Megbüntették a román köztévét a Beatrice-koncertről szóló tudósítása miatt
A román köztévé tudósításában vitatottnak és revizionistának nevezték Nagy Feróék együttesét.
A román köztévé tudósításában vitatottnak és revizionistának nevezték Nagy Feróék együttesét.
Félig üres nézőtér előtt kellett játszania a fellépőknek.
„Egy luxemburgi főherceg, és egy Szajna menti szajha, egy szelfizgető Loreley, és a balga belga banda Európát eladja!!!” – énekli Nagy Feró a Beatrice új, Fáj a szívem című dalában.
A Beatrice frontembere arról beszélt, hogy szerinte az érkező bevándorlók mecseteket fognak építeni, betörik a kapukat és minden nőt megerőszakolnak. "Nem hiszem, hogy a gyerekeimet, az unokáimat ki merem majd engedni az utcára" – mondta el Nagy Feró az új világban alkalmazandó stratégiáját.
A XX. század című szám verte ki a biztosítékot, a román rendőrség azt vizsgálja, hogy a koncerten használtak-e fasiszta, rasszista, idegengyűlölő, illetve háborús bűnösöknek emléket álltó jelképeket.
Ízléstelennek és károsnak tartották őket, de idővel egyre nagyobb teret kaptak a rádióban a Kádár-rendszer alatt – a magyar beatzenekaroknak enyhén szólva nem volt könnyű útja a rádióba, mint ahogy a Beatles vagy Rolling Stones sem volt magától értetődő választás egy zenei szerkesztő számára. De miért kellett egy magyar bandának jóban lennie a rímhányó Romhányi Józseffel és a rádió hangmérnökeivel, és miért hallgatták ki rendőrök Ferót egy a Szabad Európán leadott Beatrice-dal miatt? Elolvastuk a Kádár-rendszer rádiós kulisszatitkairól szóló könyvet, amelyből a válaszok is kiderültek.
Januárban ünnepelte 70. születésnapját az egykor magát a Nemzet Csótányának nevező Nagy Feró, akit kora ellenére sem lehet nem tegezni. A Beatrice frontembere szerint nincs igaza a bírálóinak, a punktól a mai celebvilágig vezető karrierje – amibe az is belefért, hogy Orbán Viktorral énekel, és az is, hogy jégtáncos vagy főzős műsorban szerepel – nem volt kacskaringós: ő mindig csak azt csinált, amit akart. És szerinte ez a rock and roll üzenete. Interjú.
Hétfő este rosszul lett, kedd hajnalban meghalt Lugosi László, a Beatrice balkezes gitárosa. Rákos volt: speciális kemoterápiát is kipróbált, de nem javított az állapotán. A 64 éves zenészt felesége, négy gyermeke és zenésztársai gyászolják.
„Bizonyára igen, volna az a pénz” – válaszolta a Beatrice frontembere arra a kérdésre, hogy fellépne-e ő is a zenekarával a Pancho Arénában. Szerinte egy zenész két utat választhat: vagy beáll valamelyik politikai erő mögé, vagy a bulvárban próbálja megcsinálnia magát.
A könnyített honosítás, a magyar állampolgárság és a választójog kérdése már az előző években is a tábor témái között szerepelt, de a választási év miatt most nagyobb hangsúlyt kap ez a kérdéskör - mondták a szervezők. A Fideszhez és az Erdélyi Magyar Néppárthoz kötődő, több mint két évtizedes múltra visszatekintő nyári táborban rendszeresen megfordulnak román, illetve más politikai közösségbe tartozó magyar közéleti szereplők.
Csajbandából lett tiltott, szőrös zenekar, abból pedig a magyar rocktörténet nemzeti alappillére. Nagy Feró és a Beatrice szombaton, a Pecsában ünnepli a fennállásának harmincötödik évfordulóját. Visszatekintés.
Huszonhárom évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a magyar rockzene egyik meghatározó csapata, a Beatrice első dupla stúdiólemeze CD-n is megjelenjen az egykori vinyl-kiadás után; a '78-88 című anyag a Collective Art gondozásában lát napvilágot a jövő héten. A csaknem negyedszázaddal ezelőtti felvételeket digitálisan felújították, a CD a dalok szövegeivel és eddig kiadatlan fotókkal jelenik meg.
Nagy Feró pályafutása modellértékű. Jól példázza, miként lehetett valaki az elmúlt négy évtized társadalmi-kulturális változásai közepette előbb megélhetési zenészből nemzedéki hős, aztán a rendszerváltás környékén pártokhoz dörgölőző kifakult sztár, végül az ezredforduló után a celebvilág ikonja.