Tovább gyengélkedik a világ legnagyobb autópiaca: Kínában májusban 22,3 százalékkal kevesebb személyautót adtak el, mint egy évvel korábban. Ezzel már nyolcadik egymást követő hónapja csökkennek az értékesítések, ami komoly figyelmeztető jel az autógyártók számára – írja a Reuters.
A visszaesés elsősorban a hagyományos, benzinmotoros modelleket érinti. Bár az elektromos és plug-in hibrid autók továbbra is a piac több mint 60 százalékát adják, ezek eladásai is csökkentek, ráadásul immár ötödik hónapja. Az év első öt hónapjában összesen 7,18 millió autó talált gazdára Kínában, ami közel 20 százalékos visszaesést jelent.
A szakértők szerint a gyengülő fogyasztói bizalom, a támogatások csökkenése és a piac telítődése áll a háttérben. A kínai autópiac ma már évente 23-25 millió járművet vesz fel, így egyre nehezebb fenntartani a korábbi évek robbanásszerű növekedését.
https://hvg.hu/cegauto/20260603_oecd-kina-11-milliard-dollaros-allami-tamogatassal-segiti-autogyartoit
A helyzet különösen érzékenyen érinti a külföldi gyártókat. A Volkswagen például helyben fejlesztett elektromos modellekkel és kínai partnerekkel próbálja megőrizni pozícióját. A német konszern az Xpenggel kötött együttműködésre építve gyorsabban reagálna a kínai vásárlók igényeire, miközben igyekszik felzárkózni a helyi márkák mögött a szoftverek, a vezetéstámogató rendszerek és az intelligens fedélzeti technológiák területén.
Van azonban egy terület, ahol továbbra sincs ok panaszra: az export. A kínai elektromos és plug-in hibrid autók külföldi értékesítése májusban több mint megduplázódott.