Lebontják a belaruszi Wagner-tábort
Jevgenyij Prigozsin halála után úgy néz ki, egykori magánhadserege sem él tovább.
Jevgenyij Prigozsin halála után úgy néz ki, egykori magánhadserege sem él tovább.
Egy reptéri fotó és a békegalamb-emoji is előkerült.
A belügyminiszterek szerint a minszki vezetésnek kellene lépnie.
„A forradalom nem nyert, de a remény sem halt meg” – három évvel ezelőtt a belarusz forradalom képeivel volt tele a világsajtó. Jól felépített forgatókönyv szerint demonstrációhoz öltözött nők töltötték meg a minszki utcákat, tereket. Mára elcsendesedett a forradalmi kedv, az egykori résztvevők azonban, ha vissza is vonultak, optimistán emlékeznek vissza és bizakodóan néznek a jövőbe.
A belarusz elnök idézett abból a beszélgetésből is, ami a Wagner-puccs napján zajlott közte és a zsoldoshadsereg vezetője között.
Ukrán források szerint a fehérorosz különleges egységek próbálják megakadályozni, hogy a Wagner konvoja az orosz határ fele menjen.
A belarusz elnök szerint, ha országát támadás éri mondjuk, a NATO-országok valamelyike részéről, akkor a teljes fegyverarzenálukkal fognak válaszcsapást mérni, beleértve a taktikai atomfegyvereket is.
A védelmi minisztérium szerint valószínűleg a belarusz kormány vette át a finanszírozást, miután a zsoldoscsapat nagy része Fehéroroszországba távozott a balul elsült moszkvai puccskísérlet után.
Lassan halad az ukrán ellenoffenzíva, de Kijev továbbra is kezdeményez, a The Times brit szakértője a háború kilátásairól. Európa keleti határain van miért félni Belarusztól és az oroszoktól a lengyeleknek, letteknek, litvánoknak. Izraelt a jogállam hívei tették startup nemzetté, és csakis a jó Izrael élheti túl a megpróbáltatásokat. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az ország miniszterelnöke közölte: több katonai hírszerzőt vezényeltek a határra, és nagymértékben megnövelték a nemzetvédelmi és a bűnüldöző erők létszámát.
Ha Oroszország csapatokat telepítene a Suwalki-folyosóba, az valószínűleg azonnali katonai reakciót váltana ki a NATO-országokból.
Minszk szerint semmi ilyesmi nem történt.
Varsó aggodalmaira Lukasenka még rá is játszik.
Andrey Nazheskin képviselő a fribourgi képviselő-testületben, a svájci pártok közül az övé hasonlít legjobban a Fideszre.
Diktátorok megrendelésére, jó pénzért bármit elvégez Afrikában a Wagner-csoport. Több helyen szinte összefonódott az állammal, és jelentős gazdasági birodalommal rendelkezik, ám az oroszországi lázadás gyengítheti afrikai szerepét.
„Ma mindnyájunkat szabadságra küldtek augusztus elejéig. Sok teljesítendő feladatunk van. Jevgenyij Viktorovics (Prigozsin) úgy döntött, hogy mindenkinek pihennie kell” – mondta a Lotus ragadványnéven ismert Jelizarov Tyimofej Jermakov újságírónak a több blogger Telegram-csatornáján megjelent interjúban. Hozzátette, hogy a szabadságolásról a Wagner „parancsnoki tanácsa” döntött.
Lukasenka kihívója, Viktar Babarika már két éve börtönben ül.
Március óta semmit nem tudni Szjarhej Cihanouszkiról, akit azután fogtak el, hogy bejelentette: elindult Lukasenka ellen a 2020-as elnökválasztáson.
A Wagner magánhadsereg vezetőjének magángépe Ukrajnát nagy ívben megkerülve landolt Minszkben.