Egyre több balesetet okoznak az elektromos rolleresek Magyarországon, a Netrisk friss adatai szerint tavaly 73 százalékkal nőtt a rolleresek által okozott személysérüléses balesetek száma.
Míg 2024-ben 367 ilyen eset történt, addig tavaly már 635 balesetet okoztak elektromos rollerrel közlekedők. Különösen látványos, hogy a személyszállító járművek – vagyis autók, motorok, kerékpárok és rollerek – által okozott személyi sérüléses balesetek több mint 5 százalékáért már a villanyrollerek feleltek. Egy évvel korábban ez még csak 2,9 százalék volt.
A biztosítók szerint a romló statisztikák miatt a kötelező biztosítások ára is emelkedik. A Netrisknél idén átlagosan már több mint 8300 forintba kerül egy roller kötelező biztosítása, miközben tavaly még 6600 forint körül alakult az átlagdíj. Ez közel 27 százalékos drágulást jelent.
A szabályozás szerint kötelező biztosítást kell kötni azokra a rollerekre, amelyek 25 kilogrammnál nehezebbek és 14 km/óránál gyorsabbak, illetve minden olyan modellre, amely 25 km/óránál nagyobb sebességre képes. A szakmai becslések szerint azonban a kötelező biztosításra kötelezett rollerek többségén még mindig nincs biztosítás.
https://hvg.hu/cegauto/20251111_Szetesett-alatta-a-roller-video
A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége becslése alapján tízből hét-nyolc érintett roller biztosítás nélkül közlekedhet az utakon.
A Netrisk adatai szerint a legtöbb biztosítást Kukirin márkájú rollerekre kötik, ezeket követik a Kugoo, a Ztech és a Segway modelljei. Az is kiderült, hogy a rollerbiztosítást kötők közel 80 százaléka férfi.