szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendvédelmi dolgozók nyugdíjait és a rokkantnyugdíjakat érintő tervezett változásokat Schiffer András "blöffnek" nevezte.

Az LMP vezérszónoka szerint a nyugdíjügyben is megnyilvánuló kormányzati "hatalmi arrogancia buktatta meg a Fideszt 2002-ben és ez fogja megbuktatni 2014-ben is" - mondta Vágó Gábor a javaslat keddi parlamenti vitájában. Az LMP egyébként határozati javaslatban kéri, hogy a kormánypártok 2012 január 1-ig vizsgálja felül a terveit.

MTI Fotó: Máthé Zoltán
Schiffer András az LMP első vezérszónoka szerint az Alkotmánybíróság (AB) elnökének közvetlen választása és a létszám növelése  "valóban nem ördögtől való," de mivel a kormány már tavaly novemberben megkurtította az AB jogkörét, majd januártól drasztikusan csökkentették a lehetséges indítványozók számát, vagyis az "alkotmányozás címén felszámolták az alkotmányosságot" ezért ebben a keretben értelmezhető a fenti két változtatás.

A rendvédelmi dolgozók nyugdíjait és a rokkantnyugdíjakat érintő tervezett változásokat Schiffer András "blöffnek" nevezte, hiszen amíg a kormány gazdasági szabadságharcról és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) "hazazavarásáról" beszél, addig ezzel "valójában egy IMF-diktátumot hajtanak végre."

Az LMP frakcióvezetője szerint nem a 30 ezer érintett rendvédelmi dolgozóról van szó, hanem arról, hogy a javaslat megnyitja a lehetőségét annak, hogy minden rokkant és korengedményes nyugdíjat megszüntessenek.

Scheiring Gábor a második vezérszónok hozzátette: létezik alkotmányos, a szerzett jogokat tiszteletben tartó megoldás a nyugdíjügyre. Ezt az LMP határozati javaslat formájában kedden be is nyújtja az Országgyűlésnek. E szerint amíg a kormány nem tudja érdemben növelni a munkahelyek számát, addig teljes felelőtlenség a korkedvezményes nyugdíjasokat visszalökni a munkaerőpiacra. Ez az alkotmánymódosítás 600 ezer ember jog- és létbiztonságát fenyegeti az LMP szerint. Az ellenzéki párt határozati javaslata éppen ezért 2012 január 1-ig ad határidőt, hogy az egyeztetések alapján a fokozatosság elve és a szerzett jogok tiszteletben tartása mellett lépjék meg a változtatásokat.

Vágó Gábor a harmadik vezérszónok úgy fogalmazott: a javaslaton érződő "hatalmi arrogancia buktatta meg a Fideszt 2002-ben is és ez fogja megbuktatni őket 2014-ben is." Az ellenzéki politikus szerint a kormány azt üzeni, hogy ma Magyarországon kétharmaddal bármit el lehet venni az emberektől és ezzel az államba vetett bizalmat erodálják.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!