Népszava: 300 millióval drágább lesz az Alkotmánybíróság
Jövőre megváltozott jogkörökkel, kevesebb feladattal, de több pénzzel működik majd az Alkotmánybíróság (Ab) - írja keddi számában a Népszava.
Jövőre megváltozott jogkörökkel, kevesebb feladattal, de több pénzzel működik majd az Alkotmánybíróság (Ab) - írja keddi számában a Népszava.
Néhány napja maradt az Alkotmánybíróságnak (Ab), hogy döntsön a magánnyugdíjpénztáraknál maradt és ezért a nemzeti kockázatközösségből kizárt 98 ezer tag jogairól. Ha nem végez időben a testület, jövőre már nem foglalkozhat az eddig beadott indítványokkal: az Ab-ról szóló, nemrég elfogadott törvény ugyanis ezt megtiltja. A 15 bíró képtelen dűlőre jutni az ügyben, pedig már a nyáron elkészült az alkotmányellenességet kimondó határozattervezet, és a Bokros-csomag időszakából számos olyan támpontja van a testületnek, aminek révén elmeszelhetné a pénztári vagyon kikényszerített államosítását.
Az Ab az OVB-t új eljárás lefolytatására utasította a büntethetőségről szóló népszavazás ügyében.
A parlament az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét választotta újra a tisztségre. Megválasztásához a titkos szavazáson az országgyűlési képviselők kétharmadának - azaz 257 képviselőnek - az "igen" szavazatára volt szükség.
Az Alkotmánybíróság elnökének megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának - azaz 257 képviselőnek - az "igen" szavazata szükséges.
Az utóbbi napokban ismét felvetődött az a Pokol Béla nevéhez fűződő gondolat, hogy a parlament érvénytelenítse az elmúlt huszonegy év alkotmánybírósági döntéseit. Ez sziszifuszi erőfeszítés.
Az Országgyűlés kedden lehetővé tette, hogy a jövőben az Ab tagjai mellett a testület elnökét is megválaszthassa.
Pénteken derül ki, miként bírálhatja el az Alkotmánybíróság (Ab) a végkielégítések 98 százalékos különadójáról rendelkező törvényt az emberi méltóság sérelmére hivatkozó beadványok alapján - mondta Paczolay Péter, az Ab elnöke csütörtökön Budapesten a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara közgyűlésén tartott előadásában.
Az Alkotmánybíróság szerint az Országgyűlés mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenes helyzetet idézett elő azzal, hogy nem alkotta meg azokat a különös törvényi rendelkezéseket, amelyek alapján az ügyész – az alaptörvénynek megfelelően – törvényességi felügyeletet gyakorolhat az egyesületek felett - derül ki az Ab keddi, a testület honlapján olvasható döntéséből.
A Népszabadság szerint az sem lenne rendkívüli, ha csak áprilisban jutna dűlőre a testület. Kérdés, akkor hol tart majd a vagyonátadás folyamata a pénztárak és az állami nyugdíjalap között.