Moszkva tovább zsarolja Európát, csökkenti a gázszállítást az Északi Áramlaton

2 perc

2022.07.25. 16:04

A Kreml műszaki problémára hivatkozva csökkenti a szállított mennyiséget, de szakértők szerint ez csak ürügy: valójában politikai nyomásgyakorlásra használja a gázt.

Az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom PJSC energiaipari vállalat azt közölte, hogy a létfontosságú Északi Áramlat gázvezetéken keresztül Németországba irányuló földgázexport a cső kapacitásának körülbelül egyötödére csökken – írja a Wall Street Journal. A vállalat a teljesítménycsökkenést egy turbinával kapcsolatos problémával magyarázza. Mindez a lap szerint újabb kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy Európa képes-e elegendő gázt tárolni a téli időszakra.

A Gazprom közlése szerint a vezeték kapacitásának csökkentése – a jelenlegi 40 százalékról 20 százalékra – várhatóan szerdán lép életbe.

A nyilatkozat hatására az európai nagykereskedelmi gázárak hétfőn 6,9 százalékkal, megawattóránként 175,74 euróra ugrottak. Az árak idén eddig több mint kétszerükre emelkedtek, és az elemzők szerint a tél közeledtével tovább növekednek.

Felsmann Balázs: Mi történik, ha egy hét múlva nem lesz gáz a csőben?

Annyi biztosnak hitt dolog vált bizonytalanná, hogy már egy szerződés sem szavatolhatja a folyamatos energiaellátást - mondja a 10+5 éves magyar-orosz gázegyezségről Felsmann Balázs, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont főmunkatársa. Interjú.

A Gazprom a múlt hónapban a gázvezeték kapacitásának 40 százalékára csökkentette a szállítást, amit akkor egy hiányzó turbinával indokolt, mondván: az alkatrész a nyugati szankciók miatt Kanadában rekedt, később azonban eljutott Oroszországba. Most az orosz energiaóriás azt közölte, hogy szerdától egy másik turbinát is leállít, tovább csökkentve ezzel az áramlást.

A hónap elején a Gazprom egy tervezett rutinszerű karbantartás miatt teljesen leállította a szállítást a vezetéken, ami a múlt héten ugyan újraindult, Putyin azonban figyelmeztetett: az Oroszország ellen az ukrajnai háború bevezetett szankciók azzal fenyegetnek, hogy a gázipari vállalat az áramlás további csökkentésére kényszerül.

A lap ugyanakkor megjegyezte: európai kormányzati tisztviselők és vállalatok szerint Moszkva a turbinák leállítását elterelésre használja. Szerintük Moszkva azért csökkenti a szállítást, hogy nyomást gyakoroljon Európa gazdaságára és arra ösztönözze a vezetőket, hogy vonuljanak vissza a Kijevnek nyújtott katonai és pénzügyi támogatásból. A The Wall Street Journal korábbi jelentése szerint az Északi Áramlatnak van egy jól kidolgozott vészhelyzeti rendszere, amelyben legalább egy tartalék turbina mindig rendelkezésre áll.

Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára elutasította azokat a vádakat, amelyek szerint a Gazprom politikai befolyásszerzés céljából avatkozott volna be a gázszállításokba. „Oroszország felelős gázszállító” – mondta újságíróknak hétfőn, a Gazprom bejelentése előtt az orosz Interfax hírügynökség szerint. „Nem számít, ki mit mond, legyen az az Európai Bizottság, az európai fővárosok vagy az Egyesült Államok, Oroszország olyan ország volt, van és lesz, amely nagymértékben garantálja Európa energiabiztonságát.”

Az újabb tervezett csökkentés megnehezíti Európa erőfeszítéseit, hogy a tél előtt feltöltse a gáztárolóit. Ha a nagyobb keresletű, hidegebb hónapokban nem lesz elegendő gáz, a kormányok azt mondták, hogy az energiaadagolásra kényszerülhetnek. A kontinens törékeny gazdasága recesszióba süllyedhet – figyelmeztettek elemzők és tisztviselők. Németország szövetségi energiaügyi szabályozó hatósága szerint az ország nehezen tudná elérni a tárolási célokat, ha az Északi Áramlat áramlását 40 százalékban korlátoznák.

Hatalmi játszmát indított az EU gáztakarékossági tervezete

Az Európai Bizottság 15 százalékos gázfogyasztás-csökkentést javasol a tagállamoknak, amit több mint egy tucat kormány fogadott kritikusan, Németország legnagyobb bánatára. A héten eldőlhet, erősödik-e az Európai Bizottság jogosítványainak köre energiaellátási kérdésekben.