szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A belarusz elnök szerint, ha országát támadás éri mondjuk, a NATO-országok valamelyike részéről, akkor a teljes fegyverarzenálukkal fognak válaszcsapást mérni, beleértve a taktikai atomfegyvereket is.

A belarusz állami hírügynökségnek, a Beltának adott interjújában Aljakszandr Lukasenka államfő arról beszélt, hogy maguktól nem fognak részt venni a háborúban, ha csak az ukránok át nem lépik Belarusz határát. Azt azonban hozzátette, hogy az orosz szövetségesüket továbbra is segíteni fogják, továbbá, ha esetleg valamelyik NATO-tagállam (kiemelte Lengyelországot, Litvániát és Lettországot) "provokálni" fogja Belaruszt, az sem hagyják majd válasz nélkül– idézi a CNN. "Azonnal reagálni fogunk mindenünkkel, amink van. (...) Nem fogunk hezitálni, várakozni, nyugton ülni, a teljes fegyverarzenált használni fogjuk" – fogalmazott, és külön kiemelte, hogy ide érti a taktikai atomfegyvereket is.

Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt nyilatkozta, hogy nukleáris robbanófejeket szállítottak Belaruszba elrettentés céljából. Az Egyesült Államok és a nyugati országok nem erősítették meg Putyin állítását, de az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) tisztivselői szerint nincs okunk kételkedni Putyin szavában. Később azt is hozzátették, hogy a Belaruszba kihelyezett atomarzenál esetleges bevetéséről Moszkvában döntenek, és nem Minszkben.

Korábban a Qubit írt arról cikket, hogy a taktikai atomfegyvereket harctéri használatra tervezték, nagy tank- és csapatformációk ellen. Tölteteiknek valamivel alacsonyabb a robbanóereje, mint a stratégiai atomfegyvereknek, valamint rövidebb (általában 500 kilométer alatti) hatótávolságú rendszerek szállítják őket a célpontjukhoz. A taktikai atomfegyverek ereje ugyanakkor még akár nagyobb is lehet, mint a Hirosimánál bevetett 15 kilotonnás atombombáé: kevesebb mint 1 kilotonnástól 50 kilotonnásig terjedhet a hatóerejük.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!