Bejött a 4iG-nak a saját lábra állás: a Rheinmetall után itt az újabb trófea

8 perc

2021.11.30. 12:00

Üstökösként szárnyal a fideszes gazdasági holdudvar informatikai, technológiai, kommunikációs szuperholdingja, a 4iG.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a 4iG Nyrt. informatikai-technológiai vállalat épp most írja be magát a magyar cégtörténelembe, tán még soha senkinek nem sikerült ekkora fejlődést produkálnia ilyen rövid idő alatt.

A legújabb fejlemény, hogy bejelentették: lezárult a Digi márciusban indított átvilágítása és szerződéskötési folyamata, melynek eredményeként végleges megállapodást kötött a 4iG Nyrt. a román RCS & RDS csoporttal a médiakonszern magyarországi érdekeltségeinek megvásárlásáról. A tranzakció értéke 625 millió euró, megközelítőleg 232 milliárd forint. Az ügylet a hatósági eljárásokat követően 2022. januárjában zárulhat.

Hosszú árnyék sétál utánam
Horváth Szabolcs

„A Digi megvásárlása több szempontból is meghatározó stratégiai előrelépést jelent társaságunk számára” – mondta a megállapodásról Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatója. „Az RCS & RDS médiakonszernnel kötött sikeres megállapodásnak, illetve az elmúlt időszakban a telekommunikációs iparágban végrehajtott hazai és nemzetközi akvizícióinknak köszönhetően

egy új regionális távközlési csoport alapköveit raktuk le az elmúlt nagyjából egyéves periódusban.

Jönnek a német páncélosok

Kevesebb, mint egy héttel korábban pedig azt jelentették be, hogy a német Rheinmetall AG megveszi a Jászai Gellért-féle magyar cég negyedét. A német hadiipari óriás és a 4iG egy közös informatikai vállalatot is létre fog hozni. A Rheinmetall AG Jászai Gellért KZF Vagyonkezelő Kft.-jétől vásárolna 4iG részvényeket. A német nagyvállalat emellett részt venne abban a nagyjából 120 milliárd forintra tervezett zárt körű tőkeemelésben is, amelyben Jászai Gellért érdekeltsége, az IG COM Magántőkealap és a Rheinmetall mellett az Alpac Capital által kezelt alap is közreműködne.

A közös informatikai cég lehet a Rheinmetall és a magyar állam beruházásában Zalaegerszegen megvalósuló harcijármű-gyárának IT szolgáltatója is 2023-tól. A Rheinmetall Kaposváron is épít egy gyárat, a Magyar Honvédség pedig eurómilliárdokért vásárol a német cégtől gyalogsági harcjárműveket, harckocsikat és önjáró lövegeket.

Rheinmetall Lynx gyalogsági harcjármű a zalaegerszegi ZalaZone Járműipari Tesztpálya fogadóépülete közelében 2020. december 17-én
MTI / Varga György

A 4iG a Rheinmetall-bejelentéssel egy napon hozta nyilvánosságra az év első kilenc hónapjára vonatkozó jelentését, miszerint konszolidált értékesítési nettó árbevétele 58 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, elérte az 53 milliárd forintot. A pénzügyi és értékcsökkentési leírások előtti eredmény 22,1 százalékkal 3,53 milliárd forintra emelkedett, az egy részvényre jutó nettó eredmény 52 százalékkal 31 forintra nőtt. Hozzátették, hogy az egy részvényre jutó saját tőke 142 százalékkal 130 forintra emelkedett.

Enyhe kifejezés, hogy a 4iG hasít, a cég árbevétele 2017-ben még mindössze 314 millió forint volt, amire 186 millió forint veszteség jutott. A vállalat működése 2018-ban fordult nyereségbe, 2019-től pedig szárnyal, abban az évben már 40 milliárdos árbevétel mellett 3,5 milliárd profitot ért el.

Nem kell magyarázkodni Mészáros miatt

A 4iG 2018-ban került Mészáros Lőrinc érdekeltségébe, egész pontosan tőzsdei holdingjába, az Opus Globalba. 2019 júniusban viszont az egykori felcsúti polgármester váratlanul megvált a társaságtól, a cégtulajdon döntő része Jászai Gellérthez került, aki korábban a Mészáros-birodalom működtetője volt, saját bevallása szerint Mészáros jobbkeze.

Akkoriban kilátásban volt, hogy a 4iG megvásárolja a Magyar Telekomtól a nálánál sokkal nagyobb T-Systemset – az üzlet végül kútba esett. Egyes vélemények szerint azért volt szükség a 4iG kiszervezésére Jászai Gellért alá, hogy a német tulajdonú Magyar Telekom mégse az Orbán Viktor strómanjaként emlegetett Mészáros Lőrincnek adja el a leányvállalatát.

