szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az érintettek nyilatkoztak valamit, aztán ellentmondtak maguknak.

Honlapja, de a bírósági bejegyzés szerint e-mail-címe sincsen a Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítványnak , amely több mint 320 millió forintot kapott határon túli magyar fiatalok támogatására, az összegből azonban 240 millió egy ötszobás, 164 négyzetméteres lakásra ment el, amely egy II. kerületi villában található – írja a 24.hu. A cikk szerint az ingatlant Veress Lászlónak a családja használja. Amikor a lap munkatársa becsöngetett a lakásba, Veress László anyósa nyitott ajtót, később pedig a felesége is odaérkezett a gyerekeivel, és a kapukód beütésével jutott be.

Veress Kövér Lászlónak, az Országgyűlés fideszes elnökének kabinetfőnöke. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Veress munkatársa, Visontai Kálmán.

Hogy megtudja, ki és milyen jogon használja a lakást, a 24.hu újságírója felhívta Veresst, aki először letagadta, hogy tudna a Visontai által vezetett alapítványról, és azt is, hogy a lakást a családja használná. Amikor szóba került, hogy az anyósa nyithatott ajtót, ezt elismerte, majd annyit mondott, mielőtt bontotta a vonalat, hogy „Ezek beteg emberek, hagyja ki őket az üzelmeiből”.

Visontai Kálmánt telefonon és írásban is keresték a laptól. Ő szóban előbb tagadta, hogy Veress családja használja a II. kerületi lakást, amikor azonban az újságíró jelezte, hogy találkoztak ott az anyósával, elismerte. A lap szerint azt állította, hogy három-négy napja vannak ott, másnapi, írásbeli válaszában ugyanakkor már azt közölte, hogy szeptember 1-je óta „egy külhoni magyar házaspár” részére biztosít az alapítvány térítésmentes elhelyezést addig, amíg a pár egyik súlyos, krónikus betegségben szenvedő tagjának gyógykezelése ezt szükségessé teszi.

A lap azt írja, hogy az alapítvány beszámolója szerint a nekik juttatott 320 millió forintos támogatás egy Probillion Limited nevű cégtől származik. Erről kiderült, hogy a Magyarországon élő Frank Liu tajvani származású üzletemberhez köthető, aki – a régi Index cikke szerint – jó viszonyt ápol Kövér Lászlóval. Először Liu érdekeltségeit itt képviselő zrt. vezetője is azt közölte, hogy nem tud a szervezetről, később azonban azt írta, hogy adományokat kértek partnereiktől annak érdekében, hogy létrejöhessen az alapítvány. Arról azonban nincs információjuk, hogy melyik cég mekkora összeget adott. Rövidesen maga az alapítvány is reagált a lapnak. Azt közölték, hogy Liu közreműködésével, az ő külföldi partnereitől kaptak 2019-ben magántámogatást. A szervezet ennek ellenére sem regisztrálta magát külföldről támogatott civil szervezetként, holott a 2017-ben elfogadott civiltörvény szerint ezt meg kellett volna tennie.

Az alapítvány a lakás mellett egy Audi A6-ost is vásárolt 13 millió forintért; az autót Visontai használja, állítása szerint „tiszteletdíjként, kompenzációként”, fizetést ugyanis nem kap a kuratóriumi munkájáért. A támogatásból a szervezet vásárolt még egy visegrádi telket, 35 millió forintot adtak az Erdélyben bejegyzett Ábel Egyesületnek, 2,4 millió forintot pedig négy magánszemélynek támogatásként. Közülük az egyik nem határon túli magyar, viszont Visontai sógornője.

A kuratórium elnöke szerint a családtagja azért kapott pénzt, mert ő és a férje is elveszítette a munkáját a járvány idején, de „amit kapott, azt majd támogatás formájában vissza fogja adni valamikor az alapítványnak”.

A lakásról azt mondta Visontai, hogy befektetésként vették, és idővel más célokat fog szolgálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!