Extrém edzésmódszerek, amiket 30 fölött már meghálál a test, de pengeélen táncoltatják az egészséget

Magyarországon még kevéssé tudatosult, hogy az edzés akkor igazán hatékony, ha a tréning – a rombolás – időszakait a tudatos regeneráció – az építkezés – fázisaival váltogatjuk. Az úgynevezett biohacking, azaz teljesítményfokozó módszerek első látásra hajmeresztőnek tűnnek, pedig csaknem olyan fontosak egy sportoló életében, mint a táplálkozás vagy a pihenés – mondja Zátrok Zsolt orvos, orvostechnológiai tanácsadó. De kinek érdemes kipróbálnia a légzőmaszkot, a hőterheléses edzést vagy az intermittáló, pneumatikus kompressziót, és mit várhatunk ezektől?

„Amikor a Tour de France-on beér a kerékpáros a célba, eldől a biciklivel, mert már egy lépést sem tud megtenni, majd eltámogatják a csapatbuszig, ahol ott várja egy görgőre felszerelt bicikli, amin újra elkezd tekerni. Ez egy hagyományos, régi módszer az izom regenerációjára. A lényege, hogy ismét megmozgatjuk az izmokat, amelyekben a teljesítmény miatt irgalmatlan sok anyagcseretermék, például tejsav szabadul fel” – mondja Zátrok Zsolt orvos, orvostechnológiai tanácsadó arról, hogy mit válthatnak fel a mai modern regenerációs módszerek.

Cikkünk első részéből többet tudhat meg arról, hogy miért fontos a hatékony edzéshez a minél tudatosabb regeneráció, valamint részletesen ismertetjük a jeges fürdő és az izomstimuláció hatásait a hobbisportolók teljesítményére. Mostani írásunkban három újabb módszert mutatunk be.

Jeges és elektromos önkínzás – így fokozhatjuk a teljesítményünket a profi sportolók extrém módszereivel

Furcsa hóbortnak, néha már önkínzásnak hatnak az élsportban ma már bevett extrém regenerációs módszerek, pedig a valóság az, hogy közel olyan fontos szerepet töltenek be egy sportoló ember életében, mint a táplálkozás vagy a pihenés. Zátrok Zsolt orvossal és orvostechnológiai tanácsadóval olyan technikákról beszélgettünk, amelyek nemcsak az élsportolóknak, de az hobbiatlétáknak is hasznosak lehetnek.

Intermittáló pneumatikus kompresszió

De vissza az előbbi, Tour de France-os példához. Ha oxigénhiányos szinten, nagyon magas pulzustartományban kell teljesíteni, akkor az izmok nem kapnak elegendő oxigént a működéshez, az anyagcsere kerülőútra kényszerül. Ennek következtében izommerevedést, fájdalmat érzünk a végtagjainkban, magyarázza a szakértő. „Amikor valaki levezető futást, biciklizést végez, az izmokat lassabb, oxigénben dús mozgásra ösztönzi. Az izom ilyenkor összehúzódik és »kipréselődnek« belőle a metabolitok. Ez a fajta mozgás segít eltávolítani a káros anyagok egy részét” – mondja Zátrok Zsolt orvos, orvostechnológiai tanácsadó.

Ennek a módszernek azonban van egy hátulütője, a mozgás ugyanis újabb metabolitképződést eredményez.

Hozzászólások