A kormány felhúzott guillotine-ja nem csak a tanárokra vár

8 perc

2023.01.17. 08:00

Az orbáni látszatdemokrácia lényege, hogy minden törvényes keretek között működik. Az már egy másik kérdés, hogy kétharmaddal és zsebre tett államfőkkel bárminek lehet törvényi kerete – az elnyomásnak is. A pedagógusvegzálás apropóján megnéztük, hogyan alakít ki függőségi és félelmi viszonyt a kormány azokban a szakmákban és csoportokban, ahol a szabadságot veszélyesnek érzi.

Múlt héten, miután a kormány az éj leple alatt arról rendelkezett, hogy a renitens tanárokat ráér a tanév végén kirúgni, arról írtunk: a törvénymódosítás felhúzott guillotine-ként lóg a tiltakozó tanárok feje felett, akik ezt követően a sötétben tapogatózhatnak, hiszen akcióikra a hatalom érdemileg nem reagál, cserébe a küzdelemnek véres ítéletnap lehet az ára augusztusban.

Pintér új rendelete a tanárkirúgásokról: rendőrállami módszer vagy játék nyílt lapokkal?

Mire mehet ki az a rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a tankerületek csak nyáron rúgják ki a polgári engedetlenségben részt vevő pedagógusokat? Készül a Nagy Nyári Leszámolás, vagy Pintér elengedte a gyeplőt, és azt akarja mutatni, hogy a tiltakozás annyira felesleges, hogy még csak retorzió sem jár érte?

A pedagógusok 2022 eleje óta egyébként is hasonló csapdában voltak. A máig tartó megmozdulássorozat katalizátora volt, amikor a kormány szintén rendeleti úton kényszerítette (volna) őket szófogadásra a sztrájkjog korlátozásával. Az állam a választások előtt két hónappal sem riadt vissza attól, hogy demonstrálja a rendszer működésének egyik alapelvét:

a törvényes keretek közötti elnyomást.

A NER esszenciája a függő helyzetek kialakítása. Ez csak részben vonatkozik arra, hogy hányan állnak az állam alkalmazásában – a hatalommegtartás jegyében legalább ennyire jellegzetes, ahogy a kormány a különböző szakmákat foszt meg szabadságuktól, a saját maga által írt szabályokat betartva. Ellentétben a nyílt terrort és elhallgattatást alkalmazó keleti rezsimekkel, az orbáni látszatdemokrácia attól marad nyugati és működőképes, hogy mesterséges keretek közé szorítja és folyamatos öncenzúrára kényszeríti a társadalmat, de lévén, hogy mindezt egy demokratikus(nak tűnő) választáson sikert arató kormánypárt kodifikálta, papíron megfelel a jogállami kritériumoknak. (A jelenleg is zajló uniós jogállami kanosszajárás például jól mutatja, milyen a papíron igen, de gyakorlatban nem működő magyar demokrácia, és miért nehéz eredményesen fellépni ellene.)

Ahogy a tanárokról egyeztetés nélkül vagy csupán látszattárgyalások után döntött a kormány, 2010 óta a társadalom számos szegmense került abba a szorult helyzetbe, hogy figyelnie kell minden lépését, mert a kormány törvényi kereteket teremtett az elszámoltatásnak. Megnéztük, kik felett és hogyan rendelkezik a hatalom 2023-ban.