#CEU






A magyar kultúra forrásmegvonásairól és a nyomásgyakorlásról is szó lesz egy nemzetközi konferencián
 

A magyar kultúra forrásmegvonásairól és a nyomásgyakorlásról is szó lesz egy nemzetközi konferencián

Az Európai Akadémiák Szövetsége a közgyűlését és konferenciáját a magyar fővárosban fogja megtartani a jövő héten. A szövetség tagjai kulturális civil szervezetekkel fognak találkozni, a konferencián pedig – amelyre még lehet érdeklődőként regisztrálni – a szövetség elnöke, Jeanine Meerapfel filmrendező és Tarr Béla is beszélni fog.

hvg.hu hvg.hu




Márton Joci LMBTQ-aktivista:
 

Márton Joci LMBTQ-aktivista: "Az, hogy nincs szükség a woke-ra, őrültség"

A woke nélküli baloldali gondolkodás egyenletének a végén a jobboldali konzervatív gondolkodás állna, mondja Márton Joci roma LMBTQ-aktivista, identitáspolitika-szakértő, aki a CEU kétéves Romani Studies programon végzett, az Ame Panzh roma szakértőkből álló kollektíva egyik alapító tagja. Szerinte a woke egyebek közt arról is szól, hogy “bizonyos emberek, akiknek eddig nem osztottak lapot, most szólnak, hogy «bocsi, de nekünk ez nem tetszik»”. Véleménye szerint nincs azzal baj, ha szűkülnek a viccelődés határai, és el kell gondolkodni azon, meddig lehet elmenni.





Kicsinyes bosszútól az
 

Kicsinyes bosszútól az "atomcsapásig" – így bünteti az Orbán-kormány a vele szembemenőket

Újból veszélyezteti a kormány az uniós forrásokat azzal, hogy egyik napról a másikra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, miután a szervezet tiltakozó akciója érzékenyen érinti a céljait. Az EU hiába követelte, hogy a jogszabálytervezetekről egyeztessen a kormány, a büntető tempóba ez nem fér bele. A kormánynak nem ez az első – és minden bizonnyal nem is az utolsó – ilyen húzása. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy rögtön a kezdéskor páros lábbal szállt bele az Alkotmánybíróságba, amely megsemmisítette a 98 százalékos különadót. Cikkünkben összeszedtük a bosszúálló kormányzás több jellegzetes példáját.

Windisch Judit Windisch Judit



„A történelem tanulmányozása előtt a történészt kell tanulmányozni” – Ungváry Krisztián előadásán jártunk
 

„A történelem tanulmányozása előtt a történészt kell tanulmányozni” – Ungváry Krisztián előadásán jártunk

Lehet-e bíró a történész? Miért fontos morális ítéletet alkotni a múltról? Milyen szempontok alapján érdemes mérlegelni a történeti narratívák között? A mi történetünk-e a történelem? Mi a különbség egy autoriter állam és egy demokrácia múltfelfogása között? Mi köze a történetírásnak a történész személyéhez? Ilyen és ehhez hasonlóan izgalmas kérdésekre kereste a választ Ungváry Krisztián a Blinken OSA Archívum szervezésében indított előadássorozatának első estéjén.