szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróságig mennek a devizahitelesek, a különös az, hogy éppen a devizahitelesek megmentésére készített júliusi törvény miatt. Azt mondják, hogy a kormány által elindított jogszabályi rendezés csak a hatalmi elit próbálkozása arra, hogy érvényben tartsa a hitelszerződések.

Az Alkotmánybírósághoz fordulnak a devizahitelesek, amiért a parlament július 44-től felfügesztette a devizahiteles pereket a devizahitelesek megmentésére készült törvénnyel. Az alkotmányjogi panaszt a többezer devizahitelest képviselő Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület (PITEE) javasolja az ügyfeleknek, és azt akarja elérni, hogy a bíróságokon folytatódhassanak a bankok elleni perek.

Mint ismert, a devizahiteles ügy rendezésére készült törvény miatt a bíróságok felfüggesztették a folyamatban levő pereket július elején. A törvényben rögzítették, hogy minden pénzintézet minden devizahitel esetén, amit magánszemély vett fel, tisztességtelenül járt el az egyoldalú szerződésmódosításoknál és az árfolyamrésnél, az ellenkezőjét a bankoknak kell bizonyítaniuk a bíróságokon, ha akarják.

A bankok be is nyújtották a kereseteiket augusztusban, és meg is kezdődtek a perek. A PITEE szerint azonban az ügyfeleket akár több millió forintos kár is érheti az eljárások várható lezárásával.

Devizahiteles tüntetők július 4-én, a devizahiteles törvény elfogadásának napján a Parlament előtt.
MTI/Koszticsák Szilárd

Az egyesület szerint a devizahitelesek helyzete nem javult, hanem romlott a törvény alapján. A deviza-hitelszerződések ugyanis több okból semmisek, és a törvény csak a hatalmi elit próbálkozása arra, hogy érvényben tartsa ezeket a szerződéseket. Ennek a próbálkozásnak az is a része, hogy megkísérlik megakadályozni, hogy a devizahitelesek ügyeivel a bíróságok foglalkozzanak – mondta a Népsszavának Lázár Dénes, az egyesület elnöke. A PITEE az Orbán-kormányt honlapján Bankárkormánynak nevezi.

Szerinte a hatalmi elit azt ajánlja a devizahiteleseknek, hogy ne keressék önállóan az igazukat, hanem majd jön a jótékony "állambácsi" és helyettük mindent megold. Ezzel szemben van legalább tízezer olyan devizahiteles, akik már a saját kezükbe vették a sorsukat és pert indítottak a jogaik védelmében. Ők kifizették az ügyvédjüket és vállalták a bírósági eljárás illetékének megfizetését is. Mi azt ajánljuk, hogy forduljanak az Alkotmánybírósághoz. Fennáll ugyanis annak a veszélye, hogy ezek a költségek a nyakukon maradnak – mondta. Ez szerint a hitelösszegtől függően több százezer vagy millió forintot is jelenthet.

A perek felfüggesztése a PITEE szerint azért alkotmányellenes, mert az Alaptörvény szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy az általa indított pert a bíróságok "ésszerű határidőn" belül eldöntsék. A devizahiteles törvény miattazonban a bíróságok nem tudnak eleget tenni a kötelességüknek. Ezen kívül az alkotmányjogi panasz benyújtásával az is céljuk, hogy jelezzék a hatalmi elitnek, hogy nem fogják hagyni a bírósági eljárások törvény erejével történő lezárását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!