Parlament: Egymás korruptjaival vagdalkozott ma az ellenzék és a kormánypárt
Egymás korrupcióval vagy egyéb bűncselekményekkel kapcsolatba hozott tagjait vágta a másik fejéhez ellenzéki politikus és kormánytag a hétfői plenáris ülésen. Az egyik oldal szerint náluk legalább vannak következmények.
"Orbán Viktor és a Fidesz egy bűnszervezetet működtett az ország házában. Orbán Viktor bűnszervezete lop, lehallgat, megfigyel, hazudik" – mondta napirend előtti felszólalásában Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője, majd mindezt azzal magyarázta, hogy a kormány fél a választási vereségtől.
Szóba hozta azt az ingatlant, amelyben Kövér László házelnök kabinetfőnökének családja lakott, és amelyet 240 millió forintért vásárolt a kabinetfőnök munkatársa által elnökölt alapítvány, illetve a házelnök titkosszolgálatok előtt elmondott beszédét is.
Emlékeztetett: a Pegasus-ügyben a lehallgatásokra az a Völner Pál volt igazságügyi államtitkár adott engedélyt, aki elleni hivatali vesztegetés miatt folyik most eljárás. Követelte Varga Judit igazságügyi miniszter lemondását is: „normális országban úgy penderítenék ki az igazságügyi minisztert ilyen esetben, hogy a lába nem érné a földet". Felidézte más fideszes politikusok, Mengyi Roland, Simonka György, Boldog István, Farkas Flórián ügyét is (a különbség, hogy az első három képviselő vádlott, a Farkast érintő ügyben még folyik a nyomozás – a szerk).
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára Kövér László kabinetfőnökének ügyéről azt mondta, az nem érinti a kormány hatáskörét, Pegasus-ügyben pedig a belügyminiszter minden tájékoztatást megadott.
Közölte, Völner Pál maga is kérte mentelmi jogának felfüggesztését, és bíznak benne, hogy az eljárás alatt tisztázza magát.
Csal az, lop ez
Dömötör szerint a jobboldalon vannak következmények, a baloldalon pedig nincsenek. Szerinte Márki-Zay Péter sem kér soha bocsánatot, „néha az az érzésünk, ha Márki-Zay Péter meglátna egy kóbor lehulló levelet, még azt is leostobázná”. Hozzátette, a baloldalon akkor sincs következménye semminek, amikor kilóg a törvénytelenségi lóláb. Példaként a kispesti baloldali vezetők korrupciós ügyét, a Momentum európai parlamenti képviselőjéhez köthető cégek ügyét, valamint a Városháza eladását említette (ezeknél az ügyeknél is cáfolnak az érintettek, illetve ártatlanságukat hangoztatják – a szerk).
Az LMP-s Keresztes László Lóránt hiányolta, hogy az előtte felszólaló államtitkár egyetlen önkritikus hangot sem mondott, holott súlyos korrupciós botrány derült ki az elmúlt napokban az igazságügyi államtitkárral kapcsolatban: „nem szégyelli magát, államtitkár úr?”. Ő is sürgette Varga Judit miniszter lemondását.
A kormány részéről válaszoló Rétvári Bence államtitkár szerint Keresztes úgy beszél, hogy az ellenzék közös jelöltje Szombathelyen Czeglédy Csaba, és az elmúlt harminc évben semminek sem volt következménye a baloldalon, mégsem hallani tőle kritikus hangokat.
Gyurcsány, Völner, Pegasus
A DK-s Arató Gergely is vissszatért a Völner-ügyhöz: „Völner a miniszter korlátlan bizalmából szemrebbenés nélkül aláírta a mások magánéletének megfigyeléséről szóló dokumentumokat”. Arató szerint botrány, hogy a köztársasági elnök és családja legközelebbi testőreit is célba vették a Pegasus-kémprogrammal. Répássy Róbert, Völner Pál frissen kinevezett utódja, államtitkárként a kormány részéről erre úgy reagált, az ügyészség a törvények szerint jár el Völner ügyében, aki egyébként „azonnal vállalta a felelősségét” (bár azt állítja, nem követett el semmit – a szerk).
Az MSZP-s Tóth Bertalan is a korrupcióról beszélt. Azt mondta, szégyen, hogy Magyarország az egyik legkorruptabb ország lett az unióban, és az Igazságügyi Minisztérium államtitkárát is korrupcióval vádolták meg. „Szájer József, Borkai Zsolt, Kaleta Gábor, Simonka György, Boldog István, Mengyi Roland és most Völner Pál ügyei. Bort vedelnek, és vizet prédikálnak. Ez szégyen” – mondta az MSZP elnöke.
Dömötör Csaba államtitkár erre a Gyurcsány-kormányról kezdett beszélni és arról, hogy az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, „kapitánya” Márki-Zay Péter sem támogatja a minimálbért vagy a rezsicsökkentést, és „lassan nincs olyan csoport, akit nem sértene meg”.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel Völner Pálra visszatérve azt mondta, „ha nem a hazámról lenne szó, akkor még vicces is lenne az a tipegés, amit a kormány leművel a legnagyobb korrupciós botrányukban”. A képviselő szerint a kormány a kisnyugdíjasokat és minimálbéreseket vegzálta a járvány alatt: „egy maffiaszerűen működő rendszerben felül vesztegetnek, lent pedig a legszegényebbeket kifosztják”. A jobbikos politikus szerint „paranoid diktatúrának minden személyiségét felvonultatja” a kormány, hiszen sajátjaikat is megfigyelik. A kormány részéről Répássy Róbert államtitkár válaszul elsorolta, hogy a kormány milyen lépéseket hozott a devizahitelesek megsegítésére.
Nem maradhatott ki a szórásból a főpolgármester és a Városháza sem. Budai Gyula, fideszes képviselő azt mondta: a "Gyurcsány-Bajnai-kormány minden idők legkorruptabb kormánya volt", és a Városháza-ügy jól bizonyítja, hogy Gyurcsány és Bajnai emberei elfoglalták a Városházát.
A kormánypárti politikus részletesen idézte az ügy kapcsán a sajtóban megjelent hangfelvételeket, és azok alapján azt állította, a Városházán egy jutalékos rendszert működtető "maffiaszerű hálózat működik", amelynek tagja Berki Zsolt, Barcsi Balázs vezérigazgató, Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes és maga Karácsony Gergely főpolgármester is. (Kiss korábban közölte, feljelentené Budai Gyulát, csak védi a mentelmi joga.) Jelezte: a Nemzeti Nyomozó Iroda 14 nyomozati eljárást folytat az ügyben, befolyással üzérkedés, hivatali visszaélés, csalás, hivatali vesztegetés, hűtlen kezelés miatt, és több helyszínen a rendőrség nyomozói házkutatást tartottak. Budai szerint a nyomozóhatóságtól a közvélemény azt várja, hogy teljes mértékben derítse fel a Városháza eladását, és az ehhez kapcsolódó "ingatlanmutyit". A Fidesz nevében felszólította Karácsony Gergelyt, hogy azonnali hatállyal mondjon le és távozzon a közéletből.
Karácsony Gergely a mai házkutatásokra reagálva egy rögtönzött közös sajtótájékoztatón Márki-Zay Péterrel, hogy a Karmelitában több keresnivalójuk lenne a nyomozóknak, a Városháza eladásáról szóló cikkeket pedig már korábban cáfolta.