Trump olyan szert szed a koronavírus ellen, ami az amerikai szakhatóság szerint súlyos mellékhatásokat okozhat
A maláriára kitalált hidroxiklorokinról semmi nem bizonyítja az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) szerint, hogy hatásos lenne a koronavírus ellen. Trump azonban így is beszedi.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn újságíróknak a Fehér Házban arról számolt be, hogy rendszeresen végeznek rajta vírustesztet, ezek eddig mind negatívak voltak, de másfél hete hidroxiklorokint szed. Ezt malária és az egyes súlyos autoimmun betegségek, mint például a lupusz vagy a reumatoid artritisz kezelésére használják. Trump emellett cinktablettát is bevesz, hogy ha mégis megfertőződne a koronavírussal, akkor enyhébb tünetekkel kelljen megbirkóznia.
Trumpnak nem az orvosa ajánlotta a hidroxiklorokint, hanem kifejezetten ő kérte azt a Fehér Ház orvosától. Arra a kérdésre, hogy miért szedi a hidroxiklorokint, ha nem beteg, azt válaszolta, "mert jó dolgokat hallottam róla". Amikor az újságírók a gyógyszer mellékhatásairól faggatták, Trump azt felelte, "csak annyit mondhatok most, hogy teljesen rendben vagyok".
Az elnök többször népszerűsítette a hidroxiklorokint a koronavírus kiváltotta Covid-19 betegség kezelésére, és a járvány kezdetén egyeztetett a hidroxiklorokint gyártó India kormányfőjével, Narendra Modival is annak érdekében, hogy ne nehezítse meg a szer Amerikába irányuló exportját.
Az amerikai élelmiszer-, és gyógyszerfelügyelet (FDA) azonban arra figyelmeztet, hogy a szert e célra egyelőre csak kísérleti úton tanácsos alkalmazni, mert a gyógyszernek súlyos mellékhatásai lehetnek. Ennek ellenére amerikai sajtóhírek szerint több kórházban is hidroxiklorokinnal kezelnek Covid-19-es betegeket. A The New York Times című lap hétvégi képes melléklete többoldalas helyszíni riportot szentelt Didier Raoult francia orvosnak, aki saját elmondása szerint eredményeket ért el a Covid-19-es betegek hidroxiklorokinos kezelésével, és akivel erről Emmanuel Macron francia államfő is konzultált. A CNN egyik munkatársának koronavírusos feleségét is ezzel kezelik, miközben a munkatárs élesen szokta bírálni Trump hidroxiklorokint népszerűsítő javaslatait.
A szerrel francia kutatók is kísérleteznek, ők azonban az azitromicin nevű antibiotikum-hatóanyaggal együtt alkalmazták. Úgy pedig sikerült jó eredményeket elérniük. Kínai tudósok ennek ellenére úgy találták, hogy a hidroxiklorokin a koronavírusos betegek gyógyítására nem igazán jó, önmagában legalábbis nem.
Egyébként ugyanennek a szernek tiltotta meg az országból való kivitelét korábban a magyar kormány.