Alkotmánybírósághoz fordult Szél Bernadett a gödi einstand miatt
Már két beadvány is az Alkotmánybíróság előtt van a gödi különleges gazdasági övezet kijelöléséről.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő a Facebook-oldalán jelentette be, hogy összegyűlt a szükséges számú aláírás az ellenzéki képviselőktől, így szerdán utólagos normakontroll indítvánnyal az Alkotmánybírósághoz fordultak a különleges gazdasági övezetekről és a gödi különleges gazdasági övezet kijelöléséről szóló kormányrendeletek alaptörvény-ellenessége ügyében.
A képviselő jelezte, hogy innentől kezdve már két beadvány is az Ab előtt van, mert Göd település is a testülethez fordult. Szél szerint a kettő együtt egymást jól kiegészítve minden létező jogi érvet bemutat az Alkotmánybíróságnak és azt is hozzátette: az Ab-hez fordulás minden nemzetközi fellépés előszobája is.
Göd polgármestere, Balogh Csaba és a Momentum elnöke, Fekete-Győr András már korábban bejelentették, hogy alkotmánybírósági panaszt nyújtanak be. A polgármester szerint a település 20 százalékának elcsatolása aránytalan korlátozása az önkormányzat tulajdonának, illetve a bevételkiesés miatt a működésének. A kormány ráadásul nem hagyott elég időt az érintetteknek a felkészülésre, az intézkedés diszkriminatív (minthogy máshol nem került sor ilyesmire) és sérti az önkormányzat tulajdonjogát. Balogh azt is jelezte nem sokkal ezelőtt, hogy a város kieső iparűzési adó bevétele eléri az 1,5 milliárd forintot.
A kormány még áprilisban döntött úgy, a koronavírus-járvány gazdasági és munkaerőpiaci hatásainak kezelése érdekében a kormány a jövőben kijelölhet különleges gazdasági övezeteket.
Az első ilyen lett Göd, egészen pontosan a Samsung-gyár körüli terület. Az indoklás szerint a járványhelyzet által veszélybe sodort több mint ezerötszáz munkahelyet védték meg ezzel, valamint több mint kettőezer-ötszáz új munkahely megteremtése céljából volt szükséges a lépés.
A különleges gazdasági övezet lényege, hogy
- bizonyos közterületek, közparkok, közutak tulajdonjoga a megyei önkormányzatot illeti, akárcsak a helyi adóztatás joga,
- a megyei önkormányzat új településrendezési, beépítési, örökségvédelmi és környezetvédelmi szabályokat hozhat,
- a polgármester és a jegyző feladat- és hatásköre átszáll a megyei közgyűlés elnökére, illetve jegyzőjére,
- a megyei önkormányzat az adott területre új hulladékgazdálkodási szolgáltatót választhat.
Nemrég Gulyás Gergely törvényjavaslatot nyújtott be, amivel tulajdonképpen a különleges gazdasági övezetek kijelöléséről szóló rendeletet iktatnák törvénybe, vagyis állandósítanák a veszélyhelyzet utáni időkre. Ráadásul olyan formában, amely gyakorlatilag szabad kezet ad a kormánynak a települési önkormányzatok kivéreztetésére.
Részletek itt:
A kormány törvényesíti az önkormányzatok kivéreztetésére alkalmas fegyverét
Gyakorlatilag szabad kezet ad magának a kormány egy törvényjavaslattal, hogy egész területeket vegyen el mindenestül a települési önkormányzatoktól, és adjon át a megyei önkormányzatoknak. A települési önkormányzatok jelentős része nem kormánypárti vezetésű - a megyei közgyűlések mindegyikében kormánypárti többség van.