Radioaktív festékkel vizsgálhatja a Lilly az Alzheimert
Engedélyezték az Alzheimer-kórral kapcsolatban lévő agyi fehérjeplakkok kimutatására irányuló tesztet.
Engedélyezték az Alzheimer-kórral kapcsolatban lévő agyi fehérjeplakkok kimutatására irányuló tesztet.
A rendszeres kávéfogyasztás csökkentheti az Alzheimer-kór kockázatát, mert magasan tartja a vér koffeinszintjét. Kutatók idős embereket követtek nyomon négy éven át. Kiderült, hogy akiknél a legmagasabbnak bizonyult a stimuláns szer szintje a vérben, azoknál ritkábban alakult ki az értelmi leépüléssel járó betegség.
Azok az Alzheimer-kórban szenvedő páciensek, akik egy gyakran alkalmazott szert szednek, akkor is profitálnak belőle, amikor betegségük már közepes vagy súlyos stádiumig haladt előre, ezért már nehéz megmondani, hogy jót tesz-e a kezelés vagy sem - állapították meg tanulmányukban brit kutatók.
A Nature legutóbbi számában közölt állatkísérleten alapuló kutatás szerint az Alzheimer-kór okozta memóriaromlás hátterében egy fehérje áll.
Egy új állatkísérletből az derült ki, hogy a jelenleg az Alzheimer-kór kezelésére vizsgált egyik gyógyszerosztály éppen ellenkező hatást ér el, mint amire szánják.
A rossz alvás az egyszerű kimerültségnél rosszabb hatást is gyakorolhat. Egy tanulmány előzetes eredményei összefüggést mutattak ki az álmatlanság és az Alzheimer-kórral járó agyi plakképződés között.
Az álmatlanság a másnapi fáradtságnál rosszabb hatással is lehet: amerikai kutatók tanulmánya arra utal, hogy a gyakori felébredéssel jellemezhető álmatlanság hozzájárul az agyi fehérjeplakkok kialakulásához.
Több mint félmilliárd dollárt szán az Obama-kormány jövőre az Alzheimer-kutatásra. A kór harcot a népességrobbanás generációjának meghatározó betegségévé válhat. A kedden bejelentett tervek szerint a National Institutes of Health már idén plusz 50 millió dollárral (11 milliárd forinttal) járul hozzá a kutatáshoz, amivel megnyithatja az utat a lehetséges terápiák legalább egy leállított vizsgálata előtt.
A Mount Sinai Orvostudományi Egyetem kutatói a Nutritional Neuroscience online kiadásában megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a koffeinmentes kávé serkenti a 2-es típusú cukorbetegséggel összefüggő agyi energia-anyagcserét. Ennek az agyi funkciónak a csökkenése a demencia és más neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór egyik ismert kockázati tényezője.
Az Alzheimer kór az agysejtek kapcsolódási pontjain át úgy terjed egyik agyi zónáról a másikra, mint egy fertőzés – állapította meg egy egerekkel végzett amerikai tanulmány, amely olyan humán kezeléseket eredményezhet, amelyek segítségével már a kezdetén meg lehetne gátolni a betegség kiterjedését.
Az Alzheimer-kór a leggyakoribb agyi rendellenesség, ami az időskori demenciához vezet. Egy nemrég megjelent sajtóközlemény tíz figyelmeztető jelre hívta fel a figyelmet.
Egy egyszerű vérvizsgálattal meg lehet állapítani, kik azok az idős emberek, akiket enyhébb fokú szellemi leépülés sújt, és kik azok, akiknél kifejlődik az Alzheimer-kór - állítják finn kutatók.
Siklósról tűnt egy egy 80 éves, Alzheimer-kóros férfi - értesült a bama.hu.
Egy friss kutatásból az derült ki, hogy az Alzheimer-kór korai jeleit mutató betegek nagyobb valószínűséggel alultápláltak, mint azok, akik nem szenvednek a demenciának ebben a típusában.
Egy osztrák kutatócsoportnak első ízben sikerült kimutatnia ideghálózatok fejlődését magzatok agyában. Ezek az idegszövevények csecsemőkortól öregkorig különböző feladatok ellátásáért felelősek, például az ingerek feldolgozásáért és az azokra adott válaszért, a rövidtávú memóriáért vagy a látásért.
Évekkel az első tünet megjelenése előtt felismerhető az orrban az Alzheimer-kór a Darmstadti Egyetem kutatói által kifejlesztett új módszer segítségével.
A halálakor a legidősebbnek számító asszony 115 éves kora ellenére szellemileg teljesen friss volt és az időskori demenciának semmiféle jelét nem mutatta – állítják holland kutatók.
Bár a kutatások folyamatosak, az Alzheimer-kór kialakulásának oka továbbra is ismeretlen és a gyógyítása sem megoldott. Az emlékezet elvesztésével kezdődő betegség a 65 évnél idősebbek egy százalékát érinti, 85 év felett ugyanakkor már csaknem minden második ember Alzheimer-kóros – írja a SOTE Médiasarok.
Idős férfit keres a rendőrség, aki szerda délután távozott el egy tatabányai kórház pszichiátriai osztályáról, ahol Alzheimer-kórral kezelik.
Amerikai kutatók kisméretű tanulmányukban úgy találták, hogy az orrba juttatott inzulinspray javította az Alzheimer-kórban szenvedő páciensek emlékezőképességét.