szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz vállalat ismét felhívta arra a figyelmet, hogy ha a turbina nem kerül vissza Oroszországba, az komoly kockázatot jelent az Északi Áramlat 1 működésében.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„A korábban benyújtott kérelmek ellenére a Gazprom még nem kapta meg a Siemenstől azokat a dokumentumokat, amelyek lehetővé tennék a Portovaya CS gázturbinás motorjának szállítását Kanada és az Európai Unió jelenlegi szankciórendszere szerint” – írta szerdán a Twitteren a Gazprom.

Az orosz energiavállalat szombaton is riadót fújt már egyszer emiatt, akkor azonban még csak kérték a Siemenst, hogy készítsék elő a Kanadában megjavított, jelenleg pedig Németországban lévő gázturbina mielőbbi Oroszországba szállítását.

A Gazprom szerdán azt írta, korábban többször is kérték a szállítást lehetővé tévő dokumentumok elkészítését a Siemenstől, azonban nem kapták meg ezeket. Az energiavállalat így ismét felhívta a figyelmet arra, hogy „a korábban szankciós korlátozások hatálya alá tartozó javításra átadott turbina garantált visszakerülése a Portovaya CS más turbináinak ezt követő jelentős javítása közvetlen hatással van az Északi Áramlat 1 gázvezeték üzembiztonságára”.

Vagyis: ha nem kerül vissza a gázturbina és a későbbiekben nem javítják a többit is, akkor az ellátási problémákat okozhat az Északi Áramlat 1-es gázvezetékén.

Június óta a Gazprom jelentősen csökkentette az Északi Áramlaton át Európába érkező földgáz mennyiségét, majd le is állította a szállítást, ennek újraindításáról csupán július 19-én döntöttek, azonban lényegesen kevesebb földgáz érkezik Európába, mint korábban.

A szállítás leállítását Oroszország a Kanadának javításra átadott turbina kiesésével indokolta. Kanada azért vonakodott visszaadni a turbinát, mert a háború kirobbantása miatt Oroszországra szankciókat vetettek ki. A megjavított turbinát végül Németországnak adták ki.

A Gazprom szerint ha a Siemens nem javítja meg a turbináikat, nem működhet tovább az Északi Áramlat 1

Az orosz gázipari cég bízik benne, hogy a Siemens továbbra is elvégzi a szerződésben vállalt kötelezettségeit, mert ettől függ az Északi Áramlat 1 további működése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!