, hogy az ügy „a Soros-hálózat pénzszerző akciója”, ez pedig szerinte nem jelenthet mást, mint hogy a szegregált roma nebulók Soros György emberei.