A T-Systems-üzlet ugyan meghiúsult, ugyanakkor sikerült bevonni a (szintén német) Rheinmetallt a 4iG-be.

Ebből a szempontból szintén nem mellékes, hogy az egyik vezető német hadiipari nagyvállalat nem Orbán Viktor strómanjával bútorozik össze.

Hanem Orbán Viktor strómanjának volt érdekeltségével, aminek többségi tulajdonosa és vezetője Orbán Viktor strómanjának exjobbkeze. Ez még mindig nem fest valami jól, legalábbis azok szemében, akiket zavar, hogy a fideszes gazdasági holdudvar lassan elhomályosítja a napot. Ugyanakkor az ügy problémás mivoltát még a magyar közvéleménynek sem egyszerű elmagyarázni, a németről nem beszélve.

És ezt miből számolta ki? Matematikus ön? (Mészáros Lőrinc)
MTI

Mindenesetre adva, hogy milyen megállapodásokat ütött nyélbe a magyar állam a Rheinmetallal az elmúlt években, és hogy milyen formális és informális kapcsolatban van a 4iG-vel, aligha életszerű, hogy az üzlet a magyar kormány tevékeny közreműködése és jóváhagyása nélkül valósulna meg. Legalábbis utóbbi persze a német kormányra is igaz.

Az állami közbeszerzések nagy nyertese

Különösen, hogy a 444.hu korábban arról írt, személyesen Orbán Viktor döntött úgy, hogy Jászai vegye át a céget. A lap forrásai szerint Orbán több dolog miatt is így döntött: egyrészt távolabb akarta tartani az informatikai szektort a családi ügyektől, mert nem akart még egy OLAF-vizsgálatot; másrészt a T-Systems német anyavállalata, a Deutsche Telekom nem akart Mészárosékkal közvetlenül üzletelni; harmadrészt az Opus-birodalom elkezdett kezelhetetlenül nagyra nőni, ami szükségszerűen bizonyos pénzek elfolyásával járt, ezért Mészárosnak több biznisztől is meg kellett válnia.

Eközben a Fidesz politikai felügyelet alá vonta az állami informatikai beszerzések piacát. Rogán Antal minisztériuma 2018 nyarán megkezdte a Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) előkészítését, amely az összes állami vállalat, intézmény és minisztérium 15 millió forintnál nagyobb értékű informatikai megrendelési igényét (gépparkok és szoftverlicencek beszerzésétől bármilyen informatikai rendszer átalakításáig) vizsgálat alá vonja, a 250 millió forintnál drágább beszerzésekről pedig az erre a célra létrehozott Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács (NHIT) dönthet, a végső szó ezekben az esetekben is Rogáné.

Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter (k) beszél meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén, a Parlamentben 2021. november 29-én
MTI

A 4iG szépen kapja is az állami megrendeléseket, nyeri a közbeszerzéseket. Jászai Gellért maga beszélt a HVG-nek arról 2021 őszén, hogy

a cég 2020-as bevételeinek 73 százaléka kötődött közvetlen vagy közvetett formában az állami szektorhoz.

Ebben azonban szerinte semmi meglepő nincs, hiszen az informatikai piacon Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban is az állam a legnagyobb megrendelő, s nemcsak a hazai piacvezető, hanem a nemzetközi multinacionális vállalatok bevételeinek a többségét is az állam biztosítja.

Ez persze bizonyos szintig igaz, azonban nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy a 4iG hivatalosan is a magyar állam stratégiai partnere (erre még visszatérünk). Se amellett, hogy az elmúlt években olyan mesés növekedést produkált, amire egyik más informatikai vállalat sem volt képes nemhogy Magyarországon, de a régióban sem.

A cég a jegybank Növekedési Kötvényprogramjában is sikeresen vett részt – vagyis jegybanki támogatással tudott forrásokat bevonni a növekedéshez.

Túry Gergely

Az állam (a kormány) összebútorozik a 4iG-vel

Márpedig a kulcsszó évek óta a növekedés. És nem (csak) arról van szó, hogy a 4iG bevétele és profitja egyre nő – kisgömböcként fal fel más cégeket. 2020-ban még a belföldi terjeszkedés volt elsősorban terítéken, 2021-ben azonban a cégvezetés ígéretének megfelelően beindultak a külföldi akvizíciók.

A legfontosabb beszerzés kétség kívül, hogy az állam a „stratégiai partnerség” jegyében többségi tulajdont ad a 4iG-nek az Antenna Hungariában. Az Antenna Hungária évtizedek óta meghatározó szereplője a hazai telekommunikációs szektornak. A vállalat az országos digitális földfelszíni televíziós- és analóg rádiós műsorterjesztés kizárólagos szolgáltatója Magyarországon. A társaság 25 százalékos tulajdonnal rendelkezik a magyarországi Telenorban, a folyamatban lévő akvizíció lezárását követően pedig a tulajdonába kerül a kormányzati távközlési infrastruktúrával rendelkező, illetve azokat üzemeltető MVM NET Zrt. is. Az állami vállalat emellett jelentős szolgáltatásokkal van jelen a rendezvényszervezés műsorgyártás, műsorterjesztés, távközlés, műholdas kommunikáció, illetve a távközléshez kapcsolódó IT szolgáltatások területén.

Távközlési műhold
Wikipedia

Igazi nagyhalakat kebelez be

A 4iG (és az Antenna Hungaria) portfoliója mára meglehetően kiterjedt. A 4iG Nyrt., az Antenna Hungária Zrt., valamint a New Space Industries Zrt. 2020 nyarán jelentették be, hogy CarpathiaSat Magyar Űrtávközlési Zrt. (CarpathiaSat Zrt.) néven közös vállalatot hoznak létre. Azzal a céllal, hogy a társaság 2024-ben Föld körüli pályára állítsa és hosszú távon üzemeltesse Magyarország első kereskedelmi, valamint kormányzati és tudományos kutatási feladatokra is alkalmas műholdját.

Előzetes megállapodást kötött a 4iG Nyrt. arról, hogy megveszi a Hungaro DigiTel Kft. többségi tulajdonát – jelentette be a cég 2021 februárjában. Magyarország vezető műholdas távközlési szolgáltatójának 50 százalékban az Antenna Hungaria volt a tulajdonosa, tőlük egy 25 százalékos tulajdonrészt vásárolt meg a 4iG. A másik 50 százalék a Portuguese Telecommunication Investments Kft.-é volt, ez teljes egészében a 4iG-hoz került.

2021 júniusában érkezett a bejelentés: a 4iG és két leányvállalata a Hungaro DigiTel, valamint a CarpathiaSat előzetes megállapodást kötött az izraeli Space-Communication Ltd.-vel (SpaceCom) a társaság 51 százalékos részvénycsomagjának megszerzéséről zártkörű tőkeemeléssel. A tel-avivi tőzsdén jegyzett SpaceCom négy geoszinkron műholdjával globális lefedettséggel rendelkező műhold üzemeltető és szolgáltató vállalat, amely Magyarországon és a régióban AMOS 3 műholdján keresztül biztosítja szolgáltatásait.

Fazekas István

Akadtak kisebb beszerzések

Korábban szerzett a 4iG kiberbiztonsági céget is, a TR Consult Kft. személyében. 2020 októberében az INNObyte Zrt. 70 százalékos tulajdonrészét szerezték meg. Az INNObyte a contact center szolgáltatások, az üzleti intelligencia, tesztautomatizáció, mesterségesintelligencia-fejlesztés, az adatbázis-megoldások specialistája. A vállalat megrendelései elsősorban a telekommunikáció, az autóipar, az egészségügy, az agrárinformatika, közigazgatás, pénzügyi és banki informatika, valamint az egyházi digitalizáció területéről származnak.

2020 decemberében pedig az adatközpont-üzemeltető DTSM Kft. száz százalékára tették rá a kezüket. 2021 januárjában a 4iG Nyrt. adásvételi szerződést kötött az ipari, mezőgazdasági, tudományos és védelmi célú, rotormeghajtású drónok tervezésével, gyártásával foglalkozó Rotors and Cams Zrt. (RaC Zrt.) 24 százalékos kisebbségi részvénycsomagjának megvásárlására.

2021 októberében írták alá a montenegrói Telenor adásvételéről szóló szerződést a 4IG Nyrt. és az eddigi tulajdonos PPF Telecom Group vezetői.

A Digi megvásárlása kapcsán kiadott közleményben azt ígérték, a 4iG az állammal kötött stratégiai megállapodása értelmében az Antenna Hungária Zrt.-be apportálja majd telekommunikációs érdekeltségeit, mellyel a 4iG többségi tulajdont szerez a vállalatban. A közlemény szerint a fúzió eredményeként új regionális távközlési holdingvállalat jön majd létre, amelynek hazai érdekeltségei (Antenna Hungária, DIGI, Invitel, Invitech, AH Net) a nyugat-balkáni régióban folyamatban lévő akvizícióknak köszönhetően, további távközlési vállalatokkal egészülhetnek ki.