Ian Bremmer arra figyelmeztet, hogy Trumpnál a vámok bevezetése nem tárgyalási taktikát jelent, nagyon is komolyan gondolja a dolgot. A washingtoni Eurázsia Csoport nevű kockázatelemző alapító igazgatója úgy véli: az elnök célja az, hogy a szabályokra épülő nemzetközi rend helyébe a gazdasági integráció lépjen, de úgy, hogy elváljon egymástól Európa és Amerika.
Ennek megfelelően módosul a tengerentúli kereskedelempolitika. A politikus kiindulópontja az, hogy az Egyesült Államok a 2. világháború után feladta gazdasági szuverenitását, amikor levitte a vámokat, és megengedte a tőke akadálytalan kiáramlását.
A vámemeléseknek egyetlen igazi célpontja van: Kína, és a szint már kezd közeledni a veszélyes magassághoz, ahol is Pekingnek vissza kell vágnia, hacsak nem akar odahaza gyengének látszani. Amerikai részről a szándék a feltartóztatás, illetve az összecsapás. Trump választás elé fogja állítani a szövetségeseket: vagy lemondanak a kínai alkatrészekről és pénzről, vagy kizárják őket a tengerentúli piacról.
Nagyon is reális az új hidegháború veszélye, bár ha szakadás áll be a kínai-amerikai kapcsolatokban, annak katasztrofális következményei lennének a világgazdaság, de a két ország számára is. De nagyon úgy néz ki, hogy tartós lesz a vámfal. A fokozott gazdasági bizonytalanság időszaka közeleg, mivel Washington bontja le a saját maga által létrehozott gazdasági rendet. Ekkora változás azóta nem zajlott, hogy annak idején kialakult a nemzetközi kereskedelem.