Lesz, vagy nem lesz tényleges életfogytig tartó büntetés?
Az Alkotmánybíróság kedden kezdi meg annak a beadványnak a tárgyalását, amely szerint a tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetés sérti az Emberi jogok európai intézményét.
Az Alkotmánybíróság kedden kezdi meg annak a beadványnak a tárgyalását, amely szerint a tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetés sérti az Emberi jogok európai intézményét.
A vádlottak ügyvédje a másodfokú eljárás felfüggesztését indítványozta. Szerinte szükség van az Alkotmánybíróság állásfoglalására arról, hogy a tényleges életfogytiglan - amelyet két vádlottra is kiróttak első fokon - ellentétes-e az emberi jogok európai egyezményében foglaltakkal.
A Fővárosi Törvényszék az Alkotmánybíróságnál kezdeményezi, hogy mondja ki: a devizahiteleseket megsegítő első törvény számos rendelkezése alkotmányellenes.
Czine Ágnes, Sulyok Tamás és Varga Zs. András alkotmánybíró-jelöltekről szavazhat jövő szerdán az Országgyűlés, mindhármukat a kormánypártok javasolták – mondta az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság fideszes alelöke a testület hétfői, zárt ülése után. Gulyás Gergely szerint ellenzéki jelöltekről is szavaztak, de ők nem kapták meg a kilenctagú bizottságban a szükséges öt igen voksot.
Felfüggesztette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank magyar állam elleni keresetének együttes tárgyalását a Fővárosi Törvényszék pénteken és – elfogadva a hitelintézet javaslatát – a bíróság az Alkotmánybíróság elé terjeszti az ügyet.
A kormány az egyházügyi törvény elmarasztalása ellen fellebbezett. Az Emberi Jogok Európai Bírósága honlapján közölte: törvényerőre emelkedett az áprilisi elsőfokú döntésük, amely kártérítést ítélt meg a kisegyházaknak.
Négy nevet sorolt fel a Magyar Nemzet, állítólag őket találják alkalmasnak a megüresedő alkotmánybírói posztok – ezekből összesen három van – betöltésére.
Megérkezett az Alkotmánybíróságra (Ab) hétfőn az az indítvány, melyben a Fővárosi Törvényszék egyik, bankok által indított devizahiteles pert tárgyaló bírája az eljárás alapjául szolgáló törvény alaptörvény-ellenességének megállapítását és visszamenőleges hatályú megsemmisítését kérte - mondta Bitskey Botond, az Ab főtitkára.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető szerint a bankok időt próbálnak húzni a devizahiteles perekben, de "ez a taktika sikertelen lesz", a pénzintézetek februári elszámoltatása pedig nincs veszélyben.
Az Alkotmánybíróságig mennek a devizahitelesek, a különös az, hogy éppen a devizahitelesek megmentésére készített júliusi törvény miatt. Azt mondják, hogy a kormány által elindított jogszabályi rendezés csak a hatalmi elit próbálkozása arra, hogy érvényben tartsa a hitelszerződések.
Felfüggesztette a Fővárosi Törvényszék az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet magyar állam ellen indított peres eljárását pénteken, és - elfogadva a hitelintézet javaslatát - a bíróság az Alkotmánybíróság elé terjeszti az ügyet. Az Igazságügyi Minisztérium soron kívüli eljárást kért az Ab-től.
Néhány száz büntetőügy kerülhet rövidesen a Kúriára az Alkotmánybíróság (Ab) szigorúbb halmazati büntetéskiszabási szabályokkal kapcsolatos júliusban kihirdetett döntése nyomán - állítja Kónya István, a Kúria elnökhelyettese.
Az AXA Bank Europe SA magyar állam ellen indított perében tartott szerdai tárgyaláson a Fővárosi Törvényszék elutasította a pénzintézet azon indítványait, amelyekben az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Unió bíróságához fordulást kezdeményezett.
A nők önrendelkezési jogát korlátozni kész, abortuszellenes magzatvédő kerülhet pár hónapon belül az Alkotmánybíróság élére. És ha így lesz, arra sem árt felkészülni, hogy a sajtószabadság a jövőben nem áll majd az Ab fokozott védelme alatt.
Tarlós Istvánt a hétfői Ab-döntésről kérdezték a TV2 reggeli műsorában. A főpolgármestert jobban érdekli, hogyan alakulnak a főpolgármesteri hatáskörök az önkormányzati törvényben.
Ami a lényegét illeti, az Alkotmánybíróság nem találta alkotmányellenesnek az új fővárosi választási rendszert: bár az egyik kompenzációs elemet megsemmisítette, az alkotmánybírók többségi határozata szerint az új választási rendszer így is garantálja, hogy érvényesüljön a választójog egyenlősége. Az Alkotmánybíróság elnöke szerint nem, de ő kisebbségben maradt a véleményével.
Az Ab alaptörvény-ellenesnek minősítette, ezért megsemmisítette az egészségügyi törvény azon bekezdését, amelyben annak részletszabályait rögzítették, hogy a cselekvőképes ember hogyan rögzítheti közokiratban vizsgálatok, beavatkozások visszautasítását. A TASZ szerint a döntések jók ugyan, de nem elégségesek ahhoz, hogy a halálos betegek valóban méltóságteljes halált választhassanak.
Egyre többen bírálják a konzervatív jogászok közül is a kormánnyal szerintük túl engedelmes Alkotmánybíróságot. Ennek ellenére az Ab-ra újabb csapást hozhat, hogy a Fidesz már a nyári szünet előtt világossá tette, az ellenzéki jelölteknek nem lesz esélyük, szeptemberben két új tagot küld majd a testületbe. A párt az elmúlt négy évben radikálisan átalakította az alkotmánybíráskodást, amely a kétharmad nyomása alatt elszakadt a Sólyom László lefektette hagyományoktól.
Várhatóan hétfőre hívják össze azt a rendkívüli ülést, ahol az önkormányzati törvény fővárosi választási rendszerre vonatkozó rendelkezéseit támadó indítványokról döntenek. A beadvány szerint több okból is ellentétes az alaptörvénnyel az új jogszabály.
Az Alkotmánybíróság (Ab) megszüntette a felsőoktatási törvény hallgatói szerződésre vonatkozó vizsgálatát.