Nemzetközi lapszemle: Az idő a Kreml ellen dolgozik
A Nyugatnak el kell riasztani mindazokat, akik követni akarják az orosz példát. Lengyelország a Nyugat fáklyavivője lesz? Miért nincs most esély Mihail Hodorkovszkij szerint a háború lezárására? Hogyan értékelik a NATO-partnerek a magyar védelmi ágazat "orbanizálását"? Válogatás a világsajtó írásaiból.
Süddeutsche Zeitung
A magyar kormány kiskorúsítja a közoktatást
– mutat rá Cathrin Kahweit, a legnagyobb német lap bécsi tudósítója, miután a Süddeutsche végigvette, hol van még Európában a németországihoz hasonló tanárhiány. A magyar helyzetképet azzal kezdi, hogy a pedagógusok egy éve tiltakoznak, tüntetnek, magasabb bért, kisebb politikai beavatkozást követelnek, de eddig mindhiába.
A frontok megmerevedtek, az állam elbocsátásokkal példát statuál. Az oktatók jóformán hetente vonulnak fel, emiatt Budapest központjában időnként megbénul a közlekedés. Sok diák és szülő is csatlakozik, mert elfogadhatatlannak tartják az oktatásban tapasztalható állapotokat.
A tanári pálya nem vonzó, ezért azután nagy az emberhiány, amit gerjeszt a jelentős munkateher, valamint a szakma elöregedése is. Szakszervezeti adatok szerint jelenleg 16 ezer állás betöltetlen. A pedagógusok több mint fele 50 évnél idősebb, sok fiatal pedig kiszáll, mert elege van. Az oktatói jövedelmeket tekintve Magyarország messze a sereghajtók között van a kontinensen.
Ezzel párhuzamosan Orbán Viktor utóbbi 12 éve alatt lényegesen csökkent a tanítás autonómiája. A képzés fő iránya a nemzet, család és a honvédelem lett. A Klikk részletekbe menően megszabja, hogy mit kell beleverni a gyerekek fejébe. De mindenbe beleszól, még abba is, hogy mit vásárolhatnak az iskolák